Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 26.Červen 2003 Články 

Záznam rozhovoru premiéra a předsedy ČSSD Vladimíra Špidly s redaktorem BBC Václavem Moravcem. Rozhovor vysílala BBC 23. 6. 2003 - česká redakce v pořadu Interview BBC. Celý rozhovor se týkal i jiných témat. Na našich stránkách uvádíme z pochopitelných důvodů pouze část týkající se zdravotnictví.

BBC: Teď se dostáváme k té další části, o níž už jste se také zmínil, tedy o situaci ve zdravotnictví. Ve čtvrtek se konala stávka části lékařů, tu podpořil i prezident České lékařské komory David Rath, následně v Interview BBC prohlásil, že zdravotnictví se nachází na okraji propasti.

David RATH, prezident České lékařské komory /zvukový záznam/
Ten základní problém je skutečně v chaotičnosti toho systému, to znamená, ten systém má nějaké limitované finanční prostředky, kterých je zhruba sto šedesát miliard ročně. Ten systém neumí tyto prostředky rozdělit tak, aby jednak vyšel a zůstal zhruba plus, minus vyrovnaný a současně, aby je dovedl poslat, to je, jak se říká někdy, alokovat tam, kde je jich nejvíc potřeba, to znamená, na péči tu akutní, život zachraňující a pak teprve na tu péči méně akutní a dovedl nějakým způsobem vybírat z těch metod, zařízení, léčebných postupů to nejlepší, co je v danou chvíli k dispozici. Bohužel ten systém to neumí a chaoticky platí, co ho napadne. Podle mého soudu je to částečně skutečně chyba systému a za druhé je to lidský faktor, protože si myslím, že ve zdravotnictví nám extrémně narostla korupce, a tím nemyslím vztah lékař - pacient, ale zde spíš myslím v oblasti toho managementu, a to jak na úrovni zdravotních pojišťoven, tak na úrovni těch řídících prvků v nemocnicích.

BBC: Uvedl to ve čtvrtek v rozhovoru pro BBC prezident České lékařské komory David Rath, který prozradil, že vás o svých obavách ze situace ve zdravotnictví před týdnem seznámil na soukromé schůzce. Souhlasíte s tvrzením, že české zdravotnictví opět stojí na okraji propasti?

Špidla: Pan doktor Rath se se mnou skutečně setkal, předložil mi svoje memorandum, z něhož čerpal, zhruba toto je jeho obsahem. Nesouhlasím s jeho názorem, i když souhlasím s tím, že naše zdravotnictví rozhodně není organizačně a systémově v optimálním stavu a že platí to, co jsem řekl, že teď je čas na to, abychom dopracovali modul zdravotnictví.

BBC: Tedy asi nesouhlasíte s Rathovou tezí, kterou zde ve čtvrtek prezentoval, že ať již ministryně zdravotnictví Marie Součková, i Jiřina Musílková jako ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny nezvládají své funkce?

Špidla: To je jeho názor. Já jsem v každém případě přesvědčen o tom, že je možné systém optimalizovat a že to je povinnost jak resortního ministra, tak pochopitelně i veřejné zdravotní pojišťovny, protože to jsou dva nejvýznamnější hráči v tomto oboru.

BBC:Marie Součková jako ministryně zdravotnictví tedy má základní šanci, aby, nemýlím-li se, je to i jedno z usnesení Poslanecké sněmovny, nebo doporučení, aby byla do podzimu vypracována ucelená koncepce reformy zdravotnictví?

Špidla: Ministerstvo zdravotnictví pracuje na strategiích, které mají umožnit optimalizovat náš zdravotnický systém. Dlužno ovšem říci, že naše zdravotnictví je, pokud jde o kvalitu na velmi slušné úrovni.

BBC: Ale také s dluhy, a to s několikamiliardovými dluhy. Navíc vláda omezila návrh ministryně zdravotnictví Marie Součkové na zvýšení zdravotního pojištění za děti, důchodce a další státní pojištěnce. Nebude se tím dostávat ten systém ještě do většího deficitu, než v jakém v současnosti je?

Špidla: Doktor Rath řekl o tom to, že je sto šedesát miliard ročně k dispozici zdravotnictví, dluhy se pohybují v miliardách. Není to málo a je ..., jsou důvody, proč se nad tím zamyslet a proč to změnit, to je pravda, ale ta částka, která je určena na takzvané státní pojištěnce, podle našeho názoru bude dostačovat v kombinaci s dalšími opatřeními, tj. jak už jsem řekl, určitá optimalizace jak zdravotnické sítě, tak zdravotnických postupů.

BBC: Kdy ta optimalizace přijde?

Špidla: Je to věc paní ministryně Součkové. Jistěže to není otázka let, ale pouze měsíců.

BBC: Kolik by se tím mohlo ušetřit, tou optimalizací, když necítíte potřebu tak radikálně zvyšovat pojištění za děti, důchodce a další státní pojištěnce, jak to navrhovala Marie Součková?

Špidla: Jsme toho názoru, že jsme schopni systém stabilizovat.

BBC: To znamená, že bude bez dluhů v rámci té optimalizace?

Špidla: To je cíl a jsme přesvědčeni, že to je cíl dosažitelný.

BBC: Do kdy? Kdy by mohlo být zdravotnictví jako systém bez dluhů?

Špidla: Opravdu těžko říci, protože systém není ještě, ta koncepce není navržena. Ale jak jsem řekl, nepočítá se to na roky, počítá se to na měsíce, kdy bychom měli mít jasno, jak zvolit. Ale myslím si, že celková stabilizace bude trvat tak do konce volebního období.

BBC: Chcete tím říci, že Špidlova vláda na konci svého funkčního období bude předávat zdravotnictví bez dluhů a v poměrně zdravém stavu?

Špidla: Náš zájem, náš záměr je předat ho v poměrně zdravém stavu.

BBC: Bez dluhů?

Špidla: Ve zdravém stavu, to znamená, že všechny prvky toho systému budou v podobě, která je zvládnutelná, která má perspektivu.

BBC: Rozumím zdravému stavu bez dluhů správně?

Špidla:Ne, nerozumíte zdravému stavu bez dluhů, protože žádný systém, který je v rozvoji, není nikdy zcela bez dluhů. Vždy existují dluhy, ale jsou dluhy, které jsou vlečeny a jsou nezvládnutelné a jsou naopak dluhy, které jsou zdrojem urychlené inovace. Rozhodující je zdravý stav a dobrá rovnováha.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články