Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 04.Únor 2003 Články 

Grónští sociální demokraté najali eskymáckého léčitele, aby do vládních budov silou své vůle "vlil pozitivní energii", která by jednou provždy zaplašila zlé duchy zatěžující po řadu let grónsko-dánské vztahy. Povyk vyvolaný praktikami léčitele poškodil mezinárodní reputaci Grónska, uvedl list The Copenhagen Post. Vypadá to, že v Grónsku bude nová vláda. Naše vláda, zastoupená ministerstvem zdravotnictví, nechce o léčitelích také ani slyšet, přestože tito, alespoň podle dostupných informací, do českých vládních budov energii nevlévají.

Na nedávné konferenci o právech pacientů v České republice byly zastoupeny i významné organizace, počínaje Ministerstvem zdravotnictví, Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, přes Svaz pacientů a Mezinárodní asociaci farmaceutických společností, až po porodní báby propagující domácí porody. Na konferenci vystoupil také jeden zástupce léčitelů. Pan František Čanda, člen Evropské unie léčitelů a člen výboru Společnosti pro léčení obvyklých civilizačních onemocnění si před velmi reprezentativním posluchačstvem postěžoval, že léčitelé v České republice nemají ani pořádné zastoupení, natož snad zákon nebo zákonný předpis, podle kterého by byla jejich činnost zlegalizována. Pan Čanda také poukázal na to, že vstupujeme-li do Evropské unie, nemůžeme přehlížet postavení léčitelů v Evropě. Použil i argument, že léčitelé šetří peníze zdravotní pojišťovně, protože jejich práce není hrazena ze všeobecného zdravotního pojištění. Mělo by se jim tedy dostat od Ministerstva zdravotnictví podpory.
Zákon o léčitelském povolání, nebo alespoň registrace léčitelství jako živnosti, z našich zákonů zmizela. Bývalý ministr zdravotnictví Bohumil Fišer se z odpovědnosti za tvorbu zákona, nebo alespoň nějakých předpisů upravující léčitelství, elegantně vysmekl tvrzením, že podle jeho názoru léčitelství nemá nic společného s medicínou, kterou on podporuje, totiž s medicínou založenou na důkazech. To ovšem nebrání stovkám léčitelů, aby provozovali svoji praxi a dalším tisícům pacientů, aby služeb léčitelů využívali. Děje se tak ovšem dosud bez jakékoliv regulace, bez jakéhokoliv zákonného podkladu.
Příznivým signálem pro léčitele a zastánce medicíny, která nemusí být vždy založena na důkazech, může být i víkendové televizní vystoupení ministryně Součkové v pořadu o Evropské unii. Paní ministryně debatovala o postavení zdravotníků až vstoupíme do Evropské unie. Její partner, dětský lékař, se mimo jiné zastával zlegalizování homeopatie (léčebná metoda, která není založena na důkazech), kterou ve své praxi s úspěchem používá. Mimo jiné argumentoval podobně jako pan Čanda. Metoda je k lidskému organismu citlivá a nezatěžuje někdy zbytečně ordinovanými drahými léky.
Problém je pouze v tom, kdo si může dovolit léčitelské metody použít, aniž by pacientům neuškodil, ale spíše pomohl. Je to otázka předpisů a zákonů, které mají stanovit, co kdo může, musí anebo nesmí. Zákony, to je věc státu, respektive pověřených ministerstev.


P.S.
Inspirující článek následuje. Domnívám se, že „vliv pozitivní energie“ by neuškodil žádnému (našemu) ministerstvu.

Léčitel způsobil pád grónské vlády
Pokud se s pozitivní energií nakládá nepatřičným způsobem, může mít veskrze neblahé účinky. V noci na včerejšek (16.1.2003) stála u pádu koaličního kabinetu v Grónsku. Sociálnědemokratický premiér autonomní vlády v Nuuku Hans Enoksen zrušil dohodu s krajně levicovým Eskymáckým bratrstvím ministra zahraničí Josefa Motzfeldta poté, co jeho koaliční partner začal vyjednávat o zformování nového kabinetu s opozičními stranami. Motzfeldtovi se totiž nezamlouvalo, že Enoksen jmenoval na významné posty v místní samosprávě tři své blízké spolupracovníky, aniž o tom vedení Eskymáckého bratrství náležitě informoval.
Ministrovi zahraničí byla trnem v oku především skutečnost, že premiér dosadil do čela administrativy volebního manažera sociálních demokratů Jense Lybetha. Ten počátkem roku najal eskymáckého léčitele, aby do vládních budov silou své vůle "vlil pozitivní energii", která by jednou provždy zaplašila zlé duchy zatěžující po řadu let grónsko-dánské vztahy.
"Povyk vyvolaný praktikami léčitele poškodil mezinárodní reputaci Grónska," zdůraznil Motzfeldt v rozhovoru s listem The Copenhagen Post. S opozičními konzervativci ze strany Atassut, s nimiž začal jednat ministr zahraničí, ale hodlá vytvořit novou vládu také Enoksen.
Dánové tvoří osminu z 56 000 obyvatel ostrova, který v roce 1979 získal na Kodani rozsáhlou autonomii.
Enoksenova vláda sestavená po prosincových parlamentních volbách oznámila, že v roce 2005 vyhlásí referendum o nezávislosti. Minulý týden Dánsko souhlasilo s tím, aby se vláda v Nuuku účastnila jednání se Spojenými státy, která by vedla k uzavření nové smlouvy o radarové stanici v západogrónském Thule. Ta se má stát jednou ze základních součástí protijaderného deštníku, jenž chce nad USA a severním Atlantikem vybudovat Washington.

3.2.2003
Autor: Radim Klekner
Zdroj: HN.IHNED.CZ


Poznámka: Není dost dobře možné přehlížet určité jevy ve společnoasi jen proto, že s nimi nesouhlasíme, např. jako bývylý ministr Fišer. Například prostituce, ač mnozí z nás s ní nesouhlasí, je byla a bude. Pochopili to už i naši legislativci a vážně uvažují o tom, že by ji upravoval nějaký zákon. Podobně je to s léčiteli - také vždycky byli, jsou a budou. Snad se i oni a jejich klienti dočkají právního předpisu.
Čý


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články