Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 28.Leden 2008 Články 

Tomáš Julínek udělal největší ústupek od doby, kdy se stal v září roku 2006 ministrem zdravotnictví. Přiměla ho k tomu hrozba jednodenní stávky. Zdravotnické a lékařské odbory ji chtěly vyhlásit kvůli jeho návrhům na úpravu platů a přesčasových hodin. Julínek splnil odborářům úplně všechno, co chtěli. Slíbil jim, že stáhne ze Senátu návrh, podle kterého by zdravotníci mohli pracovat v základní pracovní době místo současných 40 hodin o osm hodin déle. K tomu se navíc zavázal, že ze stejného senátního návrhu vypustí svůj požadavek na zrušení zaručených tabulkových platů.

Ministr chce klid

Co víc: Julínek nabídl odborářům, že místo svého plánu na řešení přesčasové doby zdravotníků předloží právě jejich návrh. Ten počítá s tím, že základní týdenní pracovní doba zdravotníků zůstane na 40 hodinách a povolený počet povolených přesčasů se zvýší z osmi na 16 hodin týdně.

"Já jsem v tomto případě zjevně ustoupil. Dělám to proto, abych uklidnil zdravotníky, kteří jsou znejisťováni opakovanými lži o pracovních sobotách. Chci vytvořit prostor pro další jednání, které by probíhalo v klidu," řekl Tomáš Julínek, který chtěl do dnešní 14. hodiny za svůj ústupek po odborářích slib, že stávku plánovanou na pátého března odvolají.

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče, který sdružuje hlavně zdravotní sestry, reagoval na Julínkovy sliby jednoznačně. "Pokud ministr sliby dodrží, stávka nebude," sdělil předseda odborů Jiří Schlanger.

Trochu zdrženlivější je k Julínkovým slibům vedení Lékařského odborového klubu. Lékařské odbory totiž mají s Julínkem dlouhodobě horší vztahy než odbory Jiřího Schlangera. I doktoři ale nejspíš stávku odvolají.

"Chceme mít záruky, že návrh na osmačtyřicetihodinový pracovní týden ani na zrušení tabulkových platů nikdo z koalice do konce volebního období nepodá. Pokud nám ministr tyto záruky dá, budu navrhovat, abychom jeho návrh přijali a stávkovou pohotovost odvolali," slíbil předseda lékařských odborů Martin Engel.

"Musíme porušovat zákon"

Jak Julínkův návrh na možnost zvýšení základní pracovní doby o osm hodin, tak návrh odborářů, který o stejnou dobu zvyšuje počet povolených přesčasů, má řešit jeden nepříjemný fakt: v Česku se už dlouhé měsíce porušuje zákoník práce. Zdravotníci, stejně jako ostatní zaměstnanci, můžou za týden legálně odpracovat 40 hodin plus osm hodin přesčasů. A to na záchrankách ani v nemocnicích kvůli nedostatku lidí nestačí.

Proto zdravotnická zařízení uzavírají hlavně s lékaři dohody o pracovní činnosti, které jsou jak podle Julínka, tak i podle šéfů nemocnic protizákonné. Ředitelé nemocnic ale raději volí menší zlo.

"Před zákonem dávají přednost poskytování zdravotní péče. Pokud by zákon dodržovali, zdravotnictví by dávno kolabovalo," říká ministr Julínek.



V čem ustoupil ministr odborářům

Nenavrhne zrušení tabulkových platů ani to, aby mohli zdravotníci pracovat v základní pracovní době až 48 hodin (místo 40) týdně. Místo toho kývl na prodloužení povolených přesčasů z osmi na 16 hodin týdně.

25.1.2008
Zdroj: HN


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články