Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 19.Duben 2011 Články 

Lékaři odmítají, aby jim mohly zdravotní pojišťovny bezdůvodně vypovědět smlouvu. Počítá s tím přitom návrh zdravotnické reformy, kterou v sobotu České lékařské komoře (ČLK) představil na konferenci v Průhonicích u Prahy ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP09).


Lékařům se také nelíbí, že by poplatky vybrané od pacientů připadly zdravotním pojišťovnám, reformu označili za nespravedlivou.

„Nesouhlasíme s posilováním zdravotních pojišťoven na úkor zdravotníků a pacientů,“ řekl dnes prezident komory Milan Kubek. Pokud by prý mohly pojišťovny bezdůvodně vypovědět lékařům smlouvu, ocitli by se soukromí lékaři v obrovské existenční nejistotě a báli by se jakkoliv vystoupit proti pojišťovně.

Komora také protestuje proti tomu, že by poplatky od pacientů nepřipadaly doktorům, ale zdravotním pojišťovnám. Podle Kubka totiž poplatky jen kompenzují pokles plateb od pojišťoven. Lékaři odmítli i návrh, podle nějž by si mohly pojišťovny zřizovat vlastní zdravotnická zařízení.

Šéf ČLK navíc kritizoval to, aby se za návštěvu u specialisty bez doporučení praktického lékaře platilo 200 korun. Podle něj pro to není žádný důvod, protože práce praktika i specialisty je přibližně stejně drahá. Rozdíl ve výši poplatku by prý vedl jen k tomu, že by nemocní radši ke specialistům nechodili.
Reklama

Reforma by měla platit od příštího roku. Počítá třeba se stanovením toho, na co má pacient nárok z pojištění a co už by si měl platit sám. Poplatek za návštěvu specialisty bez doporučení praktika by se měl navíc zvednout z 30 na 200 korun. U jiného než svého praktického doktora by pak pacient měl místo 30 platit 90 korun.

„Přijetí zákonů nepřinese úspory, ale vyšší výdaje na jiné činnosti než léčení,“ zaznělo také na dnešní konferenci. Podle Kubka může reforma najít širší podporu veřejnosti, jen pokud bude spravedlivá. Jako příklad nespravedlivosti uvedl, že ačkoliv se stále zvyšují doplatky pacientů za léky, kvůli zvýšení sazby DPH v příštím roce přijde zdravotnictví o čtyři miliardy korun.

17.4.2011
Zdroj: ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články