Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 02.Listopad 2006 Články 

Mezinárodní asociace farmaceutických firem (MAFS) podala v roce 2005 stížnost k Evropské komisi, že Česká republika nedodržuje evropskou transparenční směrnici při stanovování cen léků. Bývalá ministryně zdravotnictví Milada Emmerová totiž rozpustila takzvanou kategorizační komisi (poradní orgán ministra zdravotnictví), který jí měl pomáhat při rozhodování, který lék a nakolik se bude platit z veřejného zdravotního pojištění. Namísto toho ministryně tvořila lékové vyhlášky na vlastní pěst a přitom jednoznačně preferovala hrazení nejlevnějších generických léků. Úhrady za léky letos klesly, ale bylo by špatné, kdybychom museli zaplatit farmaceutickým firmám za arbitráž.

Pavel Hroboň, náměstek současného ministra zdravotnictví Julínka a spoluautor reformy tohoto resortu, se kterou přišla ODS, tvrdí, že má připravený návrh zákona, který všechno napraví. Jinak totiž Česku hrozí v brzké době arbitráž ze stížnosti MAFS. Přednostně budou z veřejného zdravotního pojištění hrazeny drahé léky, které zachraňují život. Ty levné si budou lidé kupovat úplně ze svého, nebo si na ně doplácet, případně doplatí něco za recept. Roční limit spoluúčasti by neměl překročit 3000 korun.

Maximální ceny léků bude stanovovat ministerstvo zdravotnictví, a ne resort financí, jako dosud. Tam prý nastavují ceny o 30 % vyšší, než kolik pak hradí pojišťovny. Cenová regulace je tak prý neúčinná. Maximální ceny léků v Česku by podle Hroboně měly vycházet z cen v ekonomicky srovnatelných zemích EU.

Ke změně rozhodování o cenách léků by však bylo potřeba upravit kompetenční zákon. Nový způsob úhrad z veřejných prostředků si zase vyžádá změnu zákona o zdravotním pojištění. Při současné těkavé politické situaci se ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi jen stěží podaří tak velké legislativní změny prosadit. Takže to asi dopadne podle jeho prognózy - Česká republika prohraje arbitráž a MAFS inkasuje pár miliard korun.

2.11.2006
Zdroj: EKONOM.IHNED.CZ


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články