Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 23.Říjen 2006 Články 

Bývalý ministr David Rath a současný předseda zdravotního výboru poslanecké sněmovny v článku „ Julínek škodí pacientům“ ostře napadl pacientské organizace. „Nikdy jsem nepotkal žádného člena pacientské organizace paní Boškové nebo pana Vepřeka. Pan Olejár je elektrikářem v metru, ne zdravotnickým expertem a navíc má jeho organizace prokazatelně jen asi osm členů. U některých dalších sdružení je to snad ještě děsivější. Koalici pro zdraví, které donedávna šéfoval Julínkův mluvčí Cikrt, platí Mezinárodní asociace farmaceutických společností,“ uvedl Rath v Právu. Celý text následuje.

Julínek škodí pacientům

Ministr zdravotnictví Julínek opakovaně tvrdil, že bude sledovat zájmy pacientů. Za pár týdnů toho však stačil zkazit nevídaně mnoho.
Zřídil jsem na ministerstvu samostatný odbor, jehož náplní bylo vyvinout a uvést v život systém objektivního porovnávání kvality zdravotní péče. V prvém pololetí tohoto roku byl systém testován ve fakultních nemocnicích a připravoval jsem jeho rozšíření na všechny neziskové nemocnice. Nově koncipovaný tým srovnávající kvalitu péče samozřejmě vycházel ze zahraničních modelů a připravoval i akreditaci nemocnic. Šlo opět o mezinárodně používanou metodiku pravidelného prověřování chodu -procesů probíhajících v našich nemocnicích. Obdobu nabízejí některé komerční organizace za mnohamilionové částky. Cílem akreditačního řízení je zmapování léčebných a diagnostických procesů uvnitř nemocnic, vyhledání chyb a jejich náprava. Porovnávání výsledků jednotlivých nemocnic a bezplatná státem zajištěná akreditace mají za cíl trvale zvyšovat kvalitu zdravotní péče a minimalizovat chyby. Oba nastartované programy Julínek ostentativně zrušil, neboť s nimi přišel Rath.
Pro občany, pacienty, lékaře, stát i pojišťovny není nic důležitějšího než objektivní informace o výsledcích léčby v jednotlivých nemocnicích. Porovnání výsledků léčby totiž vybudí otázky, proč v jedné nemocnici mají více komplikací, infekcí či úmrtí. Do takové nemocnice a na taková oddělení se pak posílají odborné auditorské skupiny s cílem na místě zjistit, zda jde o pouhou náhodu, nebo zda dělají něco špatně. Bohužel dnes taková data kvůli Julínkovi nemáme, a tudíž ani nemůžeme nikam odborné auditorské skupiny posílat. Nevědomost sice hříchu nečiní, ale tady kvůli Julínkovi zbytečně nejspíše umírají lidé.
O vědecké srovnávání kvality péče Julínek zájem nemá, ale rozhlašuje, že jeho hlavním poradním orgánem bude pacientská rada. Já jsem chodil namátkově a neohlášen do nemocnic, kde jsem hovořil s desítkami opravdových pacientů na pokojích a v čekárnách. Radil jsem se s největšími lékařskými kapacitami, za všechny uvedu třeba prof. Pafka, konzultoval jsem úspěšné zdravotnické manažery. Ministr Julínek přistoupil na falešnou hru několika jednotlivců, kteří se sami pasovali do role mluvčích nás všech a ti mu mají radit. Jde o některé takzvané pacientské organizace. Nikdy jsem nepotkal žádného člena pacientské organizace paní Boškové nebo pana Vepřeka. Pan Olejár je elektrikářem v metru, ne zdravotnickým expertem a navíc má jeho organizace prokazatelně jen asi osm členů. U některých dalších sdružení je to snad ještě děsivější. Koalici pro zdraví, které donedávna šéfoval Julínkův mluvčí Cikrt, platí Mezinárodní asociace farmaceutických společností. Miliony od této asociace dostávalo konečně i sdružení dr. Vepřeka s názvem Občan. Destrukce zákona o neziskových nemocnicích provedená Ústavním soudem na návrh senátora Julínka je vážným ohrožením dostupnosti zdravotní péče. Takzvané organizace pacientů však k tomu vesměs mlčí. Slyšíme je prakticky jen tehdy, kdy ve shodě se svými financiery požadují neodůvodněně vysoké ceny léků a tím vlastně ochuzují své spoluobčany.

20.10.2006
Zdroj: Právo
O autorovi: David Rath (Autor je poslanec ČSSD, předseda výboru pro zdravotnictví)


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články