Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 22.Leden 2003 Články 

panuje v názoru na postup krajských hejtmanů mezi Lékařským odborovým klubem (LOK) a Odborovým svazem zdravotnictví a sociální péče (OSZSP). Odboráři z obou organizací se shodují v tom, že bývalým okresním nemocnicím, které přešly od ledna pod kraje hrozí „tunely“ neboli rozkrádání. LOK a OSZSP se obvykle k sobě mají jako kočka se psem. O to je shoda otázce tunelů závažnější. Asi na těch tunelech něco bude. Ostatně jen to potvrzuje i některé naše starší věštby . Varování Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče následuje



Kraje ohrozí nemocnice, pacienty i zdravotníky

Informace o tom, že některé kraje uvažují o změně hospodářskoprávní formy nemocnic a dalších zdravotnických zařízení, která převzala od státu, z příspěvkových organizací na obchodní společnosti nebo veřejně prospěšné společnosti, vzbuzuje oprávněné obavy Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče. Ten je přesvědčen, že tak vzniknou vážné hrozby jak pro občany, tak pro zaměstnance.
Nemocnice mohou být vytunelovány, občanům se může podstatně zhoršit dostupnost i kvalita péče, zkomplikuje se jejich možnost stěžovat si. Nemocnice se vzdálí přímé působnosti krajských zastupitelstev, protože nebudou řízena přímo jimi, ale prostřednictvím vlastních orgánů obchodních společností a veřejně prospěšných společností. Hrozí, že v důsledku toho budou při řízení uplatňovány jiné zájmy, než zájmy kraje a jeho občanů, zhorší se i možnosti kontroly.
Obavy odborů se týkají i pracovních podmínek a odměňování, které je v příspěvkových organizacích stanoveno nárokově. Platy lékařů, sester a dalších zdravotnických i provozních zaměstnanců jsou ve zdravotnických zařízeních, která jsou příspěvkovými organizacemi, až o desítky procent vyšší než mzdy v nemocnicích, které mají jinou hospodářskoprávní formu (akciové společnosti, společnosti s ručením omezeným, případně tzv. veřejně prospěšné společnosti, s nimiž ale český právní řád do budoucnosti nepočítá). Je tedy zřejmé, že kraje chtějí současnou situaci nemocnic řešit především na úkor jejich zaměstnanců. A nelze vyloučit ani to, že peníze sebrané zaměstnancům si rozdělí lidé zasedající ve správních radách nově vzniklých společností.
Právně nevyřešený je přechod práv a povinností mezi stávajícím a novým subjektem včetně pracovně právních vztahů. To by znamenalo dát všem zaměstnancům výpovědi a odstupné a uzavírat nové pracovní smlouvy.
Podle Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR svazu se jedná o snahu krajů zbavit se odpovědnosti za dostupnost zdravotní péče a hospodaření těchto subjektů záhy poté, co je převzaly. Pouze v případě příspěvkové organizace totiž nesou kraje přímou odpovědnost za jejich hospodaření a mají povinnost řešit jejich ztrátu.
Místo toho se chystají oddělit hospodaření zdravotnických zařízení od jejich majetku a vystavují zadlužená zdravotnická zařízení hrozbě konkurzu již v okamžiku jejich transformace na jinou formu hospodaření. Je tedy otázkou, zda deklarované úmysly nejsou v podstatě snahou zadlužené nemocnice zlikvidovat. Navíc takové oddělení komplikuje správu a reprodukci nemovitého majetku a nese s sebou i daňové problémy.
Odborový svaz se obává, že kraje ani netuší, co všechno mohou svým záměrem zrušit příspěvkové organizace způsobit. Otazníky ostatně vzbuzují i již uskutečněné kroky, protože české pracovní právo nezná „pověření řízením“, tedy akt, ke kterému přistupují některé kraje při odvolání ředitelů z funkce.
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče je toho názoru, že by kraji převzatá zdravotnická zařízení měla být zachována ve formě příspěvkové organizace založené krajem a že by urychleně měl být přijat zákon o veřejných zdravotnických zařízeních zřizovaných státem, kraji a obcemi ve formě subjektu veřejného práva. Taková právní úprava v České republice na rozdíl od zemí Evropské unie chybí a komplikuje organizaci veřejných služeb při probíhající reformě veřejné správy.
Zdroj: Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články