Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 15.Březen 2006 Články 

mají nadále tvořit hlavně zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů. Jen u Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) je nahradí zástupci vybraní sněmovnou. Poslanci tak dnes přehodnotili své prosincové rozhodnutí a novelu zákonů o veřejném zdravotním pojištění přijali v duchu senátních úprav. Normu nyní dostane k posouzení prezident.

Svaz zaměstnaneckých pojišťoven rozhodnutí poslanců vítá. "Zvítězil rozum, rozhodovat budou zaměstnanci a zaměstnavatelé, nikoli politici," řekl ČTK ředitel Zdravotní pojišťovny Metal Aliance Vladimír Kothera.
Novela také zvyšuje platby za státní pojištěnce. Vyměřovací základ pro pojistné za důchodce či děti se má podle senátních úprav zvýšit z navrhovaných 22 na 25 procent průměrné měsíční mzdy. To představuje zvýšení nároků na státní rozpočet z téměř 40 miliard korun o zhruba sedm miliard korun. Kothera to označil za "opožděnou spravedlnost", stát dlouhodobě platil málo. Problém podle něj ale je, že do systému tak přijde ve druhém čtvrtletí navíc asi 1,5 miliardy, podle vyhlášky však budou muset pojišťovny zaplatit za péči o tři miliardy více.
Stínový ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek k navýšení již dříve uvedl, že jde o "minipolštář", který má zabránit hrozícímu deficitu ve druhé polovině letošního a počátkem příštího roku. Ministr zdravotnictví David Rath senátní úpravy podpořil. "My jsme se v Senátu dohodli," řekl dnes poslancům. ČSSD přitom v prosinci do novely prosadila, podle opoziční ODS na Rathův podnět, aby členy správních a dozorčích rad zaměstnaneckých pojišťoven vybírala z jedné třetiny vláda a ze dvou třetin sněmovna. Proti tomu se postavili kromě ODS či Svazu zdravotních pojišťoven i odbory a zaměstnavatelé, mluvili o zestátnění a hrozili ústavní stížností.
Ministrem zmíněná dohoda se senátory se zjevně týkala VZP, u níž se na složení rad nic nezměnilo proti původní sněmovní verzi. Třicetičlennou správní radu VZP tak budou tvořit z jedné třetiny zástupci vlády. Zbývající členy, dosud zástupce zaměstnanců a zaměstnavatelů, budou volit poslanci.
Norma má zajistit i stoprocentní přerozdělení vybraného pojistného mezi VZP a osm zaměstnaneckých pojišťoven. Díky tomu by prý VZP měla mít v rozpočtu zhruba o tři miliardy korun víc, naopak zaměstnanecké pojišťovny o tuto částku přijdou. "Je to přehnaná míra přerozdělení, ale kdyby alespoň zohledňovalo v úhradách, co pojišťovna vybere na pojistném, mělo by to logiku, což takto nemá," řekl Kothera.
Zaměstnaneckým pojišťovnám norma zastavuje platby do zajišťovacího fondu, v němž je prý "umrtveno" zhruba 700 milionů korun, s tím pojišťovny souhlasí. Novela dává vládě také možnost poskytnout zdravotním pojišťovnám bezúročnou půjčku až do výše 50 procent jejich případného deficitu.
Novela na podnět Senátu neobsahuje pravidla pro kategorizaci léčiv, a to kvůli rozporu s evropskou směrnicí o stanovování cen a úhrad léčivých přípravků. Podle Julínka by byl nestandardní například odvolací proces proti rozhodnutí komise o kategorizaci léčiv jen v rámci ministerstva zdravotnictví.
14.3.2006
Zdroj: ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články