Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 11.Listopad 2004 Články 

Alarmující zprávu vydala letos na podzim Světová zdravotnická organizace (World Health Organization, WHO). Češi jsou podle jejích propočtů čtvrtými největšími pijany v Evropě; každý člověk včetně nemluvňat vypije ročně deset litrů čistého alkoholu, přepočteno na dospělé osoby jde skoro o patnáct litrů. Před námi jsou prý už jen občané Irska, Portugalska a Lucemburska. Za šokující statistikou se však skrývají otázky. Údaje nevypovídají nic o tom, kolik piv, kořalek a láhví vína u nás vypijí anebo nakoupí cizinci. Kulhá také srovnání s ostatními zeměmi. Zapomíná se totiž na pálení podomácku, jímž proslulo třeba Slovensko, ale hlavně Rusko.

Přesná čísla, kolik litrů u nás miliony návštěvníků z ciziny prolijí hrdlem nebo odvezou v kufrech aut, neexistují. Český statistický úřad (ČSÚ), který počítá spotřebu alkoholu na hlavu a rok, pracuje s takzvanou bilanční metodou. " Vezme se výroba, přičte dovoz a odečte vývoz. Výsledné číslo se nakonec přepočte na hlavu," říká Jana Bondyová, ředitelka odboru informačních služeb ČSÚ. " Kolik se toho vypálí načerno, popřípadě jaké množství nakoupí a odvezou cizinci nebo co všechno tu vypijí, v tom obsaženo není." Nejen Světová zdravotnická organizace, ale i další všeobecně uznávané odborné instituce přitom obvykle vycházejí právě z oficiálních statistických dat jednotlivých zemí. Češi patřili dlouhá léta mezi průměrné evropské pijany. Kdyby šla stoupající spotřeba alkoholu v tuzemsku pouze na vrub občanům ČR, znamenalo by to, že nyní pijí podstatně více než za komunismu. Druhá možnost je, že statistiky výrazně ovlivnilo polistopadové otevření hranic pro západní turisty. V České Republice se minulý rok ubytovalo pět milionů cizinců, alespoň na krátkou dobu jich v zemi pobývalo 95 milionů.
Turisté se zjevně řídí pravidlem, že dát si v Česku několik piv patří k dobrému tónu. Podle šetření agentury CzechTourism uvádí každý desátý návštěvník hlavního města, že nepřijel za památkami a kulturou, ale za zábavou. Zpráva zpracovaná agenturou a nazvaná Vnímání ČR a motivace turistů při výběru destinace dokládá, že turisté si spojují Česko na prvním místě s Prahou a pivem; teprve potom přichází na řadu hokej, Václav Havel a prostitutky - přesně v tomto pořadí.
Rusko, " zemi vodky", zařadila WHO až na sedmnáctou příčku v evropském žebříčku s údajnou spotřebou osmi litrů čistého alkoholu na hlavu. Některé agentury naopak uvádějí, že Rusové prolijí hrdlem třetinu alkoholu prodaného v celé Evropě. Významný český bojovník proti alkoholu, lékař Karel Nešpor, na zmíněné pochybnosti kolem statistik namítá, že čísla nejsou až tak důležitá. " Významné jsou trendy a z těch je zřejmé, že u nás děláme něco špatně," odpovídá vyhýbavě Nešpor.
Skutečnou spotřebu alkoholických nápojů v české populaci se pokusil zjistit Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Přepočtením jeho výsledků by zkonzumované množství činilo necelou polovinu toho, kolik uvádí Světová zdravotnická organizace, tedy asi pět litrů čistého alkoholu na rok a osobu. ÚZIS upozornil, že obě hodnoty jsou těžko srovnatelné, lidé prý mají obvykle tendenci pití podhodnocovat. Nemusí to ovšem platit bez výjimky: sociologové vědí, že počty " panáků" a půllitrů snižují hlavně ženy. Muži si stejně jako v počtu sexuálních partnerek, tak i v počtu " uražených" piv, většinou spíše přidávají.
1.11.2004
Zdroj: Týden


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články