Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 09.Listopad 2007 Články 

Přitvrdíme vůči úplatkům - slíbil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek poté, co HN upozornily na praktiky některých farmaceutických firem. V byznysu, kde se točí desítky miliard, nabízejí firmy lékařům za předepisování jejich léků "dárečky", jež mohou být za hranou etiky i zákona.

Julínek postupuje navenek razantně. Pověřil řešením případů Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Chce posílit i jeho pravomoci. Ústav navrhuje změny v zákonu o reklamě, aby mohl proti úplatkům lépe zasahovat.

Jak to ale vypadá v praxi? HN upozornily například na kanadskou firmu Apotex. Její dealer podle několika urologů sliboval, že pokud budou lékaři předepisovat ty "správné" léky, firma jim zaplatí zasedání v Keni, spojené se safari. Apotex připustil, že jeho dealer mohl selhat.

A postup SÚKL? "Nás firma informovala ve smyslu, že nebyla iniciátorem akce. Budeme přemýšlet, jestli vůbec můžeme pokračovat v šetření," říká Věra Černá, jejíž oddělení v SÚKL má být "bičem" na nepoctivce. A Julínkův způsob boje s úplatky zpochybňují i zdravotničtí experti.

Lékaři, kteří se zveřejněním svého jména nechtějí znelíbit ministerstvu ani firmám, tvrdí rovnou: "O systému úplatků přece vědí všichni, a nevadí nikomu. Julínek odkazuje na SÚKL jen proto, aby vše zametl pod koberec."

"Ministr zdravotnictví nemůže nahánět dealery po dvoře nemocnic," vysvětluje sám Julínek, proč nechystá proti úplatkům tvrdší postup.

Sám SÚKL pak přiznává, že ani případná novela zákona o reklamě sotva co zlepší. "Chceme sice navrhnout ustanovení, aby nám lékaři museli při šetření případů říct, co jim kdo nabízel, kde byli na kongresu, co jim tam firma platila," říká Černá. Jenže vzápětí dodává: "Dokud nebudou lékaři dostatečně morálně na výši, můžeme šetřit jak mourovatí, psát jim dopisy, výzvy - ale to je tak všechno." Během uplynulých pěti let ovšem SÚKL zatím dotáhl jen jediný případ podezření z korupce aspoň k soudu, ale uzavřen ještě není.

SÚKL uvažuje i o tom, že by navrhl zákaz přístupu firemních dealerů k lékařům v ordinačních hodinách. Ale ani tady si Černá není jista ani tím, jestli to neodporuje zákonům.

Stínový ministr zdravotnictví David Rath prohlašuje: "Z působení na ministerstvu vím, že stav SÚKL je tristní. Představa, že dvě nebo tři místní úřednice něco vyřeší, je opravdu legrační."

Proti případné aktivitě ústavu je i prezident lékařské komory Milan Kubek: "Pokud by to myslel SÚKL opravdu vážně, tak je to jen další forma šikany lékařů."

A samotné ministerstvo zdravotnictví nakonec s novelou zákona o reklamě také lavíruje. Mluvčí Tomáš Cikrt na jedné straně říká, že si návrh podporu zaslouží. Ale zároveň dodává, že by SÚKL nesměl lékaře zbytečně obtěžovat a že návrh musí být důkladně prověřen právníky, zda je vůbec průchodný.

O smyslu posilování pravomocí SÚKL pak naprosto pochybuje ekonom Miroslav Zámečník. "Potřebujeme změnit celý systém předepisování a distribuce léků," tvrdí.

9. 11. 2007
Zdroj: HN


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články