Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 11.Březen 2004 Přehled tisku 

Na téma veřejné zdravotnictví a práce hygienické služby (Hospodářské noviny, Lidové noviny, Mladá fronta Dnes, Právo, Večerník Praha). Zpracováno ve spolupráci s knihovnou Státního zdravotního ústavu.


SZÚ 15069
Obezita zabije víc Američanů než tabák
ap, čtk,In: Lidové noviny, s.7,Zpráva
VÝŽIVA. ZDRAVÍ.
* Podle nové studie, kterou v úterý zveřejnilo vládní Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), stoupl v USA počet případů úmrtí v důsledku špatné stravy a nedostatku pohybu mezi lety 1990 a 2000 o třetinu. Počet úmrtí následkem kouření přitom ve stejném období stoupl o devět procent. Pokud tento trend bude pokračovat, počet úmrtí následkem otylosti a nedostatku pohybu v příštím roce překročí hranici 50 000. Tím by obezita poprvé po 40 letech předstihla kouření jako nejčastější příčinu úmrtí, jež lze odvrátit. (viz též MF Dnes, s.A9+B4)

SZÚ 15070
Bern chce daní z tuku čelit obezitě
ČTK, aa,In: Právo, s.9,Zpráva
VÝŽIVA. ZDRAVÍ.
* Švýcarsko chce zdanit tuky a cukry v prodávaných potravinách a tím bojovat proti rozmáhající se obezitě. Výrazné zdražení zboží obsahujícího nejvíce tuků a cukrů by ovlivnilo jejich spotřebu. Daň by rovněž umožnila financovat programy prevence obezity. Problémy s obezitou má většina vyspělých zemí včetně ČR. Nadváhou u nás trpí pětina mužů a čtvrtina žen, ve středním věku je však obézních už 70 procent mužů a 56 procent žen. Roste i obezita mezi mladými od dvou do 19 let.

SZÚ 15071
Na rakovinu prsu umírá v Česku ročně dva tisíce žen
Pergl Václav,In: Právo, s.6,Zpráva
RAKOVINA. PREVENCE.
* V Česku se ročně dozví, že má rakovinu prsu, přibližně 4900 žen a 2000 na tuto nemoc zemře. Přestože už rok a půl mají ženy od 45 let možnost preventivního bezplatného vyšetření na mamografu, zatím se jich dostavilo jen asi 35 procent. Přibližně u 90 procent všech nemocných žen se rakovina prsu v rodině nikdy nevyskytovala. Riziko nádoru se týká všech žen. Pravidelné bezplatné vyšetření od 45 let by proto měla absolvovat každá žena bez rozdílu jednou za dva roky. Mamograf zaznamená i nehmatné nádory, které jsou dobře léčitelné. Pravidelné mamografické vyšetření snižuje úmrtnost na rakovinu prsu až o 30 procent. (viz též MF Dnes, s.A1+A2)

SZÚ 15072
Za hluk koncertů na veřejnosti padají milionové pokuty
Sehnoutka,Patr,In: MF Dnes, s.C3,Zpráva
HLUK. HYGIENICKÁ SLUŽBA.
* Až dvojnásobné překročení hlukových limitů naměřili hygienici při posledním velkém koncertu skupiny Elán na Letné. Taková čísla nejsou výjimkou, hlukové limity překračují téměř všechny koncerty na veřejných prostranstvích ve městě. "Obecně hrozí pořadatelům, kteří poruší hlukové limity, pokuty od desítek do stovek tisíc korun," uvedl hlavní pražský hygienik Vladimír Polanecký.

SZÚ 15073
Alergiků na světě přibývá, lékaři pátrají proč : Na vině nepřiměřených reakcí imunitního systému je možná nadměrná hygiena
Grosmanová Markéta,In: Hospodářské noviny, příl. Zdraví, s.1-3,Monotematická příloha
ALERGIE.
* Příčiny alergií vidí lékaři v dědičnosti - dítě alergika má mnohem větší pravděpodobnost, že touto poruchou imunity onemocní, než dítě zdravých rodičů. Na vině je i nezdravé životní prostředí - smog, kouření, nevhodné vytápění, nedostatečné větrání. Svůj vliv má i nezdravý životní styl plný stresu, nesprávný jídelníček a nedostatek pohybu. Vědci také zvažují, zda vznik onemocnění nesouvisí s pobytem v kancelářích, velmi často klimatizovaných. Pozornosti expertů neujde ani souvislost pohlaví a alergií - ukazuje se totiž, že více jí trpí chlapci než dívky.

SZÚ 15074
Alergie se může projevovat jako viróza
Skurovcová Pavla,In: Hospodářské noviny, příl. Zdraví, s.2,Článek
ALERGIE.
* Období výskytu virových onemocnění pomalu končí. Rýma, pokašlávání a chrapot se však mohou u některých lidí znovu objevit. Příčinou těchto potíží může být i alergická reakce. Odborníci upozorňují, že je velmi důležité případnou alergii odhalit. Ta se totiž může s postupem času zhoršovat a znepříjemňovat člověku život či mu komplikovat běžné činnosti, sport i povolání.

SZÚ 15075
Astma ovlivňují dědičné dispozice : V domácnosti, kde žije astmatik, by se v žádném případě nemělo kouřit
Skurovcová Pavla,In: Hospodářské noviny, příl. Zdraví, s.2,Článek
ALERGIE.
* Astma je chronické onemocnění dýchacích cest spojené s projevy zvýšené citlivosti a zúžením průdušek. Jeho vznik je také ovlivněn dědičnými dispozicemi. Nejrizikovější skupinou lidí pro vznik astmatu jsou alergici. Ne každé astma je však alergické. O alergické astma se jedná, pokud je možné zjistit jeho příčinu. Pokud však není alergen znám, hovoří se o astmatu nealergickém. Na světě trpí astmatem stále více lidí, dnes je to zhruba sto padesát miliónů.

SZÚ 15076
Pylové zpravodajství a další informace lze nalézt na internetu
pas,In: Hospodářské noviny, příl. Zdraví, s.2
Zpráva
ALERGIE.
* Podrobnější informace o alergiích lze nalézt i na internetových stránkách. Mnoho informací nabízí například server www.alergici.cz. Na této adrese jsou například uvedeny informace o nejčastějších alergenech - sluneční záření, pyly, prach, roztoči, potraviny, hmyz, kovy. Přehledné pylové zpravodajství uvádí server www.pylovasluzba.cz. Ja zajišťováno Českou pylovou informační službou (PIS), která sleduje obsah pylu, případně i jiných biologických objektů v ovzduší.

SZÚ 15077
Kukuřice s pozměněnými geny : České výzkumy ukazují na nezávadnost upravených plodin
Tuček Josef,In: Hospodářské noviny, příl. Věda a lidé, s.5,Článek
GENOVĚ UPRAVENÉ PLODINY.
* Dvě české studie zaměřené na sledování pokusných polí s geneticky pozměněnou kukuřicí zatím ukazují, že plodina má vyšší výnosy a neškodí přírodě. Jak výzkumníci informovali na tiskové konferenci pořádané Akademií věd v Praze, v obou případech se zaměřili na kukuřici, do níž byl v laboratoři vnesen gen z baktérie Bacillus thuringiensis (podle počátečních písmen se proto označuje jako Bt-kukuřice). V rostlině se proto vytváří toxin, který zabíjí housenky, jež ji požírají.

SZÚ 15078
Nechtěné vepřové v krmivu
jet,In: Hospodářské noviny, příl. Věda a lidé, s.5,Zpráva
BIOTECHNOLOGIE. GENETICKY UPRAVENÉ POTRAVINY.
* Těla tří geneticky upravených prasat skončila v krmivu pro jiná zvířata. Stalo se ve výzkumné firmě TGN Biotech v kanadském Quebeku. Firma TGN Biotech chová prasata, do jejichž těla výzkumníci v laboratoři uměle dodávají cizí geny. Díky tomu se ve spermatu kanců vytvářejí bílkoviny, které se používají pro výrobu léků. Případ prokázal další selhání bezpečnostních pravidel. Předpisy z bezpečnostních důvodů nepovolují pouštět maso genově upravených prasat do potravního řetězce.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Archiv (chronologický)
 MF Dnes
 Lidové noviny
 Právo
 Večerník Praha
 Více z Tématu - Přehled tisku