Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 09.Červenec 2008 Přehled tisku 

Na téma veřejné zdravotnictví a práce hygienické služby (Hospodářské noviny, Lidové noviny, Mladá fronta Dnes, Právo). Zpracováno ve spolupráci s knihovnou Státního zdravotního ústavu.

SZÚ 21943
Stokilových dětí rychle přibývá : V Česku už má nadváhu přes 300 tisíc dětí. Hrozí jim velké zdravotní problémy
Vašek Petr,In: Hospodářské noviny, s.5,Zpráva
DĚTI A MLÁDEŽ. EU. OBEZITA. VÝŽIVA. ŽIVOTNÍ STYL.
* Děti hltají burgery a vysedávají u počítačů. To je hlavní důvod toho, proč se v Česku za posledních deset let zdvojnásobil počet obézních dětí. Celkem v zemi žije 300 tisíc dětí, kterým hrozí kvůli nadměrné váze zdravotní problémy. Rychle stoupá hlavně počet dětí, kteří mají váhu víc než dvojnásobnou, než by měly mít. Nadváha u dětí přitom vážně ohrožuje jejich zdraví. Děti s nadváhou mají často bolesti kloubů, ale také kožní a dýchací potíže nebo vyšší tlak. Ještě vážnější je, že tři čtvrtiny tlustých dětí nikdy nezhubnou a jsou v dospělosti mnohem náchylnější k tomu, že dostanou infarkt, cukrovku, dnu nebo že se jim ucpou žíly. Navíc jim hrozí problémy s tlakem nebo onemocnění ledvin. Rychle tloustnoucí děti jsou velkým problémem pro většinu zemí západní Evropy. Například v Polsku, Itálii nebo Británii je nárůst dětské obezity ještě rychlejší než u nás. (viz též Právo, s.9)

SZÚ 21944
Potraviny pro děti v EU budou bez barviv a sladidel
ČTK,In: Právo, s.8,Zpráva
EU. LEGISLATIVA. DĚTI A MLÁDEŽ. POTRAVINY.
* Potraviny pro kojence a malé děti, které se prodávají v Evropské unii, nebudou smět obsahovat sladidla a barviva. Jde o součást několika nařízení týkajících se přidávání přísad, aromatických látek a enzymů do potravin, která včera přijal Evropský parlament. Jako "přírodní" budou v budoucnu smět být označovány jen ty přísady, které jsou přírodního původu z 95 procent. Nyní mají výrobci potravin "k ruce" asi 300 přídatných látek a 2600 příchutí. Kromě nových látek, které by chtěli producenti používat, budou muset povolovacím procesem projít i již existující látky. Nová pravidla pro přídatné látky v potravinách by měla začít platit ještě letos.

SZÚ 21945
Vakcínou na žloutenku
če,In: Právo, s.12,Zpráva
DROGY. INFEKCE. PREVENTIVNÍ PROGRAMY. VAKCINACE.
* Očkováním se bude snažit pražský magistrát společně s hygienickou stanicí a protidrogovými odborníky zastavit další šíření hepatitidy A. Tento typ žloutenky se rozmohl v uplynulých týdnech, kdy se nakazila řada lidí z komunity uživatelů drog. Podle pražské drogové koordinátorky Niny Janyškové se dosud žloutenka šíří v metropoli a v rizikových skupinách, ohroženi jsou lidé, co se s nimi stýkají. Informace o očkování a místech se lidé dozvědí z letáků. Magistrát je bude mezi příslušníky ohrožené komunity šířit hlavně přes lékaře, k nimž si drogově závislí chodí pro náhražku drogy. Vakcínu pro drogově závislé bude hradit stát. (viz též MF Dnes, s.D1,D2)

SZÚ 21946
G8 plánuje snížit emise o polovinu : Lídři bohatých zemí nerozhodností zklamali aktivisty i rozvojové země
Beniaková Tereza,In: Hospodářské noviny, s.6,Zpráva
GLOBÁLNÍ OTEPLOVÁNÍ. OVZDUŠÍ. ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ.
* Zástupci zemí G8 se proti očekávání shodli na nutnosti snížit emise plynů se skleníkovým efektem o minimálně 50 procent do roku 2050. To je sice pokrok vůči loňskému summitu v Německu, pro kritiky je ale dohoda bez konkrétních střednědobých cílů málo závazná. Určení střednědobých cílů prosazovali zástupci EU jako základ pro budoucí jednání s Čínou a dalšími rozvojovými zeměmi. Nakonec ale ustoupili Spojeným státům, které odmítají konkrétní závazky, pokud se k nim nepřidají Čína a Indie. Jednání o emisích se teď přesunou na půdu OSN, kde se více než 200 zemí musí shodnout na protokolu, který v roce 2012 nahradí Kjótskou smlouvu. (viz též Lidové noviny, s.6, MF Dnes, s.A8, Právo, s.10)


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Archiv (chronologický)
 MF Dnes
 Lidové noviny
 Právo
 Večerník Praha
 Více z Tématu - Přehled tisku