Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 16.Prosinec 2003 Články 

Zdravotnictví je sice oblastí, v níž dosud každá členská země EU uplatňovala vlastní předpisy, ale s růstem počtu členů se ukazuje potřeba zavést společná pravidla. Minulý týden o tom debatovali v Bruselu ministři zdravotnictví členů Evropské unie s eurokomisařem pro zdraví a ochranu spotřebitelů Davidem Byrnem.

"Zdravotní systémy v EU jsou stále více propojovány a pacienti jsou stále mobilnější. Tento vývoj a také nedávná rozhodnutí Evropského soudního dvora o právu pacientů, aby jejich národní zdravotnictví hradilo léčbu, kterou dostali v jiném členském státě, vyžadují politickou odpověď," zdůraznil Byrne.
Komise si představuje vznik informačního systému o použitelných kapacitách v té které zemi. Předpokládá i větší informovanost pacientů a zdravotníků o možnostech léčby na celoevropské úrovni, zjednodušení přeshraničního přístupu k lékařské péči a sladění zdravotní politiky členů. Řešit se ale bude muset i to, jak na vše zajistit finance včetně podílu z unijních fondů.
Členové EU se nejvíc obávají finančních dopadů z případné dražší léčby svých občanů v zahraničí. Podle české ministryně zdravotnictví Marie Součkové jsou v Česku náklady na léčbu v průměru osmkrát nižší než v SRN a sedmkrát než Rakousku a české zdravotnictví je prakticky soběstačné co do množství a vybavení zdravotnických zařízení.
Slovenský ministr zdravotnictví Rudolf Zajac dramatický pohyb pacientů po unii ale neočakává. "Ľudia sa len neradi presúvajú do zahraničia kvôli zdravotnej starostlivosti, každý, pokiaľ je to možné, to radšej absolvuje doma, svoje zohráva aj jazyková bariéra a príbuzenské väzby," vysvětlil. Proto také podle něj za jeden rok zaznamená dnešní 15 ti členná unie zdravotní výkony v jiném členském státě jen ve výšce 25 miliónů eur.
Pohyb v oblasti zdravotní péče může být podle Zajaca spíše zajímavý pro zdravotnický personál. Například na Slovensku činí mzdy zdravotníků pouhých 30 % mezd, které jsou obvyklé v EU.
11.12.2003
Zdroje: Právo/TASR


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články