Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 10.Červen 2004 Články 

Rozšíření Evropské unie o deset členských zemí může být příležitostí nejen pro posílení evropského farmaceutického průmyslu, ale i pro jeho oslabení. Důvodem jsou rozdílné ceny léků v jednotlivých zemích. Ty vedou k situaci, kdy léky z jedné členské země, kde se prodávají za nižší ceny, lze vyvézt do druhého státu a prodat dráž. "Rozdíly v cenách léků v Evropě, dané stanovováním cen a jejich úhrad v jednotlivých členských státech, vede k významnému paralelnímu obchodu s léky," varoval viceprezident Evropské federace farmaceutického průmyslu a asociací (EFPIA) Jean- Francois Dehecq během výroční konference, která proběhla minulý týden v Dublinu.

Velikost tohoto paralelního obchodu v rámci dosavadní patnáctky odhadl prezident EFPIA Franz Humer až na 16 procent celkového obratu. Řečí čísel - paralelní obchod každoročně připravuje výrobce o zisk až dvou miliard eur. "Pacienti neušetří, zisk končí v kapsách obchodníků," zdůraznil Dehecq s odvoláním na studii vypracovanou v závěru loňského roku britskou London School of Economics. Vývoj nového léku přitom trvá deset až dvacet let a náklady dosahují až 700 milionů dolarů (840 milionů eur). Údaje, nakolik se do paralelního obchodu již zapojily nové členské země, dosud nejsou k dispozici. Dehecq ale varoval, že "velké rozdíly v hospodářském rozvoji a kupní síle mezi desítkou nových členů a patnáctkou se stanou ještě větší výzvou".
Rozšířením se unie zvětšila o pětinu obyvatelstva, ale její hrubý domácí produkt vzrostl jen o dvacetinu a příjem na hlavu - navzdory velkým rozdílům mezi novými státy - dosahoval třetiny příjmu dosavadního obyvatele EU. Podíl výdajů na zdravotnictví z HDP činil u nováčků podle předloňských údajů polovinu podílu v patnáctce (4,5 ku 8,4 procenta). Velikost trhu s léčivy představovala navzdory vyššímu růstu než v dosavadní EU pouze 6,6 procenta unijního trhu. Velký díl přitom připadal na generika, tedy léky se stejnou účinnou látkou jako u původního léku, jehož patentová ochrana již vypršela.
Největší obavy na kongresu zaznívaly na adresu Polska a Maďarska, které představující největší odbytiště. Ale problému zřejmě není vzdálena ani Česká republika. Ceny v českých lékárnách se dosud pohybují okolo 70 procent unijní úrovně, což je dáno i nižší koupěschopností obyvatelstva. "Může to vést k problémům. Platí pravidla volného pohybu zboží a nemůžeme zabránit ani dovozu, ani zpětnému vývozu. Tlak na co nejnižší ceny může paradoxně vést k tomu, že se léky k českému pacientovi nakonec nemusejí dostat," řekl ČTK výkonný ředitel Mezinárodní asociace farmaceutických společností působících v ČR (MAFS) Pavol Mazan. V Řecku a Portugalsku, kde jsou ceny nižší než v EU, je podle něj vidět, že mohou nastat problémy s plynulostí dodávek a
dostupností v lékárnách.
"Paralelní obchod zatím ještě dříme," uvedl prezident MAFS Petr Svoboda; žádný velký třesk po 1. květnu sice nenastal, ale pod povrchem se začínají rýsovat případné potíže. "Jsou signály, že ČR se může stát zdrojovou zemí pro léčiva, protože u některých přídavků je výrazně nižší cena a mohlo by to vést k výpadkům na trhu," varoval. "Není to jen plané strašení. Od konce dubna neustále roste počet žádostí o informace a přibývá různých distributorů, kteří mají zájem využívat cenových rozdílů v ČR a starých zemích a vyvážet léky zpět. Dá se čekat, že po oťukávání se to velmi rychle rozjede. Nebudeme-li schopni spolu s úřady reagovat, můžeme mít roblémy," upozornil Mazan. Jak soudí, při regulaci je záhodno dospět ke kompromisu, který by pacientům zajistil dostupnost léků, ale za ceny, jež by neohrozily trhy v dalších členských zemích EU.
Český systém stanovování úhrad za léky je podle Svobody jeden z nejrestriktivnějších v Evropě a navíc fakticky obchází patentovou ochranu, jakkoli je právně zajištěna. Systém úhrad totiž vychází z ceny nejlevnějšího léku, obvykle generika, a tato cena se pak promítne i do ceny všech léků ze stejné skupiny, bez ohledu na to, zda ještě mají či už nemají patentovou ochranu. Příliš nízké ceny pak podle Svobody výrobcům snižují návratnost nákladů na vývoj a ohrožují další investice do výzkumu.
3.6.2004
Zdroj: Aliaweb


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články