Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 14.Duben 2003 Články 

To je titulek článku, který jsem měl velkou chuť napsat, když byl za MZ ČR vyslán do správní rady VZP Rostislav Čevela, náměstek ministryně zdravotnictví. Proč universální? To proto, že dříve zastupoval, ještě jako poslanec parlamentu, v téže správní radě pro změnu pacienty. Nechtěl jsem být tehdy příliš jízlivý a tak jsem raději pouze změnu mlčky zaznamenal. Nicméně se ukazuje, že zastupování pacientů v radách zdravotních pojišťoven, tak jak je praktikováno v ČR, nevadí jen mně. Předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů, Vladimíra Bošková má ke stávající praxi také výhrady.

Posílit vliv pacientů
Ministerstvo zdravotnictví v návrhu střednědobé koncepce zdravotnictví , kterou bude projednávat parlament, se skrytým způsobem snaží zaměnit dnešní veřejné zdravotní pojištění za jakési divné státní pojištění.
Ministerstvo se snaží posílit vliv státních úředníků na rozhodování o vybraném zdravotním pojištění, aniž by si uvědomovalo, že v zemích EU mají největší vliv na zdravotní pojištění - kolik komu se zaplatí a za jakou kvalitu péče – zástupci pojištěnců a zaměstnavatelů, a to volení občany!
MZ se tedy vůbec nesnaží zkultivovat dnešní naše zdravotní pojištění tak, aby i u nás mohli občané sami kandidovat do orgánů zdravotních pojišťoven a aby si je zvolili jejich spoluobčané, či alespoň abychom mohli své kandidáty navrhnout parlamentu. Dnes parlament volí naše zástupce, aniž bychom věděli, proč – kdo konkrétně je navrhl, co je to za osobu.
Na rozdíl od nás např. pojištěnci ve Slovinsku či Estonsku už sami mohou skutečně navrhovat své zástupce do orgánů zdravotních pojišťoven. Tam musí vláda či parlament přihlížet ke konkrétním návrhům občanů, nikoliv jen politických stran.
Větší vliv státních úředníků není řešením. Většinou totiž jde o úředníky - lékaře, a i když mají někdy jiný titul, stejně jsou zcela odtrženi od občanů, nekomunikují s nimi.
Autor: Vladimíra Bošková, předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů
Zdroj: Právo 9.4.2003


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články