Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 25.Červen 2004 Články 

údajně zažilo v dětství téměř 70 procent Čechů. Polovina z nich byla týrána jedenkrát až dvakrát měsíčně nebo častěji. Dětem nejvíce ubližovali rodiče. Většinou se jim vysmívali, ponižovali je, zastrašovali nebo omezovali jejich kontakt s jinými lidmi. Vyplynulo to ze studie zaměřené na fyzické a psychické týrání, kterou zveřejnila výzkumná skupina ze sdružení Linka Bezpečí.

"Zhruba desetina lidí se s takovým zacházením setkala téměř denně," řekla spoluautorka průzkumu Kamila Bosáková. Psychologové zjistili, že lidé častěji týraní pociťovali dlouhodobé nebo trvalé následky tohoto chování. Téměř deset procent obětí uvedlo, že má trvalé následky.
Kvůli týrání lidé trpěli nebo ještě trpí nízkým sebevědomím, pocity méněcennosti nebo smutku a depresemi. V mládí měli problémy s prospěchem nebo byli příliš závislí na jiné osobě, podotkla Bosáková. Psychické týrání se odrazilo i na jejich schopnosti ovládnout vlastní agresivitu.
Děti nejčastěji týral otec, za původce psychického ubližování ho označila více než polovina dotázaných. Přes dvě čtvrtiny lidí týrala jejich matka. Psychického týrání se ale dopouštěli i učitelé, vychovatelé nebo jiní dospělí.
Dospělí nejméně týrají děti v předškolním věku. Intenzita psychického ubližování vrcholí, když jsou děti na druhém stupni základní školy. To může mít podle Bosákové souvislost s prospěchem. Někteří rodiče mají na své potomky vysoké nároky a jejich neúspěch těžce snášejí.
Oběti psychického týrání měly nejčastěji pocit, že si takové chování zasloužily. Další si myslely, že je dospělí týrali, protože sami měli starosti, nebo jim ubližovali za jejich chování nebo školní prospěch, uvedla Bosáková. Jen polovina obětí týrání se někomu svěřila. Ostatní si všechno nechaly pro sebe, protože si třeba neuvědomovaly, že je chování dospělých špatné, nebo měly strach to někomu říct.
Studie se zúčastnilo přes 1100 lidí od 18 do 44 let. Jejím cílem bylo získat údaje o výskytu týrání dětí v České republice. Podle autorů je studie o psychickém týrání v dětství první na světě.
17.06.2004
Autor: ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články