Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 08.Duben 2004 Přehled tisku 

Na téma veřejné zdravotnictví a práce hygienické služby (Hospodářské noviny, Lidové noviny, Mladá fronta Dnes, Právo, Večerník Praha). Zpracováno ve spolupráci s knihovnou Státního zdravotního ústavu.


SZÚ 15196
Žáci dostanou ve škole více mléka, jogurtů a sýrů
čtk,In: Lidové noviny, s.4,Zpráva
VÝŽIVA.
* Státní podpora pro dodávky mléka do škol se zvýší. Rozhodla o tom vláda. Školáci tak budou podle pravidel EU dotované mléčné výrobky dostávat až pětkrát týdně místo dosavadních dvou dní. Kromě mléka budou dostávat také jogurtové nápoje a sýry. Podpora státu pro mléčný program má činit ročně 180 až 230 milionů korun proti současným 60 až 70 milionům. Mléko bude dotovat také Evropská unie. (viz též MF Dnes, s.A4)

SZÚ 15197
Téměř polovina školáků nejí dost zeleniny
Grosmanová Markéta,In: Hospodářské noviny, příl. Zdraví, s.3,Zpráva
VÝŽIVA.
* Stejně jako dospělí, tak i české děti jedí málo zeleniny. Zeleninu konzumuje každý den pouze 54 procent českých dětí. Ukázaly to závěry průzkumu, který se uskutečnil letos v únoru pod odborným vedením Fóra zdravé výživy. Ze zjištěných údajů vyplynulo, že na zařazování ovoce a zeleniny do jídelníčku dětí dbá podle svých slov každodenně jen polovina rodičů. Překvapivým zjištěním je to, že až 85 procent rodičů přesně nezná ani doporučené množství zeleniny a ovoce na den, které činí podle odborníků Světové zdravotnické organizace minimálně 400 gramů.

SZÚ 15198
Nežijeme zdravě, raději spoléháme na léky : Více než polovina Čechů umírá na nemoci krevního oběhu, sami lékaři to nemohou změnit
Holub Petr,In: Hospodářské noviny, s.4,Zpráva
ŽIVOTNÍ STYL.
* Češi příliš jedí a kouří, proto se jejich zdravotní stav nezlepšuje. K takovým závěrům docházejí lékaři, kteří se otázkou vážně zabývali. Věk tuzemské populace se zvyšoval od pádu komunismu, příznivý trend se ale zastavil na přelomu tisíciletí. Výzkumy prokazují, že lidé se už nesnaží žít zdravěji. Podle studie MONICA, kterou prováděla během devadesátých let Světová zdravotnická organizace, sice klesá počet kuřáků mezi dospělými muži, ženy ale kouří stejně a všeobecně přibývá obézních. Dosud se daří snižovat Čechům hladinu cholesterolu v krvi pomocí léků. Náklady na léčbu kardiovaskulárních chorob porostou, varují ovšem experti WHO.

SZÚ 15199
Jak ochránit srdce. Ženy mívají potíže se srdcem v pozdějším věku. Mnoho lidí o svém vysokém tlaku ani neví
Grosmanová Markéta, Skurovcová Pavla,In: Hospodářské noviny, příl. Zdraví, s.1+2,Monotematická příloha
KARDIOVASKULÁRNÍ ONEMOCNĚNÍ. ŽIVOTNÍ STYL.
* Díky pokrokům v kardiologii a kardiochirurgii se podařilo zvýšit věk, kterého se lidé v Česku dožívají. Lékařská věda dosáhla v tomto oboru maxima. Další prodlužování věku záleží podle lékařů již především na každém pacientovi. Nemocem srdce a cév lze totiž dobře předcházet. Tělu nejvíce škodí cigarety, tuk a málo pohybu.

SZÚ 15200
Začal Měsíc bláznovství
čtk,In: Hospodářské noviny, příl. Zdraví, s.1,Zpráva
DUŠEVNÍ ZDRAVÍ.
* Zhruba sto tisíc Čechů trpí vážnou duševní nemocí a každý čtvrtý člověk během svého života vyhledá odbornou psychologickou a psychiatrickou pomoc. Veřejnost se naučila přijímat lidi s tělesným postižením, k lidem s vážným psychickým onemocněním však cestu nenachází. Svět duševně nemocných hodlá lidem přiblížit Měsíc bláznovství, který potrvá do konce dubna. Jeho organizátoři chtějí mimo jiné přispět k odstranění předsudků, jež se pojí se schizofrenií.

SZÚ 15201
Třetí dávka vakcíny proti žloutence bude dva měsíce zdarma : V Česku je očkování mnohdy vnímáno jako zbytečné a drahé
Skurovcová Pavla,In: Hospodářské noviny, příl. Zdraví, s.4,Článek
VAKCINACE.
* Od začátku dubna až do konce května mohou lidé využít levnějšího očkování proti virové žloutence typu A a B kombinovanou vakcínou. V akci s názvem Třetí dávka zdarma zaplatí jen dvě ze tří dávek, ať už jsou pojištěni u jakékoliv zdravotní pojišťovny. Nabídka probíhá v tomto ročním období již pátým rokem. Kombinovaná vakcína chrání proti oběma typům infekcí zároveň. Ochrana navozená očkováním je dlouhodobá. Nechají-li rodiče očkovat své děti v útlém věku, ochrání je nejen teď, ale i pro budoucí život. Zejména pak pro rizikové období dospívání, které s sebou přináší aktivní sexuální život, ale třeba také piercing, tetování či experimenty s drogami. Od roku 2001 jsou očkováni proti žloutence typu B kojenci a dvanáctileté děti. Děti v rozmezí čtyř až 12 let tedy tento program ochrany zdraví zatím nezasáhl, a proto jsou více vystaveny riziku nákazy.

SZÚ 15202
Končí éra pilulek, výkonnější atlet se dá vyrobit přidáním genů : Věda dává možnost vytvořit mutanty schopné podávat vynikající sportovní výkony
Tuček Josef,In: Hospodářské noviny, příl. Věda a lidé, s.5,Článek
VĚDA A VÝZKUM.
* Genová technika, která slibuje léčit nemocné s oslabenými svaly, láká i sportovce, jimž by umožnila dosahovat lepších výkonů. Vědci varují, že se blíží doba "genového dopinku". Profesor fyziologie Lee Sweeney z Pensylvánské univerzity se svým týmem dělá na laboratorních myších a potkanech pokusy s přenosem genu, jenž řídí vytváření růstového faktoru, zvaného IGF-I, nezbytného pro vývoj a obnovu svalů. Dosavadní výsledky jsou ohromující. Svaly hlodavců po zákroku nabývají na velikosti i síle o 15 až 30 procent. A nejenom to. I ve stáří těmto zvířatům vydrží svaly v plné síle a neochabují, jak je s přibývajícím věkem jinak obvyklé.

SZÚ 15203
Bakterie vyrábějí palivo pro rakety
JNK,In: Právo, s.S1,Článek
VĚDA A VÝZKUM.
* Využití biotechnologií a genetického výzkumu může přinést úspory tam, kde by to bylo nejméně očekávané. Američtí vědci dokázali přimět bakterie, aby levně vyráběly dosud drahé palivo pro raketové střely. Lidé využívají "ochočené" mikroorganismy už celá tisíciletí. Zpočátku především při výrobě alkoholických nápojů a některých potravin, v posledních desetiletích při přípravě antibiotik a dalších látek. S prudkým rozvojem biotechnologických postupů a genových manipulací se uplatnění bakterií v nejrůznějších výrobních postupech stále prohlubuje. Vědci poukazují na to, že geneticky modifikované bakterie mohou řešit mnohem širší okruh problémů. Dokážou například levně a ve velkém vyrábět léčiva a jiné potřebné látky nebo zneškodňovat odpady a ropné produkty v životním prostředí.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Archiv (chronologický)
 MF Dnes
 Lidové noviny
 Právo
 Večerník Praha
 Více z Tématu - Přehled tisku