Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 28.Duben 2009 Články 

Zamezit šíření prasečí chřipky, která podle zpráv v Mexiku usmrtila 149 osob, už není možné a zdravotníci po celém světě se nyní snaží ochránit obyvatelstvo svých zemí před nejvážnějšími důsledky, konstatovala v pondělí Světová zdravotnická organizace. Světová zdravotnická organizace zvýšila v pondělí hrozbu pandemie na 4. Nejvyšší stupeň je 6, ten znamená globální pandemii.

Činitel Světové zdravotnické organizace potvrdil, že virus se přenáší mezi lidmi, ale zdůraznil, že se virus rychle nerozšířil od nakažených pacientů do komunit. Téměř všichni pacienti, nakažení touto nemocí, nedávno cestovali do Mexika a nikdo mimo Mexiko na prasečí chřipku dosud nezemřel.
Světová zdravotnická organizace nedoporučila uzavření hranic ani omezení cestování s tím, že taková opatření by byla neefektivní a nezabránila by šíření viru, avšak vyvolala by velké potíže.
Náměstek generálního ředitele Světové zdravotnické organizace dr. Keiji Fukuda uvedl, že jeho organizace nedoporučuje, aby globální farmaceutické společnosti přesunuly své výrobní kapacity od výroby vakcín proti mírnější sezónní chřipce na výrobu vakcín proti prasečí chřipce. Poukázal na to, že na jižní polokouli právě začíná období sezónních chřipek. Vyvinout vakcínu proti prasečí chřipce by trvalo čtyři měsíce až půl roku.
Spojené státy zaznamenaly asi čtyřicet případů prasečí chřipky v pěti amerických státech. Nikdo v USA nezemřel, i když úřady varují, že se situace může zhoršit. Americké úřady naléhají na občany, aby nepodlehli panice.
Komisař Evropské unie pro zdravotnictví doporučoval v pondělí, aby Evropané odložili cesty do USA a do Mexika, které nejsou nutné, a američtí činitelé doporučili, aby Američané necestovali do Mexika.
Skotská ministryně zdravotnictví Nicola Sturgeon potvrdila, že v Británii byly identifikovány první případy prasečí chřipky. Dva lidé v městečku Airdrie nedaleko Glasgow, kteří se nedávno vrátili z Mexika, byli nakaženi tímto virem a sedm dalších osob, které s nimi byly v kontaktu, projevují mírné příznaky prasečí chřipky, uvedla Sturgeonová. Jiný případ byl zaznamenán v Manchesteru.
Španělské ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že ve Španělsku má prasečí chřipku jeden mladý Španěl, který nedávno navštívil Mexiko a 17 dalších lidí lékaři sledují. Španělský ministr zahraničí Trinidad Jimenez uvedl, že muž reaguje pozitivně na léčbu a jeho situaci není vážná.
Ve Washingtonu uvedl prezident Barack Obama, že případy prasečí chřipky jsou důvodem k znepokojení, nikoliv k panice. Spojené státy zavedly "nemocniční kontrolu" na hranicích s Mexikem, imigrační úředníci se cestujících dotazují na "horečku a nemoc".
Obavy z pandemie prasečí chřipky vedly k výrazné nervozitě na globálních finančních trzích. Akcie leteckých společností a firem vydělávajících na turismu v pondělí poklesly. Dolar poklesl na dosud nejnižší hodnotu vůči juanu a mexické peso pokleslo asi o 3 procenta. Naopak stouply akcie farmaceutických společnosti a výrobců lékařských rukavic.

28.4.2009
Zdroj: Britské listy


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články