Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 15.Duben 2002 Oznámení 

Zajímavou polemiku můžeme sledovat na stránkách renomovaného časopisu Nature. Prof. William Schopf z University of California v Los Angeles interpretuje mikroskopické struktury nalezené v horninách Západní Austrálie jako nejstarší nalezené fosilie bakterií, staré 3,5 miliardy let (William Schopf a kol., Nature 416: 73-76).
V této oblasti se skutečně nacházejí jedny z nejstarších sedimentárních hornin na světě a byly zde nalezeny i jedny z nejstarších stromatolitů, u nichž se geologické stáří odhaduje na téměř 3,5 miliardy let. Stromatolity jsou drobné bochníkovité tvary složené ze sinic, jednobuněčných řas a bakterií, které tvořily dohromady jednoduchý ekosystém ...

Nicméně Martin Brasier z Oxfordské Univerzity (Brasier a kol., Nature 416: 76-81) se domnívá, že jde o útvary vzniklé působením vody na ještě teplou horninu. Prof. Schopf je sice renomovaný odborník, ale není vyloučeno, že mohl podlehnout profesionální deformaci mnoha paleontologů, že totiž v jakémkoliv tvaru vidí fosílii. U objektů mikroskopických rozměrů je navíc velmi obtížné rozhodnout, zda jsou organického či anorganického původu. V každém případě je tato polemika i pro laika velmi poučná, protože ilustruje různé vědecké přístupy.
26.3.2002
Autor: Zbyněk Roček, přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
Zdroj: AKADEMON (publikováno s laskavým svolením redakce Akademon)


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Oznámení