Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 10.Srpen 2006 Články 

Senátor a stínový ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek zveřejnil na internetu jména společností, které financovaly jeho občanské sdružení Reforma zdravotnictví. Většina z nich jsou farmaceutické firmy - například Novartis, AstraZeneca, Sanofi-Synthelabo či česká Zentiva. Sdružení od nich získalo na činnost zhruba 1,4 milionu korun. Informují o tom Hospodářské noviny. Skutečnost, že Julínkovo sdružení financují farmaceutické firmy, v minulosti kritizoval ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD).

Julínek již dříve přiznal, že peníze od některých firem z Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS) jeho sdružení dostalo. Zdůraznil, že vše bylo a je legální. Ke zveřejnění konkrétních informací o sponzorství vyzval Rath v minulosti Julínka i farmaceutické firmy. Koncem června na senátora kvůli tomu podal trestní oznámení. Dopustil se podle něj zneužití pravomoci veřejného činitele, protože jako senátor je veřejným činitelem a z této pozice mohl ovlivňovat řadu otázek významných pro své sponzory.
Pokud by se stal Julínek ministrem zdravotnictví, mohl by podle listu farmaceutickým firmám podporu teoreticky vrátit například při rozhodování o doplatcích na léky. Julínek to odmítá. "Takhle pracují všechny expertní týmy. V zahraničí je to obvyklý model. Vůbec se nestydíme za práci, kterou jsme odvedli. Přispěvatelům jsme dokázali, že peníze investovali dobře," řekl HN.
Rovněž firmy odmítají, že by za své peníze požadovaly jakékoli protislužby. "Je třeba přistoupit k reformě zdravotnictví a jakákoli iniciativa je záslužná," uvedl v deníku ředitel české pobočky Novartisu Petr Svoboda. "Zentiva má zájem účastnit se diskuse o tvorbě zdravotního systému. V podpoře občanského sdružení Reforma zdravotnictví jde o apolitickou záležitost," uvedla mluvčí Zentivy Věra Kudynová. Podobně se v deníku vyjádřili i zástupci dalších firem.
Kromě zhruba 1,37 milionu korun na činnost sdružení získala organizace další zhruba milion korun na upořádání zdravotnického kongresu International Health Summit. Žádná z firem nedala více než 150 tisíc korun. Sponzory byly AstraZeneca Czech Republic, Eli Lilly and Co, Merck Sharp&Dohme, Novartis, Sanofi-Synthelabo, Schring, Wyeth Whitehall Czech, Zentiva a nefarmaceutické společnosti Cisco Systems, ICZ a Medicover.
Podezření na upřednostňování firem se v minulosti objevilo i v souvislosti s Rathem. Jeho bývalá spolupracovnice Eva Klimovičová si na záznamu skryté kamery totiž údajně říká zástupci firmy Pfizer o tři miliony korun za reklamu společnosti v časopise pro lékaře. Za tuto částku nabízela schůzku s Rathem, který tehdy stál v čele lékařské komory a podílel se na jednáních o úhradách léků z pojištění.
V minulosti čelila podezření i bývalá ministryně Milada Emmerová (ČSSD). Firmy jí vytkly, že chce stanovit ceny léků podle nabídky české společnosti Zentiva, kde zastával vysokou funkci její syn.
Rath s Julínkem se podle HN shodnou na jednom - farmaceutické společnosti sponzorují v Česku v podstatě všechna lékařská sdružení a díky nim může existovat i řada zdravotnických časopisů.
10.8.2006
Zdroj: ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články