Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 19.Leden 2009 Články 

Zdravotnické noviny uvádějí přehled událostí, které ovlivnily vývoj v oblasti zdravotnictví. Rok 2008 ve světovém zdravotnictví opět provázely spory týkající se reforem zdravotnických systémů i farmaceutického průmyslu. Výrazně se posunula legislativa týkající se výzkumu kmenových buněk v některých vyspělých zemích. Celý přehled následuje.

Leden

. Americký Nejvyšší soud zamítl odvolání dvou lobbistických skupin, bojujících o snazší přístup umírajících pacientů k experimentálním léčivům, která zatím nebyla schválena regulačními orgány. Spor probíhal od roku 2003.
. Evropská komise provedla neohlášenou kontrolu v několika velkých farmaceutických společnostech. Byla zaměřena především na nelegální smlouvy zneužívající patentové ochrany k omezování konkurence a oddalování nástupu generik. Kritiku obsaženou v předběžné zprávě o vyšetřování publikované v listopadu výrobci odmítají.
. Akcionáři slovenských soukromých zdravotních pojišťoven splnili své hrozby, že se obrátí na mezinárodní soudy, pokud jim bude zákonem omezen zisk ze zdravotního pojištění. Na podzim roku 2007 schválil slovenský parlament zákon, který zdravotním pojišťovnám zakázal od 1. ledna 2008 generování zisku. Vláda jakékoli odškodnění zdravotních pojišťoven odmítla, postup Penty dokonce premiér Robert Fico označil za vydírání.
. Při útoku v Somálsku 28. ledna zemřeli tři pracovníci mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic (Médecins sans frontieres). Organizace považuje útok ve městě Kismay za cílený. O život při něm přišlo pět lidí, tři z nich pracovali pro MSF - 52letý keňský chirurg Victor Okumu, 27letý francouzský logistik Damien Lehalle a 28letý řidič ze Somálska Mohamed Abdi Ali.

Únor

. Británie oznámila záměr omezit přístup do systému specializačního vzdělávání pro zájemce ze zemí mimo EU, což by mělo zlepšit šance absolventů britských lékařských fakult. Náměstek ministra vnitra pro otázky hranic a imigrace Liam Byrne prohlásil, že pro zájemce ze zahraničí bude podle vzoru Austrálie uplatňován systém bodování. Neevropští uchazeči mají šanci pouze v případě, že děkanáty, jež mají obsazování školicích míst na starost, nemohou nalézt žádného absolventa z evropských zemí, který by měl o konkrétní pozici zájem.
. Indonésie zaslala laboratoři Světové zdravotnické organizace (WHO) 12 vzorků viru ptačí chřipky. WHO musela zemi ubezpečit, že jí zajistí cenově dostupné vakcíny proti zmíněné nemoci. Země od srpna předcházejícího roku odmítala zasílat vzorky viru světovým laboratořím. Chtěla tak u bohatých států a výrobců léčiv získat záruky, které jí a ostatním rozvojovým zemím umožní přístup k levnějším vakcínám proti ptačí chřipce vyrobeným na základě vzorků, jež by Indonésie poskytla.

Březen

. Maďarský parlament 17. března zrušil poplatky ve zdravotnictví a školné, které byly spojené s vládními reformami. Očekávaný krok navrhla vláda poté, co se začátkem měsíce proti těmto platbám vyslovilo v referendu 83 % obyvatel. Pro změnu reforem dnes hlasovalo 199 zákonodárců, proti byl jeden, 149 se zdrželo. Voliči v referendu dotlačili socialisty řízenou vládu k tomu, aby omezila své ekonomické reformy, kterými chce modernizovat hospodářství a státní sektor.
. Americký Úřad pro kontrolu léků a potravin (FDA) zakázal používání heparinu prodávaného společností Baxter International. Důvodem byly stovky zpráv o potížích po aplikaci tohoto léku, které FDA obdržel. Problémy zahrnovaly například alergické reakce, zvracení nebo potíže s dýcháním. Počet úmrtí dosáhl 81. Vyšetřování postupně zjistilo, že v zásobách heparinu pocházejících z čínské továrny byl v 11 státech nalezen kontaminant v podobě chondroitin sulfátu. Vystopovat původce kontaminace mezi desítkami malých čínských dodavatelů nebylo možné. Velké problémy způsobila v celém světě i kontaminace mléčných výrobků melaminem a FDA následně v prosinci v Pekingu otevřel svou první zahraniční pobočku, aby mohl účinněji dohlížet na dodržování výrobních standardů v zemi.

Duben

. Německý parlament přijal podle některých odborníků eticky sporný zákon, který tamním vědcům usnadňuje výzkum kmenových buněk. Podle stávající německé legislativy totiž mohou být pro výzkum používány pouze lidské kmenové buňky z embryí vytvořených v zahraničí, a to před 1. lednem roku 2002. Nový zákon, který byl Bundestagem přijat poměrem hlasů 346 ku 228, toto datum posunul na květen roku 2007. V Německu je výzkum kmenových buněk stále velmi citlivé téma, důvodem jsou neetické medicínské pokusy, ke kterým docházelo během 2. světové války.
. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy ve čtvrtek 17. dubna slíbil "zásadní reformu" státních nemocnic, jejíž součástí bude také podpora spojování nemocnic ve větší celky. Změny se budou týkat více než milionu francouzských zdravotníků a měly by dát do rukou ředitelů nemocnic více pravomocí, například pokud jde o personální otázky, a také více provázat jejich platy s výsledky hospodaření. Francouzský prezident oznámil, že přijal "většinu návrhů" obsažených ve zprávě, kterou předložil bývalý ministr práce Gérard Larcher. Tato zpráva označuje za jeden z cílů vytvoření 300 právnických osob, které by nahradily asi tisícovku nemocnic existujících v současnosti.

Květen

. Britský parlament povolil vytváření smíšených embryí lidí a zvířat pro vědecké účely. Británie si tak zachová status jednoho ze světových lídrů ve výzkumu kmenových buněk. Kontroverzní metoda, založená na využití smíšených embryí, je zatím povolena ve Spojených státech, Jižní Koreji a Číně. Britští poslanci se postavili poměrem hlasů 336:176 proti dodatku zákona, který zakazoval experimenty s mezidruhovými embryi. Britský parlament zároveň rozhodl, že takto vytvořená smíšená embrya nikdy nesmějí být implantována žádné lidské bytosti ani zvířeti.

Červen

. Lékaři bez hranic odsuzují důsledky embarga na humanitární zdravotnickou pomoc v pásmu Gazy. Zdravotnické aktivity Lékařů bez hranic jsou zde výrazně omezovány v důsledku nedostatku paliv. Organizace považuje za neakceptovatelné, že humanitární pomoc a veřejný zdravotnický systém trpí kvůli této situaci. Od roku 2006 opakovaně odsuzuje zdravotnické a ekonomické dopady embarga. Červenec

. Třetí ze série stávek, které se konaly od začátku června v Rakousku na protest proti zamýšlené reformě zdravotnictví, tamní komora předčasně ukončila. Poprvé vstoupili rakouští lékaři do jednodenní stávky v polovině června, koncem měsíce zavřeli ordinace na dva dny. Třetí protest měl trvat tři dny a zúčastnit se jej mělo podobně jako předešlých akcí až 15 tisíc praktických a odborných lékařů.
. Soubor etických pravidel přijatý v květnu firmou AstraZeneca upravuje chování zaměstnanců na všech úrovních společnosti, ale je závazný i pro externí či dočasné spolupracovníky. . Kolumbijský prezident Alvaro Uribe přiznal, že při osvobozování rukojmí, mezi nimiž byla i politička Ingrid Betancourtová, vojáci zneužili symbol Červeného kříže. Případ vyšel najevo na základě záznamu, který uveřejnila stanice CNN, zachycující jednoho z vojáků, který má na oblečení znak Červeného kříže. Podle stanice byl podobně označen i vrtulník. Země tak pravděpodobně porušila Ženevské konvence. Podle Uribeho nebylo použití předem domluveno a bylo tak pouhým selháním jednoho z vojáků, který si prý na poslední chvíli připevnil na oblečení symbol humanitární organizace, neboť se obával o život.
. Dvě společnosti patřící mezi největší kalifornské zdravotní pojišťovny souhlasily v polovině července se zaplacením pokut v celkové výši 13 milionů dolarů a chystají se také obnovit neoprávněně vypovězené pojistné smlouvy u dvou tisícovek klientů.

Srpen

. Přijetí institutu předpokládaného souhlasu s dárcovstvím orgánů bylo po průzkumu veřejného mínění ve Walesu tamní vládou zamítnuto. Ve Walesu mohou být orgány pro transplantace odňaty pouze v případech, že umírající byl registrovaný dárce nebo jeho rodina neměla proti užití orgánů k transplantaci námitky. Navzdory všeobecně známému nedostatku orgánů na transplantaci však většina Velšanů z různých důvodů nesouhlasí s návrhem na "předpokládaný souhlas", a tak závěrečná zpráva o tomto průzkumu nepovede ke změně zákona.
. Mexický nejvyšší soud potvrdil platnost zákona, který v hlavním městě povoluje provádění potratů do 12. týdne těhotenství. Proti rozhodnutí Nejvyššího soudu se ostře postavila katolická církev, která má v zemi velmi významný vliv. Církev dokonce vyhlásila smutek a její představitelé se nechali slyšet, že "ve jménu milionů obětovaných dětí" znásobí svou aktivitu v oblasti protestů proti legalizaci interrupcí.

Září

. Po mnoha letech Evropský soudní dvůr vydal rozhodnutí ve sporu mezi řeckým distributory léčiv a společností GSK, kterým upřesnil pravidla pro zamezení paralelních dovozů léčiv v rámci EU. Evropský soudní dvůr výslovně konstatoval, že zastavení dodávek dlouholetým klientům nemůže být zdůvodněno tím, že tento zákazník část obdržené dodávky exportuje do jiného členského státu EU. Dominantní subjekt je sice oprávněn k tomu, aby se rozumně a přiměřeně bránil ohrožení svých hospodářských zájmů způsobenému požadavky odběratelů zboží určeného z podstatné části pro paralelní export, nicméně v daném případě porušila společnost GSK AEVE závazné právo Evropské unie. Ačkoli Evropský soudní dvůr konstatoval zneužití dominantního postavení na trhu společností GSK AEVE, podle analýz prakticky usnadňuje postup farmaceutických společností proti paralelním obchodníkům.
. První farmaceutickou společností, která odhalí platby, jež míří k americkým lékařům za konzultace a další spolupráci, bude Eli Lilly. Svoji otevřenou internetovou databázi plateb lékařům plánuje spustit již ve druhé polovině roku 2009.

Říjen

. Nositeli Nobelovy ceny za lékařství a fyziologii se stali dva francouzští vědci, kteří objevili virus HIV, a německý vědec, který odhalil virus odpovědný za vznik rakoviny děložního čípku. "Letošní laureáti objevili dva nové viry a přispěli tak významnou měrou ke zlepšení zdravotního stavu lidí po celém světě," prohlásil člen komise pro udělování Nobelovy ceny Jan Andersson.
. Austrálie oznámila záměr otevřít v Indii pět zkouškových center pro tamní lékaře. Chce tak zabránit masovým a nekontrolovaným náborům indických lékařů do svých nemocnic, jimiž mnohá australská zdravotnická zařízení reagovala na neustále se prohlubující nedostatek lékařů v zemi.
. Britské ministerstvo zdravotnictví rozeslalo nadacím primární péče dopis, v němž žádá, aby nadace informovaly o tom, jakým způsobem rozhodují o financování nových léčiv a terapií.
. Spolková lékařská komora v Německu přivítala skutečnost, že připravovaný zákon o genetických testech vyžaduje kvalifikovanou lékařskou poradu před testem i po něm. Zákon má také zaručit, aby nikdo nebyl kvůli výsledku diskriminován. Lékaři žádají i uzákonění práva odmítnout testy. Problematické jsou zatím v této souvislosti nejasné předpisy o požadované kvalifikaci lékařů.

Listopad

. Stávkovaly tisíce lékařů zaměstnaných ve státních nemocnicích v Kosovu. Protestují proti pracovním podmínkám a nedostatečným platům. Mluvčí jejich odborové organizace tvrdí, že stávka má pokračovat tak dlouho, dokud jim vláda nevyhoví (včetně požadavku na zvýšení platů o 50 %).

Prosinec

. Lékaři předepisující nákladné léky jsou podle nového německého předpisu povinni konzultovat preskripci s jiným specialistou. Pokud lékař nesouhlasí s názorem druhého odborníka, musí své stanovisko před pojišťovnou zdůvodnit a případně počítat s jejími finančními požadavky.
. Celní orgány zemí Evropské unie zabavily v rámci první koordinované kampaně proti ilegálním lékům více než 34 milionů tablet. 17. prosince to oznámili představitelé Evropské komise. Akce s názvem "MEDIFAKE" byla zahájena v polovině října a při hledání falešných antibiotik či nejrůznějších léků proti bolesti, rakovině, malárii, cholesterolu a dalším došlo i k zadržení největšího úlovku falešných léčiv, když bylo na bruselském letišti zachyceno 2,2 milionu tablet - 600 tisíc falešných antimalarik a 1,6 milionu léků proti bolesti.

12.1.2009
Zdroj:Zdravotnické noviny


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články