Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 19.Listopad 2004 Články 

Koncepce zdravotnictví je reformou jen na oko. Autoři reformy se obávají skutečných změn, do kterých je tlačí finanční realita. Brání se trhu. Nechtějí obnovit státní zdravotnictví. Snaží se však zachovat a pokud možno posílit některé socialistické prvky, které se v systému udržely z dob před listopadem 1989. Proto prý není třeba zkoumat, jestli navržená reforma je dobrá, nebo špatná. V současné podobě totiž bude neúčinná, věští Petr Holub v Hosodářských ovinách. Celý text článku následuje.

Všechno, co přichází od ministryně zdravotnictví Milady Emmerové, je špatné. Dnes převládající myšlenka zdravotnické debaty, hojně využívaná opoziční ODS, nedává pacientům, lékařům a koneckonců ani státní pokladně změnám k lepšímu velké perspektivy.
Něčím jiným by mohla být koncepce zdravotnických reforem, kterou ministryně představila počátkem týdne. Už z toho důvodu, že ho sepsal jiný tým autorů, než byli ti, kteří připravili nechvalně známý materiál z Lidového domu navrhující zestátnění soukromých ordinací. Šéfem týmu je Petr Háva, který má zkušenosti s tím, jak fungují zdravotnické systémy v západní Evropě.

Emmerová není ze hry
Druhým důvodem, proč se koncepcí Emmerové vážně zabývat, je prostý fakt, že sociální demokraté zatím reálně neuvažují o její výměně a přinejmenším do konce roku bude vážnou hráčkou v boji o rozdělení necelých dvou set zdravotnických miliard.
Publikovaný návrh už tedy nechce měnit stávající bismarckovský systém solidárního zdravotního pojištění, jak se o to pokoušel návrh z Lidového domu. I když ministryně cítí nostalgii po státním zdravotnictví z předlistopadového období, dnes už respektuje, že bismarckovský systém je v Česku tradiční.

Boj se Světovou bankou
Hlavní motiv koncepce je třeba hledat jinde: Ministerstvo zdravotnictví reaguje na tlak resortu financí. Ministr Bohuslav Sobotka odmítá pomoci zadluženým zdravotním pojišťovnám, dokud návrh reformy nevznikne. Dokonce ve spolupráci se Světovou bankou připravil rámec, podle kterého by reforma měla probíhat.
Zdravotnický resort se tlaku brání. Koncepci připravit musel, napsal ji však jako polemiku k doporučením zahraničních expertů.
Již před několika měsíci proběhl diplomatický konflikt mezi Emmerovou a Světovou bankou - mezinárodní instituce vyjádřila politování nad tím, jak česká ministryně kritizovala doporučení banky pro Slovensko. Proto je také autorem koncepce ostrý kritik slovenského postupu Háva.
Vymezení vůči Světové bance je ovšem zbytečné. Ve svých radách pro Čechy totiž pouze upozorňuje na současné problémy. Hlavní úkoly jsou dva: dosáhnout finanční rovnováhy zdravotnického systému a stanovit hranici, do jaké může veřejný systém hradit rostoucí poptávku pacientů.
Není třeba Světovou banku kritizovat, ale odpovědět na její otázky. Tým ministryně Emmerové však reaguje obhajobou stávajícího systému.

Oprávněná skepse
Dluhům se podle koncepce zabrání, když stát hned od příštího roku stanoví nemocnicím závazný rozpočet. Pojišťovny jim budou povinny tento rozpočet uhradit.
V příštím roce také stát stanoví základní síť nemocnic a zřejmě také ambulancí, které budou mít přístup k veřejnému pojištění.
Jestli recept může fungovat, o tom pochybuje ministr financí, který žádá Emmerovou, aby mu své představy upřesnila. Skepsi je možné chápat.
Co se vlastně změní proti dnešku, kdy nemocnice léčí stále víc a pojišťovny všechno nestíhají financovat? Stačí, když jim stát nařídí, aby to stíhaly?
Pacientům nejvíc vadí, že musí na mnohé zdravotnické služby čekat a že na některé, které by si přáli, prostě nemají nárok. Čekací lhůty jsou na řadu chirurgických zákroků, včetně operací kýly. Z rozpočtu pojišťoven se nehradí léky, které mohou být účinnou alternativou k těm, které pojišťovna hradí. Týká se to i tak běžných a přitom nepříjemných nemocí, jako jsou bércové vředy.
Na tento stav, který otevírá široký prostor korupci, zatím žádný z ministrů nereagoval. Přitom možnosti nápravy existují, třeba publikace čekacích listů v nemocnicích a státní podpora zdravotního připojištění, ze kterého by pacienti hradili léky, které jsou nad současné možnosti pojišťoven.

Nesplnitelná maxima
Koncepce Emmerové se opět snaží problém spíše odsouvat. Oprašuje nesplnitelnou maximu, že každý má nárok bez jakýchkoli příplatků na jakoukoli zdravotní péči. Jedinou novou regulací budou zdravotní knížky, jejichž pomocí mohou lékaři zabránit, aby se jedna nemoc léčila dvakrát.
Cynik by se v tomto případě jen těžko mohl zdržet komentáře, že nejvíc jde o snahu udržet korupční prostor v nemocnicích a u revizních lékařů.
Není pochyb, že autoři reformy navrhují řadu rozumných kroků. Patří sem sliby změnit cenovou hladinu u jednotlivých výkonů a podpořit výzkum, s jehož pomocí by Česká republika mohla produkovat vlastní léky.
Přesto je jisté, že autoři se obávají skutečných změn, do kterých je tlačí nikoli Světová banka, ale finanční realita. Brání se trhu. Nechtějí obnovit státní zdravotnictví. Snaží se však zachovat a pokud možno posílit některé socialistické prvky, které se v systému udržely z dob před listopadem 1989.
Není tedy třeba zkoumat, jestli navržená reforma je dobrá, nebo špatná. V současné podobě totiž bude neúčinná.
19.11.2004
Zdroj:Hospodářské noviny


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články