Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 29.Září 2006 Články 

Rozhovor s poslankyní Soňou Markovou (KSČM) nejen o nově vydané brožuře nazvané »Konkretizace přístupu KSČM k řešení problematiky trvalé stabilizace zdravotnictví« zveřejnily v polovině září Haló noviny. Rozhovor následuje.

V těchto dnech vyšla zajímavá publikace nazvaná »Konkretizace přístupu KSČM k řešení problematiky trvalé stabilizace zdravotnictví«. Komu je publikace určena a kterých okruhů zdravotnictví se týká?

V prvé řadě bych chtěla využít této příležitosti a poděkovat všem členům odborné skupiny ÚV KSČM, kteří se podíleli na tvorbě a vzniku tohoto velmi významného a potřebného materiálu. Odvedli obrovský kus práce a jedinou odměnou těmto lékařům, sestrám a pracovníkům ve zdravotnictví z celé republiky je to, že tato publikace spatřila světlo světa. Já jako odborná mluvčí KSČM pro oblast zdravotnictví jsem tak již před letošními parlamentními volbami mohla prezentovat konkrétní závěry a někdy velmi odlišné přístupy KSČM k palčivým problémům zdravotnictví v ČR. Je třeba také upřesnit, že v čele odborné skupiny stojí dr. Ctirad Musil, tedy ne já. V neposlední řadě si velký dík zaslouží i Futura, a.s., Praha za rychlé a kvalitní vytištění této publikace. Ucelený a podrobný materiál je určen našim členům i funkcionářům, sympatizujícím, odborníkům ve zdravotnictví a všem, kteří se chtějí seznámit s názory KSČM a možnostmi řešení nemalých problémů ve zdravotnictví.


Proč se tímto materiálem zabýváte právě v období, kdy nemáme schválenou vládu (rozhovor byl připravován před jmenováním vlády Mirka Topolánka - pozn. redakce), parlament pracuje na čtvrtinu svých možností, kdy mnohé politické strany mají a řeší zcela jiné problémy?

Domnívám se, že otázku svého zdraví si občané ČR nespojují s tím, zda máme či nemáme vládu, nebo jak v současné době pracuje parlament. Vedle politického divadla předváděného vyjednavači stran, které po volbách vstoupily do PS, pokračují i někdy kontroverzní aktivity pana ministra Ratha, a také představitelů různých profesních skupin ve zdravotnictví. Tyto skupiny si často berou pacienty jako rukojmí k politickému boji ve prospěch určité strany, místo aby se všichni zainteresovaní snažili o řešení prospěšná těm, kterých se to nejvíce týká.


Proč jste si pro současnou dobu vybrali právě zdravotnictví, když obdobné problémy má například celá naše ekonomika, zemědělství, ale i další odvětví hospodářství?

Zdravotnictví se sice stalo předvolebním tématem číslo jedna, ale odborná skupina se přípravou tohoto materiálu zabývala dlouhodobě. V průběhu minulého a tohoto roku se uskutečnily dvě odborné konference, v Hradci Králové a Praze, za účasti odborníků, funkcionářů KSČM i zájemců z řad levicové veřejnosti. Byli jsme si vědomi toho, že zdravotnictví je důležité pro všechny. Lidé jsou ochotni dát za zdraví v podstatě vše. Zdravý způsob života a oproti minulosti velmi opomíjená prevence jsou stejně důležité jako léčba. Ve zdravotnictví se »točí« velké peníze a je třeba s nimi dobře hospodařit. Ne je využívat jako prostředek k obohacování.


Mnohé odvětví našeho hospodářství, ale i regiony se potýkají s nedostatkem financí. Myslíte, že zdravotnictví jich má dostatek?

Současně vkládané zdroje do zdravotní péče - asi 200 miliard Kč ročně - jsou podle názoru KSČM pro financování zdravotnictví dostačující, ale problémem je jejich užití, někdy spíše zneužití. To bohužel současné vazby a nastavená pravidla umožňují. Pokládáme stávající systém za neefektivní. Tržní autoregulace v systému s povinným veřejným pojištěním nemůže fungovat v situaci, kdy jsou na jedné straně omezené zdroje a jejich správci je dnes několik zdravotních pojišťoven. Na druhé straně se stále rozvíjí spotřeba nikoli konečnými spotřebiteli - pacienty, ale především zprostředkovateli zdravotní péče, tedy provozovateli a poskytovateli této péče, včetně farmaceutické lobby. Systém zdravotnictví tak obsahuje hrubou systémovou chybu. Stále stoupající nabídka si sama vytváří potřebnou poptávku, kterou nutí třetího - plátce, zaplatit. Výdaje na zdravotnictví v ČR, měřené procentem HDP, jsou podle závěrečné zprávy studie OECD mírně pod průměrem EU. Při hodnocení tohoto procenta je nicméně nutné vzít v úvahu i další faktory -příjmy převážné části obyvatelstva, cenovou hladinu různých komodit, životní náklady atd.


Problematikou zdravotnictví, změnami financování i koncepce zdravotnictví se v nedávné době zabývaly i jiné politické strany, například ODS či ČSSD. V čem je koncepce KSČM jiná? Je tento materiál postaven na kritice koncepcí jiných politických stran?

Nelze v několika málo větách obsáhnout všechny rozdíly v přístupu KSČM a ODS, popřípadě ČSSD, ale z naší strany nejde pouze o kritiku. My ukazujeme rozdíly a naše východiska, založená na objektivní analýze a znalosti dané problematiky. Základním principem politiky KSČM je ochrana zájmů širokých vrstev obyvatelstva a obhajoba principu solidarity ve financování zdravotnictví. Chápeme a prosazujeme zdravotnictví jako veřejnou službu občanům, kteří mají Ústavou zaručené právo na poskytování bezplatné potřebné kvalitní zdravotní péče, tedy ne jako zboží nebo nástroj k obohacování. Prioritou je pro nás zajištění dostupnosti a nezvyšování spoluúčasti pacientů. Naopak v závislosti na vývoji ekonomiky lze, podle našeho názoru, tuto spoluúčast snížit až na polovinu a na základě určité sociální klauzule u chronicky nemocných či seniorů úplně zrušit. Chceme, aby byl vytvořen jediný správce veřejného zdravotního pojištění - zdravotní pojišťovna nebo státní fond, a parlament by měl stanovit jeho odpovědnost i potřebnou pravomoc regulátora. Ministerstvo by také mělo určit principy, normy a rozsah tvorby optimalizované integrované sítě zdravotnických zařízení - páteřní sítě - garantované státem a kraji. Tato páteřní síť by měla být tvořena neziskovými zdravotnickými zařízeními - nemocnicemi s ambulancemi a také lékárnami. V našem materiálu se nachází i přesná definice potřebné zdravotní péče, tzv. standard. To je věc, o které se velmi mnoho hovoří, ale ostatní politické subjekty zatím tuto definici nemají. V naší publikaci lze najít i zcela konkrétní návrhy opatření k efektivně fungujícímu zdravotnímu systému včetně výpočtů, náš postoj k neziskovým nemocnicím, lékové politice, vzdělávání zdravotníků, mzdovým záležitostem, informačním technologiím, profesním komorám, lázeňské a následné péči, k prevenci a propagaci zdravého životního stylu, ke specifice stomatologie atd.


V úvodu říkáte, že publikace je výsledkem práce odborné skupiny KSČM, tedy co je napsáno, je i podloženo?

Ano. Na více než 100 stránkách jsou uvedeny skutečně podložené přístupy KSČM a konkrétní řešení k trvalé stabilizaci zdravotnictví.

13.9.2006
Zdroj: HaNo


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články