Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 20.Srpen 2008 Přehled tisku 

Na téma veřejné zdraví a práce hygienické služby (Hospodářské noviny, Lidové noviny, Mladá fronta Dnes, Právo). Zpracováno ve spolupráci s knihovnou Státního zdravotního ústavu.

SZÚ 22102
Kanaďané nechtějí pít vodu z plastových láhví
čtk,In: Hospodářské noviny, s.7,Zpráva
PITNÁ VODA. ODPADY.
* Město London v kanadském Ontariu bude možná první, které v Kanadě zakáže prodej vody v plastových lahvích ve veřejných budovách. O ukončení prodeje balené vody uvažují také další kanadská města, včetně Vancouveru, a školy v Torontu i Ottawě. Odborníci, kteří se do debaty vložili, připomínají, že plnírny odebírají obsah lahví z městských řadů. Dalším argumentem kritiků je velká potřeba energie na recyklaci lahví a také to, že mnohé se nedostanou do tříděného odpadu a končí na skládkách.

SZÚ 22103
Virový David a virový Goliáš : Vědci objevili vůbec prvního virofága, požírače virů
Petr Jaroslav,In: Lidové noviny, příl. Věda, s.15,Článek
VĚDA A VÝZKUM.
* Šokující objev souboje dvou virů zřejmě donutí vědce změnit názor na to, zda tyto miniaturní "záškodníci" patří mezi živé organismy. Otvírá také cestu k likvidaci nejmenších původců chorob. Vědci zkoušeli viry využít pro ničení bakteriálních původců závažných onemocnění. Často s překvapivě dobrými výsledky. Objev prvního virofága slibuje, že budeme stejně cíleně ničit i virové původce lidských i zvířecích onemocnění. Bohužel ne všech. Viry HIV nebo původci chřipky jsou příliš malí, než aby do nich dokázaly proniknout viry podobné Sputniku. Vědci však očekávají objev dalších obřích virů a proti nim by mohly laboratorně upravené virové Sputniky zabírat.

SZÚ 22104
Za pivo dítěti hrozí pokuta čtvrt milionu : Děti pijí čím dál více, ministryně Stehlíková chce omezit reklamu na alkohol
Frydecká Lucie, Zvěřinová Alena,In: MF Dnes, s.A1, A3,Monotematická strana
DĚTI A MLÁDEŽ. ALKOHOLISMUS. LEGISLATIVA.
* Poslanci chystají zákon, jenž by měl zamezit dětskému popíjení. Hospodským a obchodníkům, kteří prodají alkohol dětem, bude hrozit čtvrtmilionová pokuta. Ministryně Stehlíková chce omezit i reklamu na alkohol v televizi. Měnit by se však podle ministryně Stehlíkové neměly jen zákony. Vysoké procento opíjejících se dětí je zaviněné celkově tolerantním postojem Čechů k alkoholu. Alkohol dostávají děti často od rodičů - spousta z nich dává i malým dětem "líznout" si třeba sladkého likéru, aniž si uvědomují, že je to pro budoucí vztah dětí k lihovinám nebezpečné.

SZÚ 22105
Hranolky a rakovina? : Vědci zjistili, že ze smažených brambor se uvolňují rakovinotvorné látky
Zvěřinová Alena,In: MF Dnes, s.A5,Článek
POTRAVINY. VÝŽIVA. VĚDA A VÝZKUM. SZÚ.
* Vědci z Technické univerzity v Mnichově teď navíc zjistili, že při pojídání smažených brambor do sebe lidé dostávají i rakovinotvorný glycidamid. "Jde o známou látku. Je to hlavní problém při možném vzniku nádorových onemocnění," uvedl docent Jiří Ruprich ze Státního zdravotního ústavu. Tato i další rakovinotvorné látky se uvolňují při smažení potravin s obsahem škrobu, když teplota tuku přesáhne 180 stupňů Celsia. Záleží však i na používaném oleji. Jeden z nejsilnějších karcinogenů se vyskytuje ve štávě vypečené z masa, kterou si lidé tak rádi vytírají z pekáčů. "Ve šťávě jsou heterocyklické aminy, látky podstatně více rakovinotvorné než glycidamid," varuje Ruprich.

SZÚ 22106
Velké dávky vitamínu C brzdí růst nádorů
BBC, ČTK, aa,In: Právo, s.11,Zpráva
ONKOLOGIE. VĚDA A VÝZKUM.
* Především při léčení agresivních nádorů se špatnou prognózou by se mohl uplatnit objev, že injekční podávání velkého množství vitamínu C poškozuje rakovinné buňky. Jiné studie upozorňují, že vysoké dávky antioxidantů mohou snižovat účinnost protirakovinných postupů - chemoterapie a radioterapie.

SZÚ 22107
Poštípání hmyzem může do těla zanést infekci : Co dělat po bodnutí
Pergl Václav,In: Právo, s.16,Článek
HMYZ.
* Při bodnutí je nutné odstranit žihadlo, vytlačit jed z rány a místo vpichu otřít čpavkem nebo octem a přiložit ledový obklad. Píchne-li nás do krku či úst, může dojít k rychlému otoku. To zmírní cucání ledu nebo zmrzliny. Bolestivost a svědivost pobodaných míst lze ovlivnit léky zmírňujícími alergické kožní projevy, například Fenistil gelem.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Archiv (chronologický)
 MF Dnes
 Lidové noviny
 Právo
 Večerník Praha
 Více z Tématu - Přehled tisku