Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 03.Březen 2009 Přehled tisku 

Na téma veřejné zdraví a práce hygienické služby (Hospodářské noviny, Lidové noviny, Mladá fronta Dnes, Právo). Zpracováno ve spolupráci s knihovnou Státního zdravotního ústavu.

SZÚ 22853
Vyrobíme kmenové buňky z "obyčejných"?
ač,In: Hospodářské noviny, s.6,Článek
KMENOVÉ BUŇKY. VĚDA A VÝZKUM.
* Vědeckým týmům vedeným Keisukem Kajim a Andrásem Nagyem se podařilo získat kmenové buňky "přeprogramováním" buněk setřených z kůže pacientů. Doktor Kaji agentuře Reuters řekl, že tento výzkum představuje krok k praktickému využití "přeprogramovaných" buněk v medicíně, který by mohl eliminovat potřebu použití lidských embryí jako zdroje kmenových buněk a mohl by také pomoci porozumět určitým nemocem a při testování léků. (viz též Lidové noviny, s.17)

SZÚ 22854
Vědci zakroutili chřipce krčkem : Odhalili slabinu viru, který každým rokem usmrtí asi čtvrt milionu lidí
Petr Jaroslav,In: Lidové noviny, příl. Věda, s.17,Článek
INFEKCE VIROVÁ. VĚDA A VÝZKUM.
* Hned dva vědecké týmy nezávisle na sobě objevily protilátky na široké spektrum chřipkových virů. Zabraly by proti viru "španělské chřipky", který v letech 1918 a 1919 zabil asi 50 milionů lidí. Neodolala by jim ani současná "ptačí chřipka" vyvolaná virem H5N1. Práce obou týmů otevírá nové možnosti v boji proti chřipce. Vakcína, která by navozovala tvorbu protilátek vůči "krčku" hemaglutininu chřipkového viru, by chránila dlouhodobě. Protilátky lze vyrobit do zásoby a bez větších problémů je dlouhodobě skladovat. Pokud by propukla pandemie smrtící chřipky, mohli by lékaři podávat nemocným "univerzální" protilátky spolu s léky, jež hubí chřipkové vity.

SZÚ 22855
Astma přeskakuje z obrazovky
čtk,In: Lidové noviny, příl. Věda, s.17,Zpráva
DĚTI A MLÁDEŽ. ZDRAVÍ. ŽIVOTNÍ STYL.
* Dětem, které tráví mnoho času před televizorem, hrozí podle studie britských vědců mnohem víc než ostatním dětem nebezpečí, že onemocní astmatem. Mezi dětmi, které se dívaly víc než dvě hodiny denně na televizi, byla četnost výskytu astmatu prakticky dvojnásobná. Znovu se tak potvrzuje, že sedavý způsob života a nedostatek cvičení negativně ovlivňuje vývoj dýchacího systému.

SZÚ 22856
Voda v PET lahvi s příchutí ropy
Lázňovský Matouš,In: Lidové noviny, příl. Věda, s.17,Článek
PITNÁ VODA. ODPADY. ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ.
* Každá láhev jako by ze čtvrtiny obsahovala ropu, říká vědec, který spočítal energetickou náročnost balené vody. Najdou se samozřejmě rozdíly. Výroba lahví může probíhat různými technologickými postupy. V poslední době se například ve větším množství vyrábějí lehčí PET lahve s tenčími stěnami, jejichž produkce je levnější. Přesto se na obaly ročně spotřebuje přibližně 50 milionů barelů ropy.

SZÚ 22857
Pravda a mýty o jogurtech
Minksová Barbora,In: Lidové noviny, příl. Zdraví, s.III,Článek
POTRAVINY. VÝŽIVA.
* Mezi lidmi koluje spousta nepravdivých informací o tom, co smí obsahovat jogurt. Zavádějící mohou být například zprávy o škrobu. Kde je tedy pravda?

SZÚ 22858
Přátelské bakterie: probiotika
Minksová Barbora,In: Lidové noviny, příl. Zdraví, s.III, IV,Rozhovor
POTRAVINY. VÝŽIVA. ZDRAVÍ.
* Řada kampaní upozorňuje veřejnost na to, že je potřeba přijímat probiotika. O tom jaký vliv mají na zdraví, jsme hovořili s docentem Pavlem Kohoutem, gastroenterologem a vedoucím Centra výživy ve Fakultní Thomayerově nemocnici.

SZÚ 22859
Pivo zvyšuje imunitu
čtk,In: Lidové noviny, příl. Zdraví, s.IV,Zpráva
ZDRAVÍ.
* Účinky pití piva na lidské zdraví se zkoumají už dlouho. Pití piva může údajně nejen pozitivně ovlivnit stres, ale také počet bílých krvinek u člověka, a tedy i jeho obranyschopnost. Pivo však představuje riziko zejména pro časté pijáky. Málokdo si uvědomuje, že půllitr dvanáctistupňového piva přepočteno na stoprocentní líh odpovídá zhruba jednomu velkému panáku. Pití velkého objemu nápoje zatěžuje srdce, může se zbytnit levá srdeční komora. Důsledkem je nepravidelný srdeční rytmus a riziko srdečního selhání.

SZÚ 22860
Smutné prvenství Prahy: nejvíce rakoviny prsu
Zvěřinová Alena,In: MF Dnes, s.C1,C2,Článek
ONKOLOGIE. PREVENCE. ZDRAVOTNICKÁ STATISTIKA. ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ.
* Každý rok zjistí lékaři rakovinu prsu u více než pěti tisíc Čechů a Češek. Tomuto nejčastějšímu nádorovému onemocnění žen podlehnou každý rok zhruba dva tisíce obyvatel. Nechvalný primát přitom má ve výskytu této zákeřné nemoci už po celá desetiletí hlavní město. Naopak nejnižší výskyt v republice je v Moravskoslezském kraji. Se znečištěným životním prostředím nebo s nevhodným životním stylem tedy zvýšený výskyt nádorů prsu zřejmě přímo nesouvisí. Odborníci to přičítají spíš lepší dostupnosti diagnostických přístrojů.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Archiv (chronologický)
 MF Dnes
 Lidové noviny
 Právo
 Večerník Praha
 Více z Tématu - Přehled tisku