Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 17.Duben 2003 Články 

bylo poprvé použito v ČR a v zemích východní Evropy 3. dubna 2003 v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Oboustranná srdeční podpora - tzv. mechanické srdce má pomoci překlenout kritické období života pacientovi čekajícímu na vhodného dárce. Podle sdělení lékařů z IKEMu se u prvního pacienta s umělým srdcem funkce všech orgánů i laboratorní výsledky vrátily k normálu již za necelý týden a on může čekat na srdce transplantované. Bez použití přístroje by pacient v konečném stadiu života již neměl šanci dočkat se transplantace. Podle odborníků je takových pacientů v ČR asi deset ročně.

V současné době se pro tyto pacienty zvýší naděje, že se dočkají transplantace. Použití mechanického srdce firmy Thoratec je alespoň částečným řešením současného relativního i absolutního nedostatku dárcovských orgánů, který se u nás projevuje zejména v posledních letech. V roce 1997 bylo v IKEM provedeno 65 přenosů srdce, v loňském roce to bylo už jen 39 výkonů.
Umělé srdce sestává ze dvou částí, jedna určená k jednomu použití (cena 2 milióny korun) nahrazuje mechanickou činnost srdečních komor. Druhou část tvoří přístroj – řídící jednotka, dodává energii a řídí činnost první části (cena 3 milióny korun). Přístroj byl zakoupen díky sponzorům ( Sokolovská uhelná, as., Severočeské doly Chomutov, a.s., ČEZ, Raiffeisen Bank, Senát ČR a soukromí dárci z okruhu pacientů a příbuzných pacientů), spotřební část bude hradit zdravotní pojišťovna. První operaci hradila Vojenská zdravotní pojišťovna, u které je pacient – adept na transplantaci pojištěn.
„Most k transplantaci“ , jak se také říká metodě se ve světě poměrně často používá již dlouhou dobu. Rekordní doba po kterou byl pacient připojen k umělému srdci je 550 dní.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články