Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 11.Listopad 2003 Články 

V loňském roce dosáhly náklady na léky více než 48 miliard korun, tedy o čtyři miliardy více než v roce předchozím. Největší položku tvoří náklady na antibiotika, nejfrekventovanější jsou léky proti bolesti. Pacienti více kupují zahraniční medikamenty, a to na úkor českých a slovenských. Vyplývá to z oborové zprávy, kterou ČTK získala na veletrhu Mefa v Brně.

Podle statistik je tuzemská spotřeba léčiv až trojnásobně nižší než například v Německu. Lze však očekávat nárůst, a to v důsledku pokračujícího stárnutí populace. Nejčastěji lékaři předepisovali Paralen, Anopyrin a Ibalgin proti bolesti. Dalšími žádanými léky byly Cilkanol, Glyvenol a Lokren.
Všeobecná zdravotní pojišťovna měla loni nejvyšší nárůst nákladů u cytostatik na léčení onkologických chorob, a to o 35 procent.
V Evropské unii jsou léky sice až o polovinu dražší, ale vstup do společenství by neměl znamenat žádný prudký růst jejich cen, uvádí dále zpráva. Dovozci i producenti léčiv nečekají cenový skok, pokud se zásadně nezvýší cena surovin nebo pracovních sil. Cenová hladina léků v jednotlivých zemích EU je navíc také rozdílná. V přístupových jednáních dosáhly firmy rozumného kompromisu, když na jedné straně Brusel uznal plné sladění patentové ochrany léčiv s EU, na druhé straně ale omezil možnost reexportu některých léků z ČR do zemí patnáctky.
I přes ekonomickou recesi loni vzrostly tržby za prodej léků o osm procent na více než 430 miliard dolarů. Přes polovinu této sumy utratili Američané, čtvrtinu Evropané. V minulosti byl přitom tento podíl vyrovnaný. Světový farmaceutický průmysl a distribuci charakterizovaly obří fúze, z nichž polovina připadla právě na USA.
Největšími firmami v oboru jsou Merck, Johnson and Johnson a Pfizer z USA, následuje britský GlaxoSmithKline a francouzský Aventis, uzavírá zpráva.
6.11.2003
Marketing & Media


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články