Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 21.Duben 2006 Články 

V České republice zřejmě vznikne síť neziskových nemocnic. Návrh zákona, který s tím počítá, dnes ve sněmovně prosadili sociální demokraté a komunisté. Dolní komora tak přehlasovala senátní veto, a to hlasy 107 ze 171 přítomných. Kromě sociálních demokratů a komunistů dnes pro normu hlasoval i unionista Svatopluk Karásek. Občanští demokraté, lidovci a další poslanci US-DEU ho nepodpořili. Nyní předlohu posoudí prezident Václav Klaus, i jeho případné veto by ale sněmovna mohla těsně před volbami zvrátit.

Kritici tvrdí, že zákon o nemocnicích některá dobrá zařízení zlikviduje a doplatí na to pacienti. Jeho zastánci naopak říkají, že zaručí dostupnou péči všem. Předloha možná skončí u Ústavního soudu. Někteří pravicoví politici již dříve uvedli, že pokud ji parlament nakonec schválí, tak se na ústavní soudce obrátí.

Před hlasováním se dnes opět zastánci a odpůrci zákona vzájemně obviňovali ze lží a snahy uchvátit veřejný majetek v nemocnicích. Levicoví politici o občanských demokratech tvrdí, že jim nejde o pacienty, ale o obchod, protože prý počítají s privatizací nemocnic. "Řekněte, že chcete udělat ze zdravotnictví kšeft," obrátil se na kritiky normy místopředseda sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip. Ministr zdravotnictví David Rath zase občanské demokraty obvinil z toho, že se bojí nezávislé kontroly hospodaření nemocnic v krajích řízených hejtmany ODS.

Člen zdravotního výboru sněmovny Petr Tluchoř z ODS zákon označil za bezprecedentní pokus o znárodnění nemocnic. "Je to snaha zastavit čas a ještě na chvíli zkusit stalinský model z padesátých let," uvedl. Rath se podle něj chová jako osvícený vůdce, který chce sám rozhodovat o tom, co je dobré pro masy. Způsob, kterým ČSSD a KSČM zákon prosazují, přirovnal Tluchoř k fundamentalismu afghánského Talibanu nebo husitských bojovníků. Stínový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) označil filozofii zákona za "totální nesmysl a pitomost".

Předloha počítá v první fázi se vznikem více než 140 veřejných neziskových nemocnic, jejichž péči by hradily zdravotní pojišťovny. Zbývající zařízení by se mohla rozhodnout, zda se z nich "neziskovky" stanou.

Nemocnice, které by se přeměnit nechtěly, by ze zdravotního pojištění dostávaly peníze jen za akutní péči. Ostatní zákroky by si lidé museli zaplatit. Podle kritiků normy takovým nemocnicím prakticky hrozí likvidace. Říkají, že rozhodnutí nemocnic by nebylo svobodné, ale vynucené. V seznamu jsou navíc podle Julínka nejasnosti - je tam prý nemocnice, která už je v konkurzu a ústavní péči neposkytuje. "Jsou tam jen dvě plicní léčebny, a to v Čechách, žádná na Moravě. Je tam několik LDN (léčeben dlouhodobě nemocných) bez jakéhokoli územního principu. Je tam neznámá pražská s. r. o.," dodal.

Julínek uvedl, že zákon ohrožuje postavení téměř 80 nemocnic, které se nedostaly na seznam, takže neví, jestli s nimi zdravotní pojišťovny uzavřou smlouvu. "Nejzávažnější je to na Šumpersku a na Jesenicku, kde je 100.000 obyvatel a bývalé okresní nemocnice nejsou na tom seznamu," řekl novinářům. Podle Ratha ale ODS jen straší občany, když mluví o likvidaci nemocnic. Zákon prý nemocnice zachrání před rozkradením, které chystala ODS.

Návrh zákona kromě seznamu obsahuje i vymezení povinností neziskových nemocnic a upravuje jejich postavení. Počítá s tím, že vyjmenované nemocnice by se do půl roku od začátku účinnosti zákona automaticky staly součástí základní zdravotní sítě.

Na jejich chod by mělo podstatný vliv ministerstvo zdravotnictví. Po projednání s krajem, pojišťovnami a odbornými komorami by zařízením stanovilo péči, její rozsah, vybavení i to, z jak velkého území mají pacienty přijímat. Nemocnice by podle zákona musely veškeré výnosy investovat zpět do zdravotní péče. Měly by také zveřejňovat údaje o kvalitě péče. Na internetu mají do 15 dnů od uzavření smlouvy na nákup služeb či zboží zveřejnit výsledky zadávacího řízení i všechny nabídky, a to včetně cen.

Návrh zákona leží ve sněmovně od listopadu 2004. Od té doby mnohokrát změnil podobu i okruh lidí, kteří ho podporují. Pod původní verzí byli například podepsáni i lidovci, od nynějšího znění se ale důrazně distancovali.

ODS Ratha dlouhodobě obviňuje z toho, že se snaží zdravotnictví zcela ovládnout. Ministr říká, že v něm chce jen udělat pořádek. Zákon o neziskových nemocnicích rozděluje i zdravotnickou veřejnost. Soukromé nemocnice již dříve vyzvaly sněmovnu, aby normu nepřijímala. Lékařský odborový klub ji naopak podpořil. Poslankyně ODS Eva Dundáčková citovala ze stanoviska krizového štábu některých zdravotníků, který před dopady zákona varoval.

21.4.2006
Zdroj: ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články