Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 24.Září 2004 Články 

Výzkum vývoje lidských infekcí a tvorby imunity vůči nákazám by mohl pomoci v boji proti šíření internetových virů. Tuto myšlenku se nyní ve výzkumu za 13 milionů dolarů (338 milionů korun) budou snažit aplikovat vědci na amerických univerzitách. Cílem projektu je vytvořit tak odolnou počítačovou síť, která by byla schopna sama odrážet útoky po internetu, stejně jako imunitní systém v těle reaguje na infekce.

Projekt financovaný Národní vědeckou nadací by měl vést k rychlejší identifikaci internetových virů a k rychlému postavení globální obrany, uvedl ředitel programu nadace Carl Landwehr.
Rychle se šířící viry trápí většinu uživatelů počítačů a mohou působit miliardové škody. Nejvíce se šíří útoky na operační systém Windows společnosti Microsoft, protože ten je na více než 90 procentech osobních počítačů světa.
Profesor kalifornské univerzity Stefan Savage přirovnal studii pohybu internetových virů k výzkumu šíření takových organismů jako viru nilské horečky, životu nebezpečné nákazy přenášené komáry. Tento výzkum se také bude primárně soustředit na sledování směrů šíření, aby se nakonec snažil toto šíření zastavit, řekl Savage podle agentury Reuters.
Asi polovinu z grantu dostane během pěti let pobočka Kalifornské univerzity v San Diegu. Druhou polovinu získá Carnegie-Mellonova univerzita. Ta bude zkoumat mimo jiné to, jak internetoví útočníci dokážou útoky vzájemně kombinovat, aby dosáhli svých cílů.
Firmy zabývající se počítačovou bezpečností v poslední době zjistily, že prudký růst počtu virů za poslední rok souvisí se spojováním sil tvůrců virů a rozesilatelů nevyžádané reklamní pošty, takzvaných spamů, k útokům na zranitelné systémy Microsoftu. Namísto snahy prokázat své schopnosti nyní u hackerů vítězí ziskový motiv, protože zadavatelé spamu je za vnikání do počítačů platí, uvedla tento týden ve studii firma Symantec.
23. 9. 2004
Zdroj: ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články