Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 16.Červen 2004 Články 

je v ČR neobvykle vysoká. Podle mezinárodního průzkumu Češi chtějí, aby se kvalita zdravotnictví rychle zvýšila, a většina z nich navrhuje, aby se to dělo úsporně, třeba i za cenu spoluúčasti. Mezi dalšími Evropany nejsou tyto názory právě obvyklé. Ukázal to mezinárodní průzkum o chystaných zdravotnických reformách, který organizovala mezinárodní síť expertů Stockholm Network v osmi zemích EU.

Lidé chtějí reformu, která posílí roli pacientů

"Zdravotní služby nedostáváme z milosti státu. Platíme za ně a měly by mít co nejvyšší úroveň." Tak na včerejší tiskové konferenci charakterizoval postoj Čechů ke zdravotnictví Pavel Hroboň, jeden z autorů mezinárodní studie "Pacienti pro změnu".
Studie vychází z dat, které počátkem roku shromáždila v osmi zemích Evropské unie síť zdravotnických expertů, sdružená ve společnosti Stockholm Network. V každé zemi se výzkumníci ptali tisíce občanů, Česko přitom bylo v průzkumu jediným z nových členských států.
Podle výsledků si většina dotázaných Evropanů uvědomuje nutnost zdravotnictví reformovat. Současné systémy, které plýtvají s veřejnými penězi, není podle převládajícího názoru možné udržet. Na tom se shodnou v zemích, kde lidé své zdravotnictví spíše chválí (Francie, Švédsko, Nizozemsko), i tam, kde ho kritizují (Česko, Itálie, Británie).
Podle expertů, kteří studii vypracovali, přitom Češi své zdravotnictví kritizují spíše zbytečně. "Mají pocit, že na západě je tráva zelenější," komentuje Richard Nye údaj, podle kterého si dvě třetiny Čechů myslí, že zdravotnictví v jiných evropských zemích je kvalitnější.

Reformu ihned

Okamžité změny žádá 64 procent Čechů, dalších 22 procent soudí, že jsou nutné v nejbližší budoucnosti. Většími příznivci změn jsou mladší lidé.Z Evropanů jsou v tomto ohledu radikálnější pouze občané Německa, kde dnes probíhá velmi opatrná zdravotnická reforma. Okamžité změny si ovšem přeje i 54 procent Nizozemců, kteří jsou ve svých požadavcích nejmírnější.
Pokud se nic nestane, kvalita zdravotnictví se bezpochyby v příštích deseti letech nezlepší, soudí 63 procent Čechů. Tím se neliší od průměru dotazovaných zemí. Mnohem většími pesimisty jsou v tomto ohledu Němci (podle 88 procent dotázaných se nezlepší), nejmenšími Italové (podle 50 procent).
Občané podle výzkumníků žádají reformu už delší dobu a politici je v tomto směru obvykle zklamou. Svědčí o tom údaj, že jen podle každého desátého Čecha říkají politici o poměrech ve zdravotnictví pravdu.Ještě méně v tomto směru politikům věří jen Němci a Španělé. Ale i v
zemích s vysokou mírou důvěry - v Nizozemsku a Švédsku - dá na politiky pouze třetina dotázaných. "Politici by měli zhodnotit, co lidé vlastně chtějí, a nabídnout jim řešení. Je to ale pro ně riskantní podnik, a tak se zatím nikdo nepokusil," popisuje současnou situaci v mnoha evropských zemích Tomáš Macháček z poradenské společnosti KlientPRO.

Pacient jako zákazník

Čechům dnes ve zdravotnictví nejvíc vadí čekací doby mezi určením diagnózy a operací. Také se obávají, že nejsou dostupné zdravotnické technologie. "V tom ale není problém českého zdravotnictví, lidé zřejmě nemají představu o tom, jak jsou nemocnice vybaveny," upozorňuje Pavel Hroboň.Vedle toho ale občané nejčastěji kritizují fakt, že jim lékaři nedávají dost informací o jejich nemoci.
Z výzkumu vychází i představa o tom, jakým směrem by se měl systém dál vyvíjet.
Podobně jako jiní Evropané, s výjimkou Francouzů, by Češi chtěli, aby do zdravotnictví šlo víc peněz. Nechtějí ale zvyšovat daně a místo toho připouštějí spoluúčast pacientů.
Více než financování by se podle názoru většiny dotázaných Čechů mělo zlepšit postavení pacienta. Lepší informace o svém zdravotním stavu žádají tři čtvrtiny občanů. Jsou nutné k tomu, aby bylo možné s lékařem konzultovat postup léčby. Dvě třetiny lidí by také chtěly mít kontrolu nad tím, jaké jsou veřejné výdaje.
Experti varují před diskusí, která by se soustředila jen na některé detaily z připravovaných změn. Místo debat o tom, jestli je možná spoluúčast pacientů, je třeba pacientům vysvětlit, jak se systém reformou zlepší. S veřejnou podporou je pak možné překonat kontroverzní otázky.
16.6.2004
Zdroj: i-hned


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články