Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 27.Duben 2009 Články 

Svět se obává další smrtelné epidemie. Po ptačí chřipce se nyní objevila její nová, zmutovaná verze s názvem H1N1. Dostala jméno prasečí chřipka. Největší škodu zatím toto onemocnění, projevující se nejdříve jako běžná chřipka, napáchalo v Mexiku. Tamní úřady evidují již 86 mrtvých, podezření také trvá u více než 400 z původních zhruba 1300 prověřovaných případů.

I když se smrtelné případy prasečí chřipky zatím vyskytly jenom v Mexiku, nemoc se šíří dál. Asi dvacítku infikovaných oznámily Spojené státy. Prvních šest případů včera potvrdila i Kanada. Na Novém Zélandu v karanténě skončila skupina studentů, která se v sobotu z Mexika vrátila. V ČR ani v dalších zemích Evropské unie zatím žádný případ nové nákazy evidován není. Podezření ale zůstává nejméně v jednom případě ve Francii a u několika Španělů. Světová zdravotnická organizace (WHO) navíc již varovala, že by onemocnění mohlo přerůst v globální pandemii.
H1N1 je stejný druh, který u lidí způsobuje obyčejnou sezonní chřipku, nová verze je však kombinací prasečího, ptačího a lidského viru. V současnosti proti tomuto typu není k dispozici žádná vakcína, zatím není jasné ani to, jak efektivní budou vakcíny, které jsou nyní k dispozici.
Česká republika zatím žádné zpřísněné opatření nevyhlásila. Odborníci se ale na příchod prasečí chřipky připravují: vznikají letáky s informacemi o nemoci - jak se nákaza rodí, jak vypadají příznaky a jak se mají lidé před chřipkou chránit. Informační letáky budou viset například i na letištích.
„Lidé, kteří k nám z ohrožených zemí přicestují, budou informováni o nemoci. Ti, kteří budou cítit akutní chřipkovou nákazu, budou vyzváni k okamžité návštěvě lékaře,“ popsal náměstek ministryně zdravotnictví a hlavní hygienik Michael Vít.
Podle jeho slov je také možné, že bude zřízen zpřísněný zdravotnický dozor nad lidmi, kteří mají chřipkové příznaky a přicestovali z ohrožených zemí. V současné době není ani zakázáno vycestovat do Mexika či některých amerických států.
Podle Víta je pravděpodobné, že ve chvíli, kdy se prasečí chřipka dostane do Evropy, objeví se i v České republice. „Musíme celou situaci brát vážně.“ Pokud se nemoc bude šířit stejně rychle jako doposud, bude skutečně možné mluvit o pandemii.
O tom, jak si poradit s prasečí chřipkou, budou v nejbližších dnech jednat i světoví experti. „Věřím, že svět je mnohem, mnohem lépe připraven na řešení podobných situací, než tomu bylo kdykoliv předtím,“ uvedl jeden z představitelů WHO. Organizace proto připravila zásoby účinného léku Tamiflu. Stejně jsou na tom podle WHO i jednotlivé státy.
Mexická vláda nařídila dočasně zavřít školy, v hlavním městě přestala fungovat i většina barů a restaurací. Ruší se sportovní a kulturní akce.
Školy podle včerejších informací zůstaly otevřené v New Yorku, kde podle vyjádření starosty města Michaela Bloomberga onemocnělo osm dětí. Podle prezidenta Baracka Obamy by na vypuknutí epidemie měla přijít „aktivní a agresivní“ odpověď. Preventivní opatření přijala i řada asijských zemí.

27.4.2009
Zdroj: Lidové noviny


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články