Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 06.Srpen 2002 Články 

Aféra s možným výskytem pohlavního hormonu MPA v potravním řetězci, která se lavinovitě rozšířila ve velké části Evropské unie, opět upozornila na nedostatky intenzivního konvenčního zemědělství a potravinářství. Opakovaně se ukazuje, že namátková kontrola hotových produktů neposkytuje dostatečnou záruku kvality a bezpečnosti potravin pro spotřebitele.


Jedině průběžná kontrola celého produkčního systému může zajistit dodržování předpisů platných při produkci potravin. Jediným systémem, kde je takováto kontrola důsledně uplatňována, je ekologické zemědělství. Každý ekologický zemědělský podnik, v němž se vyrábějí či zpracovávají bioprodukty, podléhá každoročně nezávislé kontrole; na základě výsledků této kontroly je pak zemědělci udělen, nebo také neudělen příslušný certifikát.

HORMONY SE NEPOUŽÍVAJÍ
Ekologičtí zemědělci se od samého vzniku ekologického zemědělství zříkají používání syntetických látek a jejich vnášení do potravních řetězců: syntetických hnojiv, pesticidů, hormonů, přídatných a pomocných látek do potravin. Hormony se v ekologickém zemědělství nepoužívají ani ke zvyšování přírůstků, ani k tzv. synchronizaci říje u hospodářských zvířat. Povolené postupy a prostředky přesně definuje zákon č. 242/2000 Sb. o ekologickém zemědělství a vyhláška MZe ČR č. 53/2001 Sb., jíž se tento zákon provádí. Dodržování ustanovení těchto právních předpisů kontroluje nezávislá organizace KEZ o.p.s. (Kontrola ekologického zemědělství) se sídlem v Chrudimi.
V systému ekologického zemědělství jsou zakázány také způsoby ustájení a chovu, které jsou klasifikovány jako týrání zvířat, tzn. např. klecový chov prasat a drůbeže nebo celoroční vazné ustájení krav. Samozřejmostí je zákaz takových opatření, jako je upalování zobáků u drůbeže nebo kupírování ocasů a uší u prasat. Na minimum se omezují transporty živých zvířat.

KONVENČNÍ ZEMĚDĚLSTVÍ V KRIZI
Konkurenční prostředí a honba za co největší a nejlevnější produkcí potravin dostala konvenční zemědělství do krize. „Obchodní řetězce tlačí ceny dolů a zemědělci, výrobci krmiv a zpracovatelé se uchylují k různým trikům a podvodům. Současné skandály s potravinami v EU jsou pouze špičkou ledovce,“ řekl Jiří Urban, zástupce českého svazu ekozemědělců PRO-BIO. Obzvlášť kritická je situace u krmiv, která zcela nekontrolovaně putují po Evropě i mezi kontinenty. Také živá zvířata jsou za katastrofálních podmínek transportována z jednoho státu do druhého.

NENÍ BIOLAND JAKO BIOLAND
Původcem skandálu s hormonem MPA je belgická firma „Bioland Liquid Sugars“, která hormony a zbytky léků přimíchávala do krmiv a potravinářských přísad. Skandálem se cítí být velmi poškozen německý svaz ekologických zemědělců Bioland, s nímž má od letošního února uzavřenu smlouvu o spolupráci také český svaz ekozemědělců PRO-BIO. Německý svaz Bioland nemá s belgickou firmou nic společného. „Jméno Bioland je u potravin v celé Evropě právně chráněno. Zneužití jména vyvolává nejistotu u spotřebitelů a poškozuje ekologicky hospodařící podniky,“ uvádí předseda německého svazu Thomas Dosch. Svaz Bioland podal na belgickou firmu žalobu a žádá náhradu škody ve výši 10 mil. euro.

NITROFEN NEBYL „BIOSKANDÁL“
Nedávný skandál s výskytem pesticidu Nitrofenu v ekologickém krmivu ukázal, že prohřešky konvenčního zemědělství mohou s plnou silou zasáhnout i po letech, a to na zcela nečekaném místě. Zbytky pesticidu se dostaly do krmného obilí, které bylo uskladněno v hale, v níž se za dob NDR uchovávaly látky na ochranu rostlin. I německý kancléř Schröder se v souvislosti s Nitrofenem postavil za svou ministryni zemědělství R. Künastovou a prohlásil, že tento skandál neukazuje, že obrat v zemědělské politice je příliš razantní, ale naopak, že musí být ještě razantnější.

Zdroj: Svět spotřebitelů - Sdružení obrany spotřebitelů ČR (odle tiskové zprávy svazu PRO-BIO. Kráceno)


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články