Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 02.Květen 2002 Články 

Také Svaz pacientů podporuje zrušení povinného členství v komorách. Parlamentní strany podporují Ratha proti ODS, až na komunisty, jejichž vyjádření k celé věci jsem dosud nezaznamenal. Poslanci Markovi Bendovi se podařilo celou věc kolem zrušení povinného členství značně zpolitizovat ...

Česká lékařská komora, respektive její vedení představované prezidentem Rathem je zcela kontroverzní ke stanovisku ODS. Ostatní dvě komory Stomatologická a Lékárnická jsou ve svých postojích zdrženlivější. Stomatologická komora se snaží být věcná a snaží se vyhnout zbytečným emocím, Její stanovisko uvádíme na jiném místě našich stránek.
Podle výsledků průzkumu agentury Inres - Sones se většina lékařů domnívá, že by členství v České lékařské komoře mělo být dobrovolné; na rozdíl od vedení komory podporuje povinné členství jen třetina jejích členů. V průzkumu agentury INRES-SONES z loňského prosince se pro nepovinné členství vyslovilo 54,4 % lékařů, zatímco pro povinné 32,7 %. Počet zastánců dobrovolného členství podle výzkumu stoupl oproti stejnému průzkumu z roku 1996 o sedm procent.
Na rozdíl, od většiny členů ČLK se ministr zdravotnictví Bohumil Fišer domnívá, že "Povinnost členství, ač je světově uznávaným pilířem komor, se stává v návrhu ODS pouhou zástěrkou a pravá podstata směřuje k tomu, že komorám bude odejmuta pravomoc udílet licence k výkonu povolání a dozírat nad vlastní profesí". Problém podle Fišera je v tom, že návrh ODS neříká, kdo dosavadní kompetence komor převezme. Podle ministra by tak vznikla situace, že v Česku nebude zákonná autorita, která by licence vydávala a ověřovala připravenost jednotlivých zdravotnických zařízení k poskytování péče.
Zrušení povinného členství podporuje také Svaz pacientů, který ve svém stanovisku mimo jiné uvádí, že od roku 1996 a má bohaté zkušenosti s vyřizováním stížností pacientů poškozených při poskytování zdravotní péče. Svaz uvádí, že ve většině stížností se opakuje jedno téma: neetické, nemorální a často neodborné jednání lékařů. Stížnosti poslané ČLK končí v naprosté, ale naprosté většině maximálně přidělením jednacího čísla. Tak možná jedna ze 100 stížností je vyřízená odpovědí, že došlo k pochybení lékaře. Systém kdy pochybení řeší pachatel je absurdní. Diskriminace a výsměch pacientovi jsou nabíledni.
Dalším zdrojem poškozování práv pacientů jsou podle stanoviska Svazu pacientů soudní znalci, kteří v souvislosti se svým povinným členstvím v komorách nesmějí v podstatě vydávat posudky, které by byly proti jejich kolegům. S výjimkou několika závažných trestních řízení neznáme žádný posudek, který by byl ve prospěch pacienta.
Představitelé všech tří komor využívají tyto ze zákona zřízené instituce jen pro ochranu zájmu svých členů a to se ani netají s takovým názorem, uvádí Svaz pacientů. Pacienti nemají ze zákona žádnou instituci, která by chránila jejich zájmy. Pacienti mají pouze svá občanská sdružení.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články