Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 02.Únor 2004 Články 

Fakultní nemocnice by se měly změnit na univerzitní a mělo by jich být méně než současných fakultních nemocnic. Na jejich financování by se mělo podílet také školství. Z resortu školství jdou nyní peníze jen na výzkum a platy učitelů, a tak náklady na výuku mediků hradí zdravotní pojišťovny. O tom se hovořilo minulý týden na parlamentním semináři na téma univerzitních nemocnic.

"Jsme přesvědčeni o tom, počet univerzitních nemocnic musí odpovídat počtu lékařských fakult - potřeba je tedy definována tím, kolik lékařů musíme vychovat a postgraduálně vzdělávat," řekl ČTK děkan 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Bohuslav Svoboda. Podle něj by mělo být v celé republice sedm univerzitních nemocnic, v současnosti je fakultních nemocnic 14.
Pro existenci těchto zařízení je podle Svobody nutné vytvořit zákonný podklad tak, aby mohla naplňovat své úkoly - poskytovat ambulantní a lůžkovou péči, vyučovat a vychovávat mediky a lékaře, zabývat se vědou a výzkumem, zavádět nové technologie a provádět nejmodernější diagnostiku a léčbu. Univerzitní nemocnice by podle společného názoru děkanů a ředitelů měly dostávat o něco vyšší platby od pojišťoven než běžné nemocnice, aby z nich uhradily i tyto úkoly. Na výuku a výzkum by mělo přispívat ministerstvo školství.
Ministryně zdravotnictví Marie Součková k počtu nemocnic ČTK řekla, že bude ještě nutno udělat podrobnou analýzu. Ministryně hodlá řešit také financování: nyní mají fakultní nemocnice 90 procent příjmů od pojišťoven, další čtyři procenta jsou dotace zdravotnictví na výukové programy.
Vícezdrojové financování podporuje i rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm. "Pokud se odehrává vědecká činnost ve fakultní a v budoucnu univerzitní nemocnici, je zájmem státu ji finančně podporovat," řekl Wilhelm ČTK. Až budou nemocnice zřízeny jako výzkumná pracoviště, může je stát podpořit takzvaným institucionálním financováním. Výuka mediků by podle rektora nemusela nutně být jen v univerzitních nemocnicích. Akreditace na výuku by mohly získat i běžné nemocnice. Předsedkyně sněmovního zdravotního výboru Milada Emmerová ČTK řekla, že univerzitní nemocnice by měly být včleněny buď do vysokoškolského zákona, nebo do zákona o zdravotnických zařízeních. Zákon by měl odstranit nynější rozpory v postavení a hodnocení zdravotnických a školských pracovníků.
29. 1. 2004
Zdroj:ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články