Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 28.Červenec 2005 Přehled tisku 

Na téma veřejné zdravotnictví a práce hygienické služby (Hospodářské noviny, Lidové noviny, Mladá fronta Dnes, Právo, Večerník Praha). Zpracováno ve spolupráci s knihovnou Státního zdravotního ústavu.


SZÚ 17457
Po SARS zabíjí v Číně nová nemoc zvířecího původu
AP,In: MF Dnes, s.A10,Zpráva
EPIDEMIOLOGIE. WHO.
* Nemoc, která se rozšířila mezi chovateli prasat a ovcí na jihozápadě Číny, se projevuje jako krvácivá horečka a podle dosavadních poznatků jí způsobuje streptokok, baktérie přenášená u prasat. Od minulého měsíce se nemocí podle včerejších informací čínského ministerstva zdravotnictví nakazilo 117 lidí. (viz též Právo, s.9)

SZÚ 17458
Třicetistupňová vedra ohrožují zdraví : Lékaři v těchto dnech nedoporučují delší pobyt na přímém slunci
Frydecká Lucie,In: MF Dnes, s.A2,Zpráva
ZDRAVÍ. HLAVNÍ HYGIENIK.
* Hygienici radí všem lidem, aby si v horkých dnech odpustili vycházku zejména v poledních a odpoledních hodinách. Podle hlavního hygienika Michaela Víta by se měli slunci vyhýbat lidé s chronickým onemocněním dýchacích cest a kardiovaskulárními nemocemi. (viz též Právo, s.1+3)

SZÚ 17459
Mdlobě z horka předejděte pitím
čtk/In: Lidové noviny, příl. Zdraví, s.V,Zpráva
ZDRAVÍ. PITNÝ REŽIM.
* Mdloba může být prvním příznakem dehydratace, souvisí s dlouhodobým působením vysokých teplot a přehřátím organismu. Mozek se dostatečně neprokrvuje a tělo ztrácí tekutiny pocením.

SZÚ 17460
Inspekce nařídila stáhnout mletou papriku z Peru
ČTK,In: Právo, s.6,Zpráva
EU. POTRAVINÁŘSKÁ INSPEKCE.
* Státní zemědělská a potravinářská inspekce nařídila stáhnout z trhu mletou sladkou papriku, která pocházela z Peru a do České republiky se dostala z Nizozemska. Laboratoře v ní totiž našly nepovolené barvivo bixin. Inspektory varoval Systém rychlého varování pro potraviny a krmiva EU.

SZÚ 17461
Zdravé stravování začíná již při nakupování. Na obaly potravin se třetina Čechů vůbec nedívá : Řídit se údaji na obalu je dobrou cestou k udržení zdraví
Skurovcová Pavla,In: Hospodářské noviny, příl. Zdraví, s.1+2,Článek
ZDRAVÍ. VÝŽIVA.
* Nejčastěji lidé vyhledávají informace o minimální trvanlivosti výrobku. O nutriční hodnotu se zajímá jen polovina, údaje o konzervačních látkách sleduje zanedbatelný počet lidí. Přitom porozumět složení výrobku a řídit se podle něj je dobrou cestou, jak pečovat o zdraví.

SZÚ 17462
Když moře a mořský vzduch léčí
Slívová Hana,In: Lidové noviny, příl. Zdraví, s.V,Článek
ALERGIE. DĚTI.
* Trpí-li vaše dítě atopickým ekzémem, alergií nebo třeba lupenkou, od zdravotních potíží mu pomůže pobyt u moře. A to nejlépe třítýdenní a delší.

SZÚ 17463
Chřipka je rychlejší než věda
vev,In: Lidové noviny, příl. Věda, s.17,Zpráva
EPIDEMIOLOGIE.
* Americký Národní institut pro výzkum zdraví (NIH) oznámil, že mutace chřipkových virů jsou náhodnější, než vědci doposud předpokládali. Doposud převládal názor, že genetická informace virů se proměňuje postupně rok od roku. Rychlé mutace virů mají údajně svůj podíl na rozšíření ptačí chřipky mezi lidmi.

SZÚ 17464
Rakoviny prsu v Česku přibývá, ale je léčitelná : Ročně na ní onemocní 5000 žen a 1900 zemře
Pergl Václav,In: Právo, s.5,Zpráva
ONKOLOGIE. PREVENTIVNÍ PROGRAMY.
* Nejvíce rakovina prsu postihuje ženy mezi padesátým a šedesátým rokem věku, ale výjimkou nejsou ani dvacetileté dívky. Ženy od 45 do 69 let mají možnost pravidelné preventivní prohlídky na mamografu, která je bezplatná. Díky tomuto celonárodnímu programu se podařilo zachránit již tisíce žen. Přesto ženy této možnosti plně nevyužívají.

SZÚ 17465
EU přitvrzuje proti tabáku : V neděli vstupuje v platnost zákon, který omezuje reklamu na cigarety ve státech unie
Šafaříková Kateřina,In: Lidové noviny, s.7,Zpráva
EU. LEGISLATIVA. KOUŘENÍ.
* Na konci týdne vstoupí v platnost zákaz tabákové reklamy v tisku, rozhlase a na internetu, stejně jako při mezinárodních sportovních či kulturních akcích. Zákaz se týká reklamy ve všech členských zemích unie. (viz též Právo, s.15)

SZÚ 17466
Belgie se pře kvůli odvykání kouření
čtk,In: Lidové noviny, s.12,Zpráva
KOUŘENÍ.
* Až 120 eur by měla v Belgii dostat nastávající maminka, pokud se přihlásí na léčebnou kůru odvykající od kouření alespoň tři měsíce před porodem a stihne do slehnutí alespoň osm sezení. Stejnou částku by za stejných podmínek měl dostat i její životní partner.

SZÚ 17467
Pět mocností chystá dohodu o ovzduší : Měkčí verze Kjótského protokolu
Ziener Markus,In: Hospodářské noviny, s.1,Zpráva
OVZDUŠÍ.
* Pět významných zemí - USA, Indie, Čína, Austrálie a Jižní Korea - se chce spojit do vlastní aliance na ochranu ovzduší. Podle australských médií by hlavním prostředkem měly být nové technologie. Na podpoře "čistších" technologií a energetické účinnosti se před třemi týdny shodl i summit skupiny G8 ve Skotsku. (viz též MF Dnes, s.A9)

SZÚ 17468
Skleníkové plyny se asi schovají pod zem : Planeta se mění, musí se prokázat, zda za to může člověk, nebo dlouhodobější cykly
Novák Jan,In: Právo, příl. Styl, s.S4,Článek
OVZDUŠÍ. GLOBÁLNÍ OTEPLOVÁNÍ.
* Obavy z vlivu emisí oxidu uhličitého na globální oteplování vedly k přijetí tzv. kjótského protokolu, který stanovuje limity jejich vypouštění. Odborníci se proto zabývají myšlenkou tento plyn nevypouštět do ovzduší, ale ukládat pod zem.

SZÚ 17469
Superplevel ohrožuje farmáře : V polích s geneticky modifikovanou řepkou vyrostly odrůdy plevelů nezničitelných chemií
kat,In: Lidové noviny, s.12,Článek
ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ. GENOVĚ UPRAVENÉ PLODINY. * Geneticky modifikované zemědělské plodiny jako řepka olejka, cukrová řepa nebo kukuřice mohou své geny přenášet na divoké plevele, a proměnit je tak ve velkou hrozbu. Naplnily se tak ani ne dva roky staré obavy vědců, že pěstování geneticky modifikovaných rostlin povede k nebezpečí nechtěných ekologických změn.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Archiv (chronologický)
 MF Dnes
 Lidové noviny
 Právo
 Večerník Praha
 Více z Tématu - Přehled tisku