Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 07.Březen 2001 Články 

předložil Svaz pacientů ČR (SOP). Představitelům SOP zejména vadí, že nový návrh chce absolutně vyřadit účast sdružení a odborů na organizaci zdravotnictví a ponechat jen práva profesním organizacím lékařů. Dále SOP tvrdí, že návrh je protiobčanský, a že je to pokus o odstranění občanské společnosti z rozhodování ve zdravotnictví, což je mimo jiné v rozporu i s Lublaňskou chartou z roku 96, ke které se Česká republika dodatečně přihlásila. Celý text následuje.

Titl.
všem občanským organizacím působícím ve zdravotnictví

Vaše značka: .
Vyřizuje: .
Naše značka: Svaz-VP MZ-41
Dne: 6.3.2001
Vyřizuje:


Vážení přátelé,

v příloze Vám zasíláme připomínky k návrhu zákona o zdravotní péči. Vzhledem k tomu, že jsme na několika místech zjistili značné nedostatky nebo jiný úmysl tvůrců předlohy, než je soulad s ústavním pořádkem nebo jinými platnými zákony a také v rozporu s demokratickými principy obracíme se na Vás o maximální vzájemnou podporu těmto požadavkům a jsme připravení obdobně vyjádřit podporu požadavkům, které jste zpracovali.

Prosíme, abyste těmto připomínkám věnovali zvýšenou pozornost a podpořili tak klíčovou změnu ve zdravotnické legislativě.

Jde především o to, že má být i tímto návrhem zákona zrušen zákon č.20/1966 Sb., který je jedinou normou upravující jakž tak například účast sdružení a odboru na organizaci zdravotnictví. Nový návrh chce absolutně vyřadit tyto subjekty z organizace zdravotnictví a ponechat jen práva profesním organizacím lékařů.
Je nutno říci, že návrh je protiobčanský a je to pokus o odstranění občanské společnosti z rozhodování ve zdravotnictví, což je mimo jiné v rozporu i s Lublaňskou chartou z roku 96, ke které se Česká republika dodatečně přihlásila.

Prosíme, využijte všech zákonných prostředků k prezentaci nutnosti změny návrhu zákona o zdravotní péči.

Děkujeme za pochopení a spolupráci.


S pozdravem
Luboš OLEJÁR
předseda

Svaz pacientů ČR
sídlem Osadní 13, 170 00 Praha 7
Tel./fax: 02 - 5721 5757, E-mail: pacienti@pacienti.cz
Kancelář ČT: Sokolská 32, Praha 2
Tel. 02- 2426 6666, E-mail: info@pacienti.cz
www.pacienti.cz



Připomínky
k návrhu zákona o zdravotní péči.
____________________________________________

Text:

§12, odst.3)
Domníváme se, že jako povinnost lékařů primární péče (s výjimkou ženských lékařů) by mělo být stanoveno také zajištění pohotovostní služby pro občany, kteří si lékaře zvolí v daném spádovém území. Upozorňujeme v této souvislosti, že taková praxe je běžná v zemích EU a je rovněž aplikována i např. na Slovensku. V důsledku uložení této povinnosti se sníží nároky na organizaci pohotovostních lékařských služeb (ve srovnání s dosavadním pojetím, kdy jsou tyto služby organizovány okresními úřady).


§19
Navrhujeme do uvedeného ustanovení doplnit spojení "zajištění důstojného života".


§23, odst, 5)
nahradit spojení "…včasném vyrozumění…" slovem "…souhlasu…"

Zdůvodnění: Jistě by docházelo k situacím, že nemocnice vyrozumí člena rodiny o ukončení hospitalizace a nemohoucího pacienta vysadí např. před bytem, kde nikdo není a pacient by tak seděl nebo ležel bez jakéhokoliv zajištění do doby, než ze zaměstnání nebo služební , zahraniční cesty se vrátí člen rodiny.


§48, odst. 1), písm. c) - zásadní změna v přístupu je nutná !
Nové znění textu:
c) "na přístup ke zdravotnické dokumentaci vedené o jeho osobě a záznamům, které se vztahují k jeho nemoci, na stejnopis (kopii) zdravotnické dokumentace nebo její části jednou za kalendářní rok bezplatně, jinak kdykoli za přiměřenou úhradu nepřevyšující náklady nezbytné na pořízení stejnopisu (kopie)."


Zdůvodnění: Táto změna je oproti návrhu nezbytně nutná, jinak Česká republika umožní diskriminovat práva pacientů svévolným rozhodováním lékařů o tom co pacientovi sdělí nebo nesdělí. Je nepřípustné zákonem umožnit nerovnocenné postavení vztahu lékař - pacient, zdravotnické zařízení pacient. Zákon musí dát rovná práva poskytovatelům zdravotní péče i spotřebitelům zdravotní péče.

Také je nepřípustné lékařům a zdravotnickým zařízením zavádět fízlovský systém do evidence pacienta. Prostě je nepřípustné, aby se dotčená osoba nemohla všechno dozvědět co je o ní vedeno. Pokud v dokumentaci pacienta je uvedená třetí osoba, dotčená osoba to musí vědět, jinak by se zdravotnictví stalo systémem udávačů a tím by opět byly pošlapaná práva dotčeného pacienta na řádnou obranu před případným nařčením , sdělením polopravdy, nepravdy což jistě by mělo dosah na rozhodnutí lékaře.

Samozřejmě by tento systém zásadně omezil práva na informace a bylo by to neústavní a v rozporu s ustanovením zákona 101/2000 Sb., §12).


§50, odst. 4) - ZRUŠIT !!!

Důvod: TOTO USTANOVENÍ V ZÁKONĚ JE PŘÍMOU POBÍDKOU K ZAMETENÍ STOP NESPRÁVNÉHO, NEDBALÉHO, NEODBORNÉHO ROZHODNUTÍ LÉKAŘE. TAKÉ JE TO PROSTOR PRO NĚKTERÉ TYPY ZDRAVOTNICKÝCH ZAŘÍZENÍ NEDAT HOSPITALIZOVANÝM PACIENTŮM ŽÁDNOU ZPRÁVU O JEJICH ZDRAVOTNÍM STAVU. JDE PŘEDEVŠIM O PSYCHIATRICKÉ ZAŘÍZENÍ.


§53, odst. 1), písm. a)
vypustit slovo "…sebe…"

Zdůvodnění: Časté zneužívání zdůvodnění, že pacient ohrožuje sebe a proto musí být zavřen na psychiatrii je varující. Zejména Policie, ale i někteří lékaři toto zdůvodnění rádi používají, aby zpacifikovali nepohodlnou osobu, i když nikomu neublížila a okolí neohrožuje. Stanovení dg zda u jedince jde o duševní onemocnění musí být stvrzeno dalšími dvěma odborníky mimo zaměstnanecký poměr s příslušným psychiatrickým zařízením a pokud o to požádá i za přítomnosti zmocněnce hospitalizované osoby.

§53, odst. 2)
na konci odstavce zařadit:
"Stanovení dg zda u jedince jde o duševní onemocnění musí být stvrzeno dalšími dvěma odborníky mimo zaměstnanecký poměr s příslušným psychiatrickým zařízením a pokud o to požádá i za přítomnosti zmocněnce hospitalizované osoby. A takové stanovisko musí být předáno příslušnému soudu před rozhodnutím o oprávněnosti hospitalizace."

Zdůvodnění: Jen tak, lze alespoň umožnit postiženému občanovi přiměřené právo na přezkoumaní původně stanovené (často jedním lékařem subjektivně) diagnosy a tím případně zabránit neoprávněné hospitalizaci v psychiatrických zařízeních.


§ 57 - (3) Odstavec zrušit.
Zdůvodnění: Zařízení by mělo rizika omezit na míru obvyklou u zavedených postupů. Pojistka na milion může působit prohibitivně, znemožní výzkum !!!


§ 59, odst. 2), písm. k) doplnit takto
na konci věty za čárkou pokračovat: "…na žádost občana nebo zplnomocněné osoby vydání stejnopisu požadované zdravotnické dokumentace o něm vedené ve sjednané lhůtě a v souladu se zákonemxx. Pokud tak neučiní, má se zato, že tvrzení strany občana, pacienta v léčebném procesu nebo jiném řízení je pravdivé."

Zdůvodnění: Zcela chybí povinnost vydat pacientovi opis nebo kopii dokumentace o něm vedené. Bez této výslovně uložené povinnosti a ustanovení, že v případě neposkytnutí důvěryhodné dokumentace platí tvrzení pacienta, nedosáhneme v této věci pokroku, ale naopak tímto návrhem de jure dojde k diskriminaci pacientů v právech a nerovnocenném postavení. Pacient by se byl objektem, nikoliv subjektem. A to je dle Listiny základních práv a svobod nepřípustné !!!


§63, odst.2
Doporučujeme uložit povinnost obsah elektronické dokumentace převádět do formy listinné a ukládat ji. Jen tak lze zaručit právo na

archivaci zdravotnické dokumentace. Jinak by nemuseli pacienti mít možnost na pořízení kopie dokumentace, pokud by lékař sdělil, že mu zkolaboval počítač a nemá k dispozici původní dokumentaci. A tak by objektivní důvod zabránil dostat se k dokumentaci.


§66, odst. 3) - doplnit nově písm. f)
f) "zmocněná osoba strany pacienta"


§ 69, bod 4.
Za zcela zásadní nedostatek předloženého návrhu považujeme skutečnost, že tento návrh zákona nenahrazuje odpovídajícím způsobem ustanovení §§ 8, 10 a 10a zákona č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, ve znění pozdějších předpisů.

Tuto připomínku považujeme za připomínku zásadní povahy.

Žádáme, aby předmětné §§ byly včleněné do této předlohy zákona. Takto se obrátím i na poslance, senátory a tisk s upozorněním, že ministerstvo tímto návrhem se pokouší zlikvidovat účast občanů, sdružení a odborů na organizaci zdravotnictví.

Vyjadřujeme proto tímto naši zásadní připomínku k absenci předmětných ustanovení v předloženém návrhu zákona.


Luboš Olejár
předseda

MUDr. Karel Erben
místopředseda


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články

  Zdravotnické akce
Žádná akce!
Why not submit yours?


[Kalendář]

Copyright (c) 1998-2003 Marketing pro zdraví

Powered by PostNuke - GPL redakční systém