Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 23.Únor 2004 Články 

Je možné, aby zvolený funkcionář sám sobě odhlasoval prodloužení mandátu? Odpověď na tuto otázku je další z řady problémů, které rozdělují členy České lékařské komory. Vedení komory říká, že to možné je. Oponenti prezidenta Davida Ratha tvrdí, že je to protiprávní. Obě strany šermují názory právníků.

O co jde? Na podzim 1999 si lékařská komora zvolila na další tři roky valnou většinu funkcionářů okresních organizací i delegátů pro každoroční sjezdy. V roce 2000 si ale titíž delegáti na sjezdu odhlasovali prodloužení mandátů o rok a loni další změnou volebního řádu ještě o jeden. Důvod? Údajná potřeba stabilizace kádrů v roce
vstupu do EU.
Podle brněnského právníka Milana Vašíčka se tím ale prohřešili proti ústavě. Už první prodloužení mandátu bylo neoprávněné, a tudíž na loňském sjezdu tito delegáti ani neměli být. Celý sjezd včetně jeho usnesení by tedy neměl být platný. "Žádný právní předpis tuto problematiku přesně neupravuje. Je tedy třeba sáhnout k interpretaci základních ústavních principů. Podle mého právního názoru, který z interpretace ústavy vychází, pokud je někdo zvolen na určité časové období, dostal mandát právě jen na výkon funkce v tomto období. Ale už
ne k tomu, aby si délku mandátu sám prodlužoval," konstatoval Vašíček.
S Vašíčkovým názorem souhlasí i právník Sdružení praktických lékařů Jakub Uher. "Delegáti byli zvoleni na tři roky a mandát jim v roce 2002 vypršel. Oni si ho ale sami prodloužili až do roku 2004. Zdá se, že už k výkonu své funkce členy komory nijak zásadně nepotřebují," podotkl.

Ať to dají k soudu

Podle prezidenta ČLK Davida Ratha ale bylo vše v pořádku. "Toto je jen jeden z právních názorů. Naši právníci mají úplně opačný. Podle nich je to, co tvrdí druhá strana, nesmyslné," řekl.
V kompetenci prezidenta ČLK prý není hodnotit, co je a co není v rozporu s ústavou. "Má-li někdo pochybnosti o právoplatnosti sjezdu, ať to dá k soudu. Ten rozhodne, kdo má pravdu," namítl.
Delegáti sjezdu se podle Ratha obměňují každý rok. Není tudíž pravda, že by většině měl původně vypršet mandát už před loňským sjezdem. "Mohlo jich být pět, nebo padesát. Centrální kancelář nemá přehled o tom, kdy byl který delegát zvolen," prohlásil.
Pochybnosti o právoplatnosti mandátu už přiměly vedení tří okresních organizací v Děčíně, Zlíně a v Praze 9 vzdát se svých funkcí. V Praze dokonce rezignoval jeden z největších Rathových přívrženců, předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek.
Rath tvrdí, že jejich krok nebyl protestem, nýbrž důsledkem opotřebovanosti po dlouhé době ve funkci. "Ti lidé byli ve funkcích i sedm let. Respektuji, že už to dál dělat nechtějí."Funkcionáři mluví jinak. "Rozhodl jsem se skončit, protože vypršelo mé funkční období, které považuji za legitimní. Prodlužovat volební období sám sobě považuji za známku fašistické diktatury," uvedl František Plhoň z Děčína. Kubek se k důvodům odmítl vyjádřit. "Nebudu to komentovat," řekl a odkázal na svůj dopis Rathovi, jehož pasáže otiskly Zdravotnické noviny. "Přijetí principu, že funkcionáři mohou sami sobě prodloužit funkční období, bylo popřením základních pravidel demokracie," píše se v něm například.
12.2.2004
Zdroj: LN


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články