Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 24.Duben 2009 Články 

jsou naopak cestou, jak prohloubit dopady ekonomické recese na resort zdravotnictví. Tvrdí to Česká lékařská komora (ČLK). Kritizuje tak ministerský návrh zákona, který by měl podle ministerstva zmírnit dopady krize na české zdravotnictví. Ministerský návrh zákona není žádným protikrizovým opatřením, ale právě naopak cestou, jak zavléci české zdravotnictví v roce 2010 do závažných ekonomických problémů, píše se v prohlášení ČLK.

ČLK kladně hodnotí navrženou změnu metodiky stanovení maximální ceny léku. Dosavadní systém totiž umožňoval, aby maximální cena v ČR byla i třeba druhou nejvyšší v rámci EU. Maximální cena léku sice ovlivňuje pouze minimálně výdaje veřejného zdravotního pojištění, ale má dopad na výši doplatků pacientů za léky. Stanovení maximální ceny léku v ČR jako průměr tří nejnižších cen v rámci EU je zlepšením.
ČLK zásadně odmítá navržené změny způsobu určování maximální úhrady léku z veřejného zdravotního pojištění. Již téměř deset let se ČR snaží uplatňovat zásadu, že za léky by zdravotní pojišťovny neměly platit vyšší cenu, než je nejnižší cena v rámci EU. Nyní v čase ekonomické recese přichází ministerstvo s „protikrizovým návrhem“, aby pojišťovny za léky platily nikoliv cenu nejnižší, ale cenu odpovídající průměru tří nejnižších cen v rámci států EU. Tato průměrná cena bude zákonitě vyšší, než cena nejnižší.
Návrh změn ve stanovování maximálních cen léčiv a výše jejich úhrady z veřejného zdravotního pojištění by měl dle důvodové zprávy zajistit finanční stabilitu zdravotnictví. Předložený návrh jako celek však tomuto zadání neodpovídá. Jeho schválení by naopak vedlo ke zvýšení výdajů zdravotních pojišťoven za léky oproti současnému stavu, a to za rok minimálně o 2,5 miliardy Kč.
Z výše uvedených zásadních důvodů ČLK požaduje, aby byla tato část návrhu vzata předkladatelem zpět. Požadujeme vypracování návrhu zcela nového, který by odpovídal deklarovanému smyslu novely zákona, tedy racionalizaci výdajů za léky, snížení veřejných výdajů a zajištění finanční stability. Předložený návrh novely zákona naopak předmětné výdaje výrazně zvyšuje a ČLK jej tedy musí odmítnout jako celek. Z toho důvodu tedy ČLK zatím nepředkládá ke špatně koncipovanému textu žádné pozměňovací návrhy. Odborníci ČLK jsou v této věci připraveni s Ministerstvem zdravotnictví ČR spolupracovat.

Pokud bude schválen tzv. Protikrizový balíček zaplatí stát za jednoho svého pojištěnce v období do konce roku 2010 o 516,- Kč (1 416 – 900) méně, než kolik by zaplatil při jeho neschválení. Při celkem 6 milionech pojištěnců, za které platí pojistné stát (děti, důchodci, nezaměstnaní…) ochudí schválení tzv. Protikrizového balíčku české zdravotnictví do konce roku 2010 minimálně o 3,1 mld. Kč. Vzhledem k očekávanému nárůstu nezaměstnanosti a tedy zvýšení počtu tzv. státních pojištěnců na cca. 6,1 mil. osob, byla by skutečná ekonomická ztráta ještě větší.
Zvýšení plateb státu za tzv. státní pojištěnce v 2. pololetí roku 2009 a tedy zmírnění negativních dopadů zákona č. 261/2007 Sb. o stabilizaci veřejných rozpočtů na zdravotnictví, je žádoucí. Cenou za schválení tzv. Protikrizového balíčku v navrhovaném znění a za zvýšení příjmů v roce 2009 o 1,8 mld. Kč, by však bylo snížení příjmů systému veřejného zdravotního pojištění v roce 2010 o 4,9 mld. Kč, což je nepřijatelné.

Výsledkem přijetí návrhu by bylo v období do konce roku 2010 zvýšení výdajů zdravotních pojišťoven za léky o cca. 2,5 miliardy Kč, v důsledku změn v systému stanovení jejich úhrady ze zdravotního pojištění, a zároveň snížení příjmů systému veřejného zdravotního pojištění o minimálně 3,1 miliardy Kč, v důsledku opětovného zmrazení plateb státu za tzv. státní pojištěnce.

Česká lékařská komora se bude snažit prosadit zásadní změny v návrhu, a pokud neuspěje, bude se poté snažit v Poslanecké sněmovně zablokovat schválení zákona, který by ohrozil ekonomickou stabilitu systému veřejného zdravotního pojištění a tím i dostupnost kvalitní zdravotní péče pro občany ČR v roce 2010.

23.4.2009
Zdroj: Tiskové prohlášení ČLK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články