Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 18.Únor 2002 Oznámení 

Že ve svém oku najdeme buňky zvané tyčinky a čípky, s jejichž pomocí vidíme, si nejspíš každý pamatuje ze školy. Pomocí čípků vidíme barevně, tyčinky se uplatní při nedostatku světla. Pracovníci Brown University v Providence, stát Rhode Island odhalili, že existuje ještě třetí typ světlocitlivých buněk. Nachází se hlouběji v sítnici a složí k synchronizaci našeho vlastního tělního rytmu se střídáním dne a noci.
Doc.Helena Illnerová, předsedkyně AV ČR, která se studiem biorytmů zabývá, uvádí, že nález nových fotoreceptorů v sítnici savců se již dlouho očekával. Nejvíce výzkumu na tomto poli učinil Russel Foster z Imperial College v Londýně, který již dlouho ukazoval, že biologické hodiny jsou synchronizovatelné světlem i u myší, které postrádají tyčinky v oční sítnici a mají téměř nefunkční čípky. Tento druh myší je slepý, nevidí, a přesto má tzv. cirkadiánní vidění. To znamená, že světlo, nastavuje biologické hodiny ...

Prvenství badatelů z Brown University v Providence tedy spočívá v odhalení buněk sítnice, tj. "nových fotoreceptorů", které toto cirkadiánní vidění zprostředkovávají. I jiné fotopigmenty než fotopigment prostorového vidění, rodopsin, již byly navrhovány pro cirkadiánní vidění, např. Mark Rollag z Bethsedy navrhoval pinealopsin. A opět, prvenství badatelů z Brown University spočívá v identifikaci "nového" fotopigmentu pro cirkadiánní vidění.
Nové fotoreceptory sítnice i nové fotopigmenty umožňující fotorecepci světla nastavujícího biologické hodiny byly tedy již předvídány, ale až nyní byly potvrzeny a prokázány. Nálezy ukazují cesty světelné synchronizace hodin v mozku s vnějším 24-hodinovým dnem.

15.2.2002
Zdroj: AKADEMON (publikováno s laskavým svolením redakce Akademon


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Oznámení