Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 31.Srpen 2006 Články 

Nejaktivnějším ministrem Paroubkova týmu byl jednoznačně ministr zdravotnictví David Rath. A potvrzoval to do poslední chvíle. Na rozdíl od svých kolegů ještě včera rozhodoval o klíčových personálních otázkách. Ve hře byl profesní osud šéfa brněnské fakultní nemocnice Jana Buriana. Rath nakonec Buriana v jeho úřadě ponechal a "jen" mu snížil roční prémie.

Personální rošády

Vyústění sporu s Burianem je pro Rathovo desetiměsíční působení na ministerstvu netypické. Pokud se totiž Rath s někým dostal do osobního nebo i věcného konfliktu, neměl problém se s danou osobou ostře vypořádat. A na místa odvolaných dosazoval své lidi. To ukázal hned na začátku, když nechal ve sněmovně hlasy ČSSD a KSČM odvolat ředitelku VZP Jiřinu Musílkovou. Místo ní se stal ředitelem VZP někdejší Rathův kolega z odborů Pavel Horák. "Mým nejdůležitějším úkolem bylo provést hloubkovou kontrolu VZP a změnit její management," říká Rath. Kromě Musílkové ale musela kvůli neshodám s Rathem odejít řada dalších. Jen namátkou: v lednu Rath odvolal šéfa brněnského Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie Jan Černého, v březnu ředitele IKEM Rudolfa Poledne.A v červenci došla řada na dlouholetého šéfa Státního úřadu pro kontrolu léčiv Milana Šmída. Místo něj teď úřadu dohlížejícímu nad léčivy šéfuje Rathův exporadce Milan Sojka.Na ministerstvo přišel Rath se třemi hlavními cíli: zastavit zadlužování VZP, zvýšit platy zdravotníků a začít měřit kvalitu péče.Dá se říct, že je splnil. První dvě ale jen za cenu masívního posílení role státu.

V hlavní roli stát

Zastavit zadlužování VZP se Rathovi nakonec podařilo jen za cenu zvýšení přílivu státních peněz. Stát zvýšil platby státu za své pojištěnce z 513 na 636 korun. Jinou změnu v systému zdravotního pojištění neudělal. I po Rathově odchodu tak hrozí, že se VZP bez další pomoci znova dostane do minusu.
Druhou prioritu - zvýšení platů zdravotníků - mohl uskutečnit hlavně v 16 státem řízených nemocnicích. Od nového roku zvýšil zdravotníkům základní platy o pět procent.
Třetí Rathova priorita - měření kvality zdravotní péče - se také omezila jen na státní nemocnice. A nutno říci, že první dva pokusy skončily fiaskem. Ministerstvo porovnávalo nemocnice bez ohledu na to, jak těžcí se tam léčí pacienti. Třetí pokus, který závažnost diagnóz zohledňuje, už dopadl lépe.
Nejkontroverznějším Rathovým krokem byl zákon o neziskových nemocnicích. Od příštího roku mají v systému zdravotního pojištění zůstat jen nemocnice fungující na neziskové bázi.

Julínek: Chystáme úklid

Zřejmě už v pátek nahradí Ratha v úřadu ministra Tomáš Julínek z ODS. A netají se tím, že chystá změny. "Nechystám žádné personální čistky, ale někteří náměstci, jako například pan Dryml, určitě odejdou. Je také třeba napravit lékovou vyhlášku, aby méně dopadala na pacienty," říká Julínek.

31.8.2006
Zdroj: Hospodářské noviny


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články