Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 25.Duben 2003 Články 

Smutný příběh českého výrobce krevní plazmy začal před deseti lety, uvádí časopis EURO z 22.dubna 2003. V roce 1992 ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že česká plazma má sloužit pro české pacienty. Myšlenka nebyla úplně od věci: jde o surovinu, která pochází z bezplatných odběrů krve, a krevní deriváty, které se z ní získají, patří mezi hojně používaná léčiva.

Česká republika ovšem neměla na zpracování plazmy kapacity, a neměla ani představu, jak by mohla získat finačně náročnou technologii. Farmaceutické firmy se přizpůsobily a začaly nabízet zpracování plazmy ve svých zahraničních závodech s tím, že vyrobené krevní deriváty se vrátí do Česka. (např.nechvalně známá firma Diag Human).
Klausův kabinet v roce 1995 rozhodl, že podpoří výstavbu "národního zpracovatele krevní plazmy. Jediný projekt tehdy předložil Sevac, který vznikl z bývalého Ústavu pro výrobu sér a vakcín. Vláda podnikatelský záměr schválila a na úvěr pro vybudování nové továrny v Bohumili poskytla záruku ve výši 600 milionů korun. Továrna se začala stavět v roce 1996 a už o rok později se objevila řada problémů. V trasfuzních stanicích se hromadily zásoby krevní plazmy a ve firmě Sevac narůstaly finanční problémy. Na dokončení nové továrny si vzala další úvěr ve výši 140 milionů korun, tentokrát už bez státní garance.
Problémy s plazmou měla vyřešit smlouva o jejím prozatímním zpracovávání ve Španělsku, kterou Sevac uzavřel s firmou Grifols. Ta skutečně plazmu odebírala, ale nikoli v dostatečném množství, takže se brzy zaplnily nejen nové sklady v Bohumili, ale opět i v nemocnicích. Zdravotníci navíc tvrdili, že je pro ně systém příliš drahý a že by krevní deriváty pořídili levněji, kdyby je nakupovali přímo od zahraničních dodavatelů.
V roce 1998 někteří odborníci upozorňovali, že národní továrna, která dokáže zpracovat 120 tisíc litrů plazmy ročně, nemá ekonomické opodstatnění."Ekonomické propočty říkají, že se výroba derivátů z méně než 300 tisíc litrů nemůže vyplatit, vysvětloval už tehdy primář oddělení hematologie a krevní transfuze Ústřední vojenské nemocnice v Praze Miloš Bohoněk.
Zemanova vláda v březnu následujícího roku rozhodla, že strategický podnik, který měl původně zůstat ve státních rukou, raději prodá. Nenašla však kupce a na jaře roku 2001 poslala podnik do likvidace.V květnu koupila areál soukromá realitní firma Firenzia Shelf a už v prosinci ho prodala americké skupině Baxter, která v areálu bude vyrábět vakcínu proti chřipce.
Plasma se i nadále bude vozit ke zpracování do zahraničí, ale nezdá se, že by s tím byl nějaký problém. Záležitosti kolem této suroviny přesto přišly poměrně draho. Stát již v souvislosti s krevní plazmou uhradil 327 milionů korun majiteli panství Bechyně Josefu Šťávovi jako odškodnění za zmařené obchody a 600 milionů korun, kterými ručil za úvěr Sevaku.
Mluvčí České konsolidační agentury Jiří Pekárek pro týdeník EURO uvedl, že agentura má v likvidovaném podniku ještě další neuhrazené pohledávky - z České spořitelny a z historických úvěrů na trvale se obracející zásoby (TOZ). Většinu z těchto dluhů stát nakonec také odepíše. Sevac šel do likvidace s dluhem ve výši přes 800 milionů korun a její výtěžek přinesl sotva 100 milionů.
Do konkursu, který byl vyhlášen vloni v dubnu a dosud probíhá, pak přešly kromě zbývajících pohledávek už jen zásoby a některé movité věci. Výtěžek konkursu tak bude minimální, protože konkursní správce bude muset z výnosů ještě zaplatit likvidaci sedmi tun krevní plazmy, které skončila expirační doba.
22. 4. 2003
Zdroj: Euro


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články