Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 16.Duben 2003 Články 

Výraz „pochybná firma“ použil bývalý ministr zdravotnictví Martin Bojar v souvislosti s farmaceutickou společností Diag Human (tehdy Conneco), která se ve spojení s firmou Novo Nordisk zúčastnila začátkem devadesátých let soutěže na zpracování krevní palzmy. Jako důvod proč firma Novo Nordisk nezískala zakázku uvedl Bojar to, že se spojila s „pochybnou firmou“ Conneco (nyní Diag Human). Stát začátkem roku zaplatil firmě Diag Human odškodné 326.608.334,- Kč za to, že na základě výroku ministra byla přerušena spolupráce se společností Novo Nordisk a firma Diag Human tak přišla o zisk.

Jak se to stalo popisuje výstižně chronologie od roku 1992, uveřejněná v časopisu EURO:

1992 Ministr Martin Bojar podepisuje dopis, v němž sděluje firmě Novo Nordisk, že nevyhrála ve výběrovém řízení, protože se spojila s podezřelou firmou Conneco.

1995 Conneco přejmenované na Diag Human požaduje náhradu 500 milionů korun za ušlý zisk, který vznikl přerušením spolupráce s firmou Novo Nordisk.

1996 Diag Human snižuje výši škody na 197 milionů korun, o které žaluje ministerstvo zdravotnictví. Jan Stráský se rozhoduje pro smírčí řízení a s Diag Human podepisuje rozhodčí smlouvu.

1997 Rozhodčí senát uznává nárok Diag Human, ale nezabývá se výší škody. Ministr financí (Ivan Pilip) žádá Stráského, aby jednal o smíru, ale ten se rozhoduje pro přezkumné rozhodčí řízení.

1998 Přezkumný senát potvrzuje rozhodnutí z roku 1997. Diag Human znovu nabízí smír: za 50 milionů a akcie Sevaku. Ministerstvo zdravotnictví odmítá a ministryně Zuzana Roithová podává žalobu na neplatnost rozhodčí smlouvy.

2000 Soud žalobu zamítá.

2002 Přezkumný rozhodčí senát potvrdil 16. prosince nárok firmy Diag Human a uložil České republice, aby jí zaplatila 326 608 334 korun.

2003 Vláda 8. ledna rozhodla, že tuto částku zaplatí z vládní rozpočtové rezervy.

Majitel firmy Diag Human, švýcarský emigrant Josef Šťáva, který v Česku vlastní panství Bechyně nyní zvažuje, zda bude žádat i úroky z prodlení.
Co měl vlastně Martin Bojar v ruce, aby mohl Diag Human "ocejchovat" jako nedůvěryhodnou? Jen z letmého pohledu do deset let starých novin toho bylo dost. Například MF DNES tehdy zveřejnila, že se firma Diag Human v roce 1990 pokusila nelegálně vyvézt do miniaturního afrického království Lesotho sto dvacet kilo metachalonu. Tato omamná látka je na seznamu zakázaných léčiv a je snadné z ní vyrábět drogy. Vývoz na poslední chvíli zarazil Mezinárodní úřad pro kontrolu narkotik a Interpol. Ukázalo se, že doklady k transakci byly zfalšovány, a případ začala vyšetřovat prokuratura. Viníky však nevypátrala. Pár měsíců poté se společnost Diag Human rozhodla navázat kontakt s některými českými transfuzními stanicemi a bez povolení od nich nakupovala krevní plazmu. V únoru 1992 se při kontrole v jednom transfuzním oddělení dokonce našlo její zboží za více než milion bez potřebné dokumentace.
Podezřelé obchody a úplatky Další střípky do mozaiky po letech dodal týdeník Reflex, který si "posvítil" na klíčovou postavu Diag Human Josefa Šťávu. V několika reportážích jej spojil s podezřelými obchody se zbraněmi a s úplatkářskou aférou, která provázela transakce s krví pro Bavorský červený kříž.
Zdroj: Euro


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články