Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 16.Srpen 2005 Přehled tisku 

Na téma veřejné zdravotnictví a práce hygienické služby (Hospodářské noviny, Lidové noviny, Mladá fronta Dnes, Právo, Večerník Praha). Zpracováno ve spolupráci s knihovnou Státního zdravotního ústavu.


SZÚ 17569
Ptačí chřipka se blíží k Evropě
čtk,In: Hospodářské noviny, s.1+6,Zpráva
EPIDEMIOLOGIE.
* Ruské úřady včera uzavřely silnice a nechaly usmrtit stovky kusů drůbeže ve snaze zastavit postup ptačí chřipky, která se přiblížila k branám Evropy. Včera byl hlášen výskyt viru v sibiřské Čeljabinské oblasti v pohoří Ural, které odděluje asijskou část Ruska od evropské. Hlavní ruský hygienik varoval, že by se ptačí chřipka mohla šířit také dále na jih do zemí u Středozemního moře. (viz též Lidové noviny, s.6, Právo, s.8, MF Dnes, s.A10)

SZÚ 17570
Nové infekce se šíří. A hrozí
Brooks Daniel R.,In: Hospodářské noviny, s.8,Článek
INFEKCE.
* Dnešní krize biodiverzity se netýká jen ztráty biotopů a vymírání druhů. Je to také krize nově se vynořujících nakažlivých chorob (EID), jako jsou HIV u lidí, Ebola u lidí a goril, západonilský virus a ptačí chřipka u lidí a ptáků, chytridiomykóza u obojživelníků a psinka u lvounů. Existují všechny důvody brát tyto případy vážně, protože se zdá, že EID mají dlouhou vývojovou historii. (Autor je profesorem zoologie na Torontské univerzitě).

SZÚ 17571
Ohrožují levné uzeniny naše zdraví? : V létě si dopřáváme víc uzenin. V jejich konzumaci jsme v Evropě na předních místech
Veselý Petr,In: Právo, příl. Zdravé rady, s.S3,Článek
VÝŽIVA.
* V létě si na výletech nebo u táboráků dopřáváme daleko častěji buřty, klobásy, případně párky opečené nad ohněm. Mezi lidmi se traduje, že tyto levné uzeniny mohou způsobit rakovinu zažívacího traktu, speciálně pokud mají od ohně zčernalou kůrku, nebo i maso. Je to pravda?

SZÚ 17572
Jak si v přírodě užít bez újmy na zdraví : Očkování proti hepatitidě a klíšťovce oceníme v létě i na dovolené v Česku
Benešová Vilma,In: Právo, příl. Zdravé rady, .S1
Článek
ZDRAVÍ.
* Pokud letní dovolenou trávíme pod stanem, v kempu nebo dokonce pod širákem, jsme sice blíž přírodě, na druhou stranu se ale vystavujeme různým rizikům. Přináší je hlavně nižší hygienický standard. Měli bychom dodržovat určitá pravidla: co sledovat při nákupu potravin; vodu ze studánek rozhodně ne; ovoce u sinice netrháme; pozor na hmyz; klíšťata odstraníme co nejdříve; někdy je lepší koupaliště.

SZÚ 17573
Zdravá cigareta bez kouře
Holešovská Monika,In: Večerník Praha, s.12,Zpráva
KOUŘENÍ.
* Na trh přichází první cigareta bez škodlivého kouře a jedovatých látek. Měla by se stát zdravější alternativou k běžným cigaretám. Nová plastová cigareta NicStic kuřákům zabezpečí přísun nikotinu, ale bez zdraví škodlivého kouře a jedovatých zplodin.

SZÚ 17574
Kampaň proti kouření páchne
čtk,In: Lidové noviny, s.10,Zpráva
KOUŘENÍ.
* Britští zdravotníci v rámci nové kampaně proti kouření zasílají dospívajícím statisíce prospektů impregnovaných silnou vůní tabáku. Přiložený vzorek "vůně" - po vzoru výrobců parfémů, kteří do časopisů vkládají vzorky svých novinek - po otevření silně páchne cigaretovým kouřem.

SZÚ 17575
CVVM: Lidé se nechtějí omezit kvůli přírodě
Baroch Pavel,In: Hospodářské noviny, s.4,Článek
ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ.
* Většina veřejnosti je sice přesvědčena o tom, že při ochraně životního prostředí má i snaha jednotlivce smysl, když ovšem mají kvůli ochraně přírody přijít o část svého pohodlí, většina z nich to neudělá. Centrum pro výzkum veřejného mínění zjistilo, že jen osmnáct procent lidí omezuje jízdy autem, aby chránilo životní prostředí. O něco lépe než omezování jízd autem dopadlo v průzkumu jiné ekologické chování veřejnosti - šetření energiemi a vodou; výrobky šetrné k přírodě; třídění domácích odpadků. (viz též Lidové noviny, s.4)

SZÚ 17576
Evoluce léčí Černobyl
vev,In: Lidové noviny, příl. Věda, s.14,Zpráva
ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ.
* Výbuch černobylského reaktoru ovlivnil okolní ekosystémy méně, než vědci doposud předpokládali. V okolí elektrárny je v současnosti větší biodiverzita než před katastrofou. V nepříznivých podmínkách se ekosystém rychle regeneroval a přizpůsobil. Působením radiace náhodně zmutované organismy rychle vymřely, protože měly problémy s růstem a reprodukcí.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Archiv (chronologický)
 MF Dnes
 Lidové noviny
 Právo
 Večerník Praha
 Více z Tématu - Přehled tisku