Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 22.Březen 2006 Články 

v České republice loni stouply meziročně o více než 13 % na rekordních 64,57 miliardy korun. Počet balení dodaných do lékáren a dalších zdravotnických zařízení vzrostl téměř o devět procent na 368,95 milionu. Jde o nejvyšší meziroční nárůst počtu balení od roku 1995. Vyplývá to z aktuálních údajů Státního ústavu pro kontrolu léčiv.


Podobně vysoký je i meziroční nárůst finančních výdajů, který je od roku 1995 druhý nejvyšší. V roce 2001 dosáhl nárůst více než 15 %.
Průměrná cena jednoho balení léčivého přípravku za rok 2005 se zvýšila na 175 Kč ze 169,60 Kč v roce 2004. To představuje nárůst o 3,2 %.
Největší objem peněz loni připadl stejně jako v roce 2004 na léčiva kardiovaskulárního systému, na které se vydalo 11,82 miliardy korun. Druhé místo zaujímají léky proti rakovině s výdaji 8,47 miliardy korun. Třetí pozice patří léčivům nervového systému s výdaji zhruba 7,9 miliardy korun. Za léčiva zažívacího traktu a metabolismu se vydalo téměř sedm miliard.
Přirážka lékáren a distributorů do konce loňského roku činila 32 %, od 2. ledna 2006 klesla na návrh ministra zdravotnictví Davida Ratha na 29 %. Rath tvrdí, že čeští lékárníci mají zisky dost vysoké, a mohou si tedy dovolit jejich pokles, lékárníci mu oponují. Tříprocentní pokles marže podle jejich dřívějšího vyjádření omezí příjmy lékáren o deset až 15 % a ohrozí existenci čtvrtiny z 2300 lékáren. Kvůli nesouhlasu s Rathovým návrhem proto letos v lednu drželi stávkovou pohotovost.
Státní ústav pro kontrolu léčiv získává údaje sledováním dodávek léčivých přípravků od distributorů do lékáren, dalších zdravotnických zařízení a prodejcům vyhrazených léčiv. K cenám, které výrobce či dovozce oznámí, ústav připočte maximální možnou přirážku distributora a lékárny, a následně připočte pětiprocentní daň z přidané hodnoty. Výsledné ceny jsou tedy maximální možnou hranicí finančního vyjádření obchodu s léčivy.
Reálné výdaje za léky byly loni podle ústavu nižší asi o 3,5 %. Pokud by se vzalo v úvahu, že lékárny a distributoři využívají průměrně jen asi 85 % maximální marže, činily by skutečné výdaje za léky za loňský rok 62,08 miliardy korun.
Celosvětový prodej léků na předpis loni vzrostl podle dnešní zprávy společnosti IMS Health o sedm procent na 602 miliard dolarů. Tempo růstu tak bylo nejpomalejší od roku 1998. Důvodem byly snahy některých vlád a zdravotních pojišťoven omezit výdaje na zdravotnictví, obavy o bezpečnost některých léků a relativně nízký počet nových léků na trhu.
IMS Health, která je celosvětově vedoucím poskytovatelem informací o vývoji farmaceutického trhu, odhaduje, že v příštích pěti letech světový farmaceutický trh poroste. V průměru by to mělo být o pět až osm procent ročně.
22.3.2006
Zdroj: ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články