Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 28.Únor 2005 Články 

Kvůli stále většímu vlivu takzvané "obranné medicíny" se v USA předepisuje víc antibiotik, než je nutné. Nejde o obranu pacienta před nemocí, ale o obranu lékaře před případnou žalobou za zanedbání péče. V loňském roce loni americký lékař Chris Hawk z Charlestonu (Jižní Karolína) vyzval veřejně své kolegy, aby přestali léčit právníky. Uvedl, že lidé nespokojení s výsledky léčby se obracejí na specializované právníky a lékaře žalují. Když poroty, složené z neodborníků, vidí žalostně vyhlížejícího pacienta, přisoudí mu odškodné, přesto, že chyba lékaře není podle odborníků zřejmá.

Podle Hawka však lékaři vypozorovali, že čím víc vyšetření provedli a léků předepsali, tím lépe při soudním sporu v očích porotců vypadají. Mohou totiž argumentovat, že udělali vše, co bylo v jejich silách. Předepisování antibiotik uvádí Hawk jako jeden ze škodlivých příkladů "obranné" praxe.
Výmluvná je například studie Marylandské univerzity v Baltimoru. Výzkumníci zjistili, že polovina pacientů, kteří přišli k lékaři po štípnutí klíštětem, dostala okamžitě antibiotika jako obranu před lymeskou borreliózou. A to přesto, že se případná nákaza ještě nedala rozpoznat a takto podaná antibiotika naopak u nakažených lidí oddálila a skryla projevy nemoci, čímž zkomplikovala léčbu.
23.2.2005
Zdroj: HN


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články