Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 13.Prosinec 2004 Články 

Obětí fyzického násilí na pracovišti se v průběhu posledního roku stalo 12 % pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách v ČR. U pracovníků, kteří přicházejí do styku s pacienty či klienty je tento počet ještě vyšší. Ukazují to první výsledky dotazníkového šetření Násilí na pracovišti ve zdravotnictví a sociálních službách, zpracovaného v rámci projektu MPSV ČR Moderní společnost a její proměny.


Dotazník, který vyplnilo 1286 pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách, sledoval zvlášť zkušenosti s fyzickým a psychickým násilím. Nejčastější je výskyt slovního napadání - v posledních 12 měsících se s ním přímo setkalo 38 % respondentů. Pracovníků ve zdravotnictví bylo slovně napadeno víc (41,6 %) než v sociálních službách.
Další formou psychického násilí je mobbing, čili bullying. Těmito pojmy se označuje opakované chování, které je při delším působení urážlivé. Projevuje se invektivami, krutými nebo zlomyslnými pokusy zesměšnit nebo ponížit jednotlivce případně skupinu zaměstnanců. S touto formou násilí se podle šetření v posledním roce setkalo 13 % pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách. Zkušenost v tomto období se sexuálním obtěžováním uvedla 3 % dotázaných.
Ve zkoumaném vzorku byli zastoupeni pracovníci z veřejného i soukromého sektoru ze všech krajů ČR. Zdravotní sestry tvořily 33 % respondentů, lékaři 11 %.
Na výzkumu spolupracoval Institut zdravotní politiky a ekonomiky, Výzkumný ústav bezpečnosti práce a Odborový svaz pracovníků ve zdravotnictví a sociální péči. Výsledky byly v pátek 10. 12. zveřejněny na konferenci Násilí na pracovišti ve zdravotnictví a sociálních službách v ČR. Na konferenci byly mj. také shrnuty poznatky z oblasti domácího a evropského právního rámce, přehled přístupů k prevenci a výsledky zahraničních výzkumných pracovišť.
10.12. 2004
Autor: Adéla Daňhová (IZPE)


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články