Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 30.Říjen 2003 Články 

Před několika dny zazněla z tisku informace, že vláda se rozhodla uhradit část ztrát nemocnic z minulých let. Jde o tzv. oddlužení těch nemocnic, které byly na začátku letošního roku převedeny z okresů na kraje. Jde tedy o selektivní výběr pouze některých nemocnic, navíc téměř po roce. Odborníci se shodují na tom, že způsob, jakým chce vláda řešit finanční situaci některých vybraných nemocnic je nesystémový a v konečném důsledku nic neřeší.

Již delší dobu je známo, že zdravotní pojišťovny nemají na úhradu za zdravotní péči. Proč je tomu tak se taky obecně ví. Víc zdravotní péče se vykoná a vykáže než je společnost schopna zaplatit. Proto se již léta volá po tzv. systémovém řešení, které by uvedený nesoulad odstranilo.
Bezprostřední podnět k řešení formou oddlužení vybraných nemocnic vyvolal společný postup několika moravských nemocnic. Při pohledu na mapu České republiky je zřejmé, že geografie Moravy a jižních Čech zaručuje poměrně jednoduchou dostupnosti na větší vzdálenosti. Proto jsou moravské a jihočeské nemocnice obvykle větší a je jich taky méně než např. ve středočeském nebo severočeském kraji. Nemocnice v daném regionu má leckdy monopolní postavení. Výpadek, nebo, chcete li, významné omezení péče má okamžitě zásadní politický dopad. Snad i z tohoto důvodu se tyto nemocnice cítí dostatečně silné na nátlaková gesta.
Je nutno zdůraznit, že nemocnice – o těch je tady řeč, jsou u nás nejenom krajské ale taky státní, městské, církevní a soukromé. Všechny jmenované mají několik podstatných společných rysů. Musí splňovat odborná kritéria na vykonávání svého poslání – léčbu pacientů. Dále jsou placeny podle stejného úhradového mechanizmu. Většina nemocnic hospodaří se ztrátou.
Přijmeme-li fakt, že dluhy vznikají zejména v důsledku špatně nastaveného systému, potom je zcela zřejmé, že nápravné kroky musí být rovněž systémové a stejné pro všechny subjekty pracující v daném prostředí. Oddlužení pouze části nemocnic –těch, kterých se stát „zbavil“ je tedy hrubou chybou a nesystémovým krokem. Je ale zřejmé, že i tady existuje určitá diferenciace. Ve „velkých“ fakultních nemocnicích např. končí ti pacienti, s kterými si ty tzv. „malé“ leckdy nedokážou poradit. Léčba těchto pacientů stojí rozhodně víc peněz než pacienti s běžnými diagnózami. Je proto akceptováno, určité navýšení plateb za vyjmenované léčebné úkony.
Jak je v úvodu zmíněno přichází vláda do tohoto prostředí se svým rozhodnutím o částečném oddlužení některých nemocnic. Přichází v okamžiku, kdy se v mnoha nemocnicích rozhoduje o jejich přežití. Většina nemocnic je dnes odkázána na pomoc od zřizovatele nebo banky formou úvěru. Vládní rozhodnutí několik zásadně negativních účinků. Především rozděluje nemocnice na vyvolené, tj. ti, kteří něco dostanou a na ty ostatní. To považuji za kontraproduktivní, demotivující a nemorální. Jednoduše řečeno, opět ti, kteří dobře a skromně hospodařili, snažili se o vyrovnané hospodaření a příliš dluhů nemají dostanou málo nebo nic. Jakékoliv nesystémové opatření nemůže přinést nic dobrého.
23. října 2003
Autor: Ing. Tomáš Sláma se ve svém textu opírá o zkušenosti, které získal za řadu let ve funkcích ředitele nemocnice Turnov a člena rady a předsedy ekonomické sekce Asociace českých a moravských nemocnic.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články