Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 21.Leden 2004 Články 

Jak zajistit, aby poskytování zdravotní péče bylo na určité kvalitativní úrovni, která se pokud možno bude soustavně zvyšovat? Čím docílit, aby pacientům ale i personálu nemocnic bylo zajištěno relativní bezpečí? Těmito otázkami se trápili mnozí organizátoři zdravotnictví, mnozí manažeři nemocnic, ale i občané - potenciální pacienti.

O hledání receptu se pokusila již v 50.letech minulého století skupina amerických lékařů iniciovaná chirurgy, kteří si uvědomovali nutnost zachovávání určitých pravidel při radikálním zásahu do integrity pacienta. Tak začaly vznikat první standardy péče a byl tím položen základ k procesu, který nazýváme akreditací. Obecně pod tímto pojmem rozumíme posouzení nemocnice nezávislým orgánem o úrovni poskytování takové péče, která je v souladu s vyhlášenými standardy. Rozsah a zaměření standardů se postupně rozšiřovaly, aby tak pokrývaly pokud možno všechny činnosti, které v nemocnicích probíhají a mohou být potenciálním ohrožením pacienta. Jinými slovy tedy standardy slouží jako akreditační nástroj k posuzování úrovně péče konkrétní nemocnice (či obecně zdravotnického zařízení). Jejich široké spektrum mapuje činnosti nemocnice nejen na poli diagnostické a léčebné péče, dodržování práv pacientů, zajištění kontinuity péče, ale zaměřuje se i na bezpečnost a spokojenost pacientů a personálu, na rizika možných infekcí, na kvalitní řídící a personální politiku nemocnice i na oblast informatiky (ochrana dat).

Proces akreditace nemocnic známý v USA se v různých obměnách postupně šířil i v Evropě. Mnoho nemocnic tímto procesem již prošlo, aby tak před veřejností deklarovaly svoji snahu o zajišťování kvalitní péče pro své klienty - pacienty. Bylo vytvořeno několik různých modelů, avšak princip zůstává stejný – nezávislý orgán v konkrétní nemocnici posoudí, zda její činnosti probíhají podle určených standardů. Toto posouzení není jednorázové, ale opakuje se po určeném časovém intervalu (obvykle 2 – 3 roky), aby se tak ověřilo, zda nemocnice jednak odstranila zjištěné nedostatky (jsou tím myšleny nedostatky méně závažného charakteru, protože pokud by akreditační orgán zjistil závažné nedostatky, doporučil by zřizovateli nemocnice, aby její činnost zakázal), zda nemocnice se problematice kvality a bezpečí věnuje trvale a zda se tak dosahuje soustavného zlepšování (kritéria hodnocení se postupně zvyšují).

V kolébce akreditací nemocnic (v USA) se o tento proces stará JCAHO (Joint Commission on Accreditation of Healthcare Organisations), která postupem doby svoji činnost rozšířila z nemocnic i na jiná zdravotnická zařízení (ambulance, léčebny atd.), a tak v USA provádí pravidelně akreditaci u více jak 20 tisíc organizací. Aby se proces akreditace mohl uplatňovat i mimo USA, byla vytvořena dceřinná společnost JCAHO – JCI (Joint Commission International), která od roku 1994 provádí konzultační činnost pro více jak 40 zemí světa. Vzhledem k velkému zájmu o vlastní akreditaci, byly vytvořeny v roce 1999 (v roce 2003 pak bylo publikováno 2.vydání) specifické standardy pro mezinárodní prostředí, které reflektují určité odlišnosti USA. Podle těchto standardů bylo již po celém světě akreditováno 42 nemocnic (z toho v Evropě 28). V České republice se na akreditaci podle těchto standardů chystají zatím dvě nemocnice (ÚVN Střešovice a Nemocnice na Homolce), avšak zájem projevilo již několik dalších velkých fakultních nemocnic.
21.1.2004
Autor:MUDr. Ivan Staněk



- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články