Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 30.Říjen 2006 Články 

Chrudim a Vsetín jako první a prozatím jediná Zdravá města prokázala kvalitu svého rozvoje podle indikátorů mezinárodního programu místní Agenda 21. Poprvé od roku 1992 prokázala města v České republice, že naplňují závazky, ke kterým se náš stát zavázal na Summitu Země v Riu de Janeiro. Téměř 180 hlav států se tehdy domluvilo, že je třeba v zájmu udržitelného rozvoje planety sladit ekonomický, sociální a environmentální pilíř společnosti, aby nedošlo ke globálnímu kolapsu.

Významnou úlohu v tomto celosvětovém úsilí hrají obce, města, a regiony a jejich obyvatelé, u kterých řada tzv. globálních problémů pramení. V rámci mezinárodního programu místní Agenda 21 mohou samosprávy konkrétními akcemi a postupy výrazně ovlivnit a zvýšit kvalitu života občanů a ochránit životní prostředí pro další generace.
Zdravá města Chrudim a Vsetín jsou prvními a doposud jedinými samosprávami, které v České republice dokázaly dosáhnout kategorie „B“, druhé nejvyšší kategorie v rámci procesu místní Agendy 21 (MA 21). Tato dvě Zdravá města 26. října obhájila svůj postup před porotou složenou ze zástupců resortů vnitra a životního prostředí, tajemníků z různých měst ČR a dalších odborníků a obdržela oficiální certifikát.
Jedním z indikátorů kategorie „B“ je např. získávání externích zdrojů či přenos příkladů dobré praxe. Vsetín např. doposud získal čtyřikrát více externích zdrojů na svůj rozvoj nežli je průměrná hodnota v celé ČR a v Databázi DobráPraxe (http://www.dobrapraxe.cz) prezentuje své úspěšné postupy, např. jak provádět ekologické audity na školách a školských zařízeních. Chrudim získává pravidelně dotace na oblast podpory zdraví a ekologické projekty a může se pochlubit ukázkovou realizací projektu Zdravá škola či programy Prevence kouření, které prezentovala na nejednom semináři. Postup v rámci MA21 městům rovněž pomáhá získávat další finance, neboť je jedním z kritérií, za nějž žadatelé o dotace získávají plusové body a mají tak náskok před ostatními.
Oficiální sada Kritérií místní Agendy 21 vznikla v loňském roce na půdě Pracovní skupiny pro MA21 při Radě vlády pro udržitelný rozvoj. Kritéria umožňují dle 21 indikátorů objektivně měřit postup v rámci MA21, tedy například to, jak kvalitně je město řízeno či jak dobře komunikuje s veřejností a zda respektuje její názor. Sleduje rovněž úroveň systému místního či regionálního strategického řízení, které mají vliv na dlouhodobý a stabilní rozvoj dané obce či regionu. Kritéria jsou rozdělena do čtyř kategorií „D“ – „A“, kde druhá jmenovaná stojí na pomyslném vrcholu a znamená, že principy MA21 jsou plně integrovány do života města či regionu.
Národní síť Zdravých měst ČR – asociace sdružující města, obce a regiony, které realizují mezinárodní Projekt Zdravé město (PZM) – Zdravá města, obce a regiony systematicky podporují kvalitu veřejné správy, kvalitu strategického plánování a řízení s ohledem na udržitelný rozvoj a podporu zdraví, ptají se svých obyvatel na jejich názory. NSZM má dnes 76 členů, s regionálním vlivem na 1198 měst a obcí, ve kterých žije 2,4 milionu obyvatel (24 % populace ČR). Více informací o NSZM na http://www.nszm.cz.
27.10.2007
Zdroj: www.agronavigátor.cz/ Antonín Tym, Národní síť Zdravých měst ČR


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články