Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 13.Duben 2011 Články 

Osmnáct let odloučené jsou české a slovenské zdravotnictví. Jak si stojí vedle sebe? Slovenské zdravotnictví je v současné době v minusu více než 200 milionů eur. Do výše 150 milionů vyšplhal dluh zdravotnických zařízení, padesátimilionový schodek pak vykázala slovenská Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Schopnost splácet nové půjčky se omezuje a dřívější pohledávky se nesplácejí dle dohod. Do zdravotnického systému přitom ročně nateče 3,57 miliardy eur a odvod na státního pojištěnce je na úrovni 4,32 procenta. Podle slovenského ministerstva zdravotnictví jsou na vině neefektivní hospodaření jednotlivých zařízení, předražené nákupy nového vybavení a nevyvážený systém plateb za výkony.
Pro platby za výkony totiž neexistují téměř žádná pravidla. Například fakultní nemocnice dostávají za standardní lékařské výkony mnohem více peněz než menší nemocnice. Naopak závažné diagnózy a s nimi související náročné výkony jsou vysoce podhodnocené. Rázné řešení je na spadnutí.


Ministerstvo zdravotnictví chystá řadu opatření s cílem stabilizovat systém a postupně změnit charakter slovenského zdravotnictví. K naplnění obecných závazků o transparentnosti a efektivnosti mají posloužit následující kroky:

* Do konce roku 2011 transformovat nemocnice na akciové společnosti.
* Redukce fondu lůžek.
* Zavést elektronické zdravotnictví.
* Zvýšení platby za státní pojištěnce.
* Zavedení DRG – platba za diagnózu.
* Zavedení limitu spoluúčasti u doplatků na léky.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví narostly doplatky za léky mezi lety 2002 až 2009 o 170 procent. Proto od 1. dubna 2011 platí, že důchodce doplatí na léky maximálně 45 eur za čtvrtletí, osoba zdravotně postižená pak 30 eur. Plány ministerstva zdravotnictví mají v konečném součtu přinést úsporu až 360 milionů eur.

Zmiňované návrhy ovšem kritizují slovenští lékaři a opoziční politici. Předák strany SMER- SD Robert Fico označil vládní plány za „absolutní rozvrat zdravotnictví“. Dle lékařů jde o přípravu na privatizaci zdravotnictví, včetně nemocnic a VšZP, a obávají se dalších kroků zdravotních pojišťoven. Pojišťovnám totiž bylo od srpna 2011 nově dovoleno vytváření zisku a tvorba finančních rezerv.
Zdravotníci protestovali 23. březena akcí „Červeno-biely deň protestu“. Slovenské televizní stanice uvedly, že protest úplně zapadl.

V prekérní situaci se od 1. dubna ocitlo několik set lékařů-specialistů, jimž největší slovenské pojišťovny – VšZP a Dôvera – neprodloužily smlouvu. V ohrožení se tak podle Slovenské lékařské unie specialistů (SLUS) octne až 150 000 pacientů.
Kromě velkého zadlužení zdravotnických zařízení a největší zdravotní pojišťovny jsou však problematické i vztahy mezi lékařskými organizacemi, soukromými lékaři a pojišťovnami a také lékařskými organizacemi a ministerstvem zdravotnictví. Slovenští lékaři však akci typu „Děkujeme, odcházíme“ nechystají.

9.4.2011
Zdroj: Medical Tribune


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články